زمانی‌که از پوشش رسانه‌ای و اطلاعیه های مطبوعاتی صحبت می‌کنیم، برای بهینه‌سازی در نوشتن عناوین جذاب، معمولا از اشتباهات دستورزبانی و توزیع صحیح اطلاعیه‌ها صحبت می‌کنیم. اما این‌ها تنها عناصر موردنیاز برای بهینه‌سازی اطلاعیه‌ها نیستند، حتی می‌توان گفت که مهم‌ترین عناصر نیز نیستند. پس مهم‌ترین‌ها کدام‌‌ها هستند؟

 

طول! طول اطلاعیه های مطبوعاتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، اما این عنصر جزو گزینه‌هایی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. برخی از گزارش‌ها نشان می‌دهد که مردم تنها ۵ ثانیه را صرف خواندن بیانیه‌ی خبری شما خواهند کرد، در این ۵ ثانیه آن‌ها متوجه خواهند شد که مقاله‌ی شما ارزشمند است یا نه؟

 

بنابراین روشن است که طول اطلاعیه‌ی خبری ارزش بالایی دارد.

 

نمی‌توان به وضوح گفت که طول مقاله‌ی خبری شما چقدر باید باشد تا مردم آن را بخوانند. کارشناسان سئو معتقدند که مقالاتی که حدود ۱۶۰۰ کلمه داشته باشند ارزشمندتر هستند و رتبه‌های بالاتری از موتورهای جستجو دریافت می‌کنند. اما این موضوع نباید باعث شود که شما خبرهای خود را طولانی کنید. به طور متوسط مقاله‌ها حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ واژه دربرمی‌گیرند تا کاربران به سرعت بتوانند آن را اسکن کنند، اما راه‌هایی برای بیشتر کردن محتوا و راحتی اسکن محتوا نیز وجود دارد.

 

قبل از هر چیزی به موضوع اطلاعیه‌ی خود دقت کنید! آیا مردم دوست خواهند داشت راجع به این موضوع بیشتر بخوانند، آیا موضوع شما به اندازه‌ای قوی هست که مخاطبان را برانگیزاند تا یک متن ۲۰۰۰ کلمه‌ای را بخوانند؟

 

طول مقاله بسته به موضوع شما می‌تواند متغیر باشد، اگر موضوع‌تان به گونه‌ای باشد که امکان نوشتن مقاله‌ی طولانی‌تری وجود نداشته نباشد، به ۵۰۰ تا ۸۰۰ کلمه اکتفا کنید، ولی در نظر داشته باشید که مقاله‌‎تان هم‌چنان برای کاربران‌تان ارزشمند باشد و با خلاصه کردن آن از ارزشش کم نشود.

اما اگر موضوع شما بسیار جذاب است، یک مقاله‌ی طولانی بنویسید اما آن را قابل اسکن طراحی کنید تا مخاطبان‌تان به خواندن کامل آن علاقه‌مند شوند.

 

چگونه مقالات خود را در عین کوتاه بودن ارزشمند و مطلوب نگه داریم؟

 

برای این‌که بتوانید مقالات خود را در اندازه‌ی مناسب تهیه کنید، به طوری‌که شبیه یک رمان طولانی نشود، چند راهنمایی ارائه می‎‌کنیم:

 

روی پاسخ دادن به اساسی‌‎ترین سوالات تمرکز کنید

 

اگر تاکنون هر متن دیگری به جز خبرهای رسمی هم نوشته باشید، می‌دانید که قبل از نوشتن باید پاسخ سوالاتی از قبیل چه چیزی (What)، چه زمانی (When)، کجا (Where)، چرا (Why) و چگونه (How) را بیابید. سپس پاسخ این سوالات را به شکل داستانی جالب‌توجه بیان کنید.

 

لازم نیست کل داستان را بازگو کنید

 

لازم نیست در مقاله‌‌ی خبری خود همه‌‍ی جزئیات را ریز به ریز بیان کنید. بلکه کافیست کلیات داستان را در اختیار آن‎‌ها بگذارید، در صورتی‌که کسی به دنبال جزئیات بود خودش جستجو خواهد کرد و یا از شما سراغ جزئیات را خواهد گرفت.

 

لازم نیست اصطلاحات تخصصی و فنی را بازگو کنید

 

پس از این‌که متن را تمام کردید، حتما با یک خودکار قرمز تمام قسمت‌های تخصصی و غیرضروری که به نظرتان مخاطبان متوجه آن‌ نخواهند شد را پاک کنید.

 

چگونه مقالات خبری خود را قابل اسکن تهیه کنیم؟

 

اگر برای سئوی اطلاعیه‌ی خبری خود اهمیت زیادی قائل هستید و علاوه بر این نمی‌توانید مطلب خود را در ۸۰۰ کلمه تکمیل کنید، می‌توانید مقالات طولانی‌تری تهیه کنید اما باید توجه داشته باشید که در عرض ۵ ثانیه اطلاعات مهم را به کاربران منتقل کند.

برای همین موارد زیر را رعایت کنید:

  • از زیرعنوان‌ها استفاده کنید.
  • پاراگراف‌های خود را کوتاه تهیه کنید.
  • از لیست‌ها استفاده کنید.
  • جلوه‌های بصری را فراموش نکنید.
  • نکات مهم را برجسته کنید.
  • از فونت‌های کاملا خوانا استفاده کنید.

 

برای این‌که جزئیات بیشتری راجع به این موارد بدانید می‌‌توانید مطلب چگونگی نوشتن اطلاعیه‌های قابل‌اسکن که به راحتی خوانده می‌شوند را بخوانید.