بهترین روش برای ترویج کسب و کار تولید خبر رسمی و پوشش رسانه‌ای است. در حقیقت در یک پوشش رسانه‌ای روزنامه‌نگاران اطلاعات مربوط به یک موضوع خاص را چه به صورت آنلاین و چه به شکل آفلاین طی یک مقاله تنظیم می‌کنند. نویسندگان مقالات معمولا خبر رسمی را برای مخاطبان هدف کسب و کار تولید می‌کنند. 

 

۱۲ عنصر مهم در ایجاد خبر رسمی

 

پوشش رسانه‌ای برای هر موضوع ساختار مشخصی دارد که هرکدام شامل عناصر مختلفی هستند. در ادامه به ۱۲ عنصر از مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرده و توضیح می‌دهیم:

۱) عنوان
۲) زیرعنوان
۳) تاریخ
۴) موقعیت مکانی
۵) لوگو
۶) اطلاعات شرکت
۷) خلاصه
۸) متن اصلی
۹) نقل قول یکی از اعضای شرکت
۱۰) بخش درباره‌ی ما شرکت
۱۱) اطلاعات تماس
۱۲) لینک رسانه‌های اجتماعی

 

۱ و ۲) عنوان و زیر عنوان چه اطلاعاتی در اختیار کاربر قرار می‌دهند؟

 

اگر برند شما به اندازه‌ی کافی شناخته شده است و یا حتی قصد دارید برند شما به رسمیت شناخته شود، سعی کنید از نام برند خود در عنوان و زیر عنوان‌ها استفاده کنید. در غیر این صورت باید با استفاده از کلمات هوشمند در تعداد کاراکترها صرفه‌جویی کنید.

مهم‌‌ترین قوانینی که در تعیین عناوین پوشش رسانه‌ای باید رعایت شوند عبارتند از:

  • تیتر خود را مختصر انتخاب کنید. یعنی برای آن از 9 کلمه و یا کمتر استفاده کنید.
  • با طرح سوالی در عنوان سعی کنید خوانندگان را ترغیب به مطالعه ادامه مطلب خود کنید.
  • پیام اصلی را در زیر عنوان به روشنی بیان کنید.

این نکته را فراموش نکنید که استفاده از نام شرکت یا برند شما در عنوان باعث افزایش ارزش خبری آن می‌شود.

 

۳) تاریخ

 

هنگام پوشش رسانه‌ای یا ایجاد خبر رسمی برای یک رویداد معمولا در قسمت تاریخ، روز انتشار بر روی آن درج می‌شود اما هنگام ارتباط با روزنامه‌نگاران بهتر است که به ضرورت انتشار فوری تاکید شود تا علاوه بر مشخص شدن فوریت پوشش رسانه‌ای مطلب مورد نظر، قبل از به اتمام رسیدن تاریخ انقضا منتشر شود.

 

۴) موقعیت مکانی

 

در ابتدای متن خبر رسمی باید موقعیت دقیق کسب و کار و یا شرکت اعم از کشور یا شهر ذکر شود تا خبر تنظیم شده ارزش انتشار در رسانه‌های بین‌المللی را نیز داشته باشد.

 

۵) لوگو

 

درج لوگو در خبر رسمی معمولا دو هدف را محقق می‌کند اول برندینگ و دوم سرشناسی و شناخته شدن برند. لوگوی موجود در پوشش رسانه‌ای سبب می‌شود خوانندگان و منتشر کنندگان این خبر به عنوان یک منبع قابل اعتماد به برند شما نگاه کنند و همیشه آن را در خاطر داشته باشند.

 

۶) اطلاعات شرکت

 

در این قسمت از پوشش رسانه‌ای تا جایی که ممکن است سعی کنید اطلاعات صحیح و جزئیات مربوط به شرکت خود را در اختیار خوانندگان قرار دهید تا سبب ایجاد اعتماد شده و برقراری ارتباط را با شما آسانتر کند.

 

۷) خلاصه

 

این بخش در یک یا دو جمله اطلاعات کاملی از آنچه که پوشش رسانه‌ای مربوطه ارائه می‌دهد را توضیح خواهد داد. توجه داشته باشید که خوانندگان بلافاصله پس از دیدن عنوان خبر رسمی، نسبت به خواندن و یا نخواندن آن تصمیم‌گیری می‌کنند.

۸) متن اصلی

 

توجه داشته باشید که متن اصلی خبر رسمی باید اطلاعات جامعی در مورد رویداد و یا مطلبی که در حال ارائه است را بدهد.

 

۹) نقل قول یکی از اعضای شرکت

 

نقل قول مناسب یکی از اعضای شرکت می‌تواند سبب افزایش تاثیر پوشش رسانه‌ای  شده و مخاطبان هدف را تحت تاثیر قرار دهد.

 

۱۰) بخش درباره‌ی ما شرکت

 

در این بخش از پوشش رسانه‌ای می‌توانید توضیحات اجمالی در مورد شرکت خود را در اختیار مخاطبان قرار داده  و به سوالات احتمالی و متداول آنها پاسخ دهید.

 

۱۱) اطلاعات تماس

 

در این بخش از پوشش رسانه‌ای اطلاعات مربوط به تماس با شرکت اعم از ایمیل و شماره تماس در اختیار روزنامه‌نگاران و خوانندگان قرار می‌گیرد تا بتوانند به سادگی با برند مورد نظر ارتباط برقرار کنند.

 

۱۲) لینک رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی

 

لینک رسانه‌های اجتماعی هر شرکت معمولا بر روی سایت اصلی آن قرار می‌گیرد. قرار دادن این لینک در پوشش رسانه‌ای مربوط به یک برند سبب تسهیل ارتباط خوانندگان با برند مورد نظر و افزایش مخاطبان آن‌ها می‌شود.

این نکته را فراموش نکنید که فعالیت صحیح در رسانه‌های اجتماعی و رعایت نکات مربوط به تاثیرگذاری بیشتر پست سبب افزایش ترافیک ورودی به سایت و پوشش رسانه‌ای شما می‌شود.

 

خبر رسمی و توزیع آن توسط سایت‌های خبری

 

پس از تنظیم یک خبر رسمی مناسب طبق موارد ذکر شده برای پوشش رسانه‌ای، یک مسئول روابط عمومی باید بر روی توزیع مناسب آن تمرکز کند تا بتواند با دریافت بک‌لینک از سایت‌های معتبر خبری توجه مخاطبان بیشتری را به سمت برند خود جلب کند و به گسترش فعالیت‌های شرکت و توسعه برند بپردازد.

اخبار رسمی با ابزار رسانه و تسهیل کار سازمان‌ها و شرکت‌ها در تولید، انتشار و ایجاد اعتبار در رسانه‌های پربیننده کشور و جهان به شما در نیل به اهداف عالی سازمان خود کمک می‌کند. برای تولید و ارسال خبر رسمی خود اینجا کلیک کنید.