همان‌طور که می‌دانید عناوین جذاب باعث می‌شود مردم روی خبرهای آنلاین و یا سایر محتواهای شما کلیک کنند. اما کلیک تنها چیزی نیست که یک برند به دنبال آن باشد. درست بعد از کلیک مخاطب، کار شما شروع می‌شود، شما باید ترفندهایی را به کار گیرید تا به وسیله‌ی آن‌ها مخاطب را به خواندن محتوا ترغیب کنید. یکی از بهترین روش‌ها استفاده از محتوایی است که به راحتی قابل مرور اجمالی باشد.

این بدان معناست که شما باید از یک فرمت واضح و مشخص برای سازماندهی مطالب استفاده کرده و خوانندگان را با محتوای خودتان درگیر کنید، به طوری‌که بتوانید توجه همه‌ جانبه‌ی آن‎‌‌ها را جلب کنید.

 

چرا باید مطالب شما به راحتی قابلیت مرور اجمالی و یا همان اسکن شدن را داشته باشند؟

 

۱) احساس خوب ایجاد می‌کند: شما نباید مخاطبان‌تان را با محتوای بسیار طولانی بترسانید. محتوای قابل اسکن می‌تواند به خوانندگان القا کند که این مطلب ارزش خواندن را خواهد داشت.

 

۲) در نگاه اول همه چیز مشخص می‌شود: طبق مطالعات نیلسن در سال ۲۰۰۸، به طور متوسط تنها ۲۰ درصد از متن یک صفحه خوانده می‌شود. این بدین معناست که بسیاری از افراد معمولا مطالب را نمی‌خوانند، تنها آن را اسکن می‌کنند. آن‎ها می‌خواهند خیلی سریع اطلاعاتی را که می‌خواهند به دست بیاورند.

 

۳) جذاب‌تر دیده می‌شوند: محتواهایی که داخل آن‌ها تصویر و جلوه‌های بصری وجود دارد، اغلب جذاب‌تر هستند؛ برعکس محتواهایی که سرشار از متن هستند باعث فرار مخاطب از سایت خواهد شد.

 

چگونه محتوای خود را قابل اسکن طراحی کنیم؟

 

از زیرعنوان‌ها استفاده کنید

 

زیرعنوان‌ها مطالب را به بخش‌های مختلف تقسیم می‌کنند و در نگاه اول همه‌ی اطلاعاتی که در یک مطلب وجود دارد را عیان می‌کنند. زیرعنوان‌ها کمک می‌کنند خوانندگان شما فورا بخشی از متن را که متناسب با آن‌هاست پیدا کنند.

 

پاراگراف‌های خود را کوتاه نگه دارید

 

پاراگراف‌بندی کوتاه و مناسب در محتوا بسیار ارزشمند است، چراکه پاراگراف‌های کوتاه به خوانندگان کمک می‌کنند تا اطلاعات را سریع‌تر هضم کرده و مشتاق خواندن ادامه‌ی مطلب شوند. به علاوه، در پاراگراف‌بندی مطلب اغلب مقدار زیادی فضای سفید ایجاد می‌شود که به خوانندگان شما امکان تنفس و استراحت می‌دهد.

معمولا حدود ۵ جمله در هر پاراگراف نوشته می‌شود، اما هیچ قانون دقیقی برای این وجود ندارد. کاملا بسته به شما و نوع محتوایی که تولید می‌کنید، اوضاع می‌تواند متفاوت باشد. به تصویر زیر نگاه کنید، خودتان ترجیح می‌دهید مطلبی که می‌خوانید در کدام قالب تهیه شود؟

محتوای پاراگراف‌بندی شده

به یاد داشته باشید که هدف اصلی شما جذب بازدیدکننده نیست، بلکه جلب توجه بازدیدکننده است.

 

از لیست‌ها استفاده کنید

 

استفاده از لیست‌ها مزایای بسیاری برای کاربران دارد:

  • همان‌طور که ادویه‌جات به غذاها طعم می‌دهند، لیست‌ها هم طعم محتواها هستند. با استفاده از لیست‌ها مطالب شما پیشرفته‌تر و جذاب‌تر دیده می‌شوند. به ویژه هنگامی‌که همراه با تایپوگرافی مناسبی استفاده شوند.
  • لیست‌ها شبیه زیرعنوان‌ها هستند، آن‌ها بلوک‌های بزرگی از متن را به تکه‌های کوچک‌تری تقسیم می‌کنند و به خوانندگان کمک می‌کنند تا بین تعداد زیادی محتوا گیر نیفتند و به چشمان خود کمی استراحت دهند.
  • جاذبه‌ی مردم به لیست‌ها غیرقابل توضیح است، شاید به این دلیل که آن‌ها ظاهرا زیبا هستند و برای اسکن آن‌ها تلاش زیادی لازم نیست.

 

از جلوه‌های بصری باکیفیت بالا استفاده کنید

 

تصاویر همیشه سرگرم‌کننده بوده‌اند، آن‌ها بهترین وقفه‌ها را در میان مطالب ایجاد می‌کنند؛ فقط باید مطمئن شوید که از تصاویر باکیفیت بالا و مرتبط استفاده می‌کنید. تصاویر بهترین ابزار برای آموزش هستند، چراکه آن‎‌ها به راحتی اطلاعات موردنیاز را در اختیار افراد قرار می‌دهند. اگر به شیوه‌ی درستی از تصاویر بهره‌برداری شود، می‌توان آنها را بهترین ابزار برای ایجاد ارتباط عاطفی با مخاطبان دانست.

البته تنها عکس این ویژگی‌ها را ندارد؛ اینفوگرافیک‌ها، اسلایدها، نمودارها و ویدیوها نیز جزو جلوه‌های بصری شناخته می‌شوند. ترکیب جلوه‌های بصری واضح و جذاب به متون، خواندن را برای افراد لذت‌‎بخش و دلپذیر می‌کند.

 

نکات مهم را برجسته کنید

 

هنگام صحبت کردن، ما معمولا تلاش می‌کنیم تا برخی از عبارات و کلمات خاص را با بالا بردن تن صدای‌مان و یا با تغییر لحن‌مان بیان کنیم. همین امر هنگام نوشتن نیز برقرار است، در واقع، هر زمان که شما بخواهید چند نکته‌ی مهم را به خوانندگان خود بگویید، از فونت ضخیم‌تر و مورب استفاده کنید. بدین ترتیب، آن‌ها توجه بیشتری به کلمات موردنظر شما خواهند داشت.

 

از فونت کاملا خوانا استفاده کنید

 

فونت بسیار مهم است و می‌تواند خوانندگان شما را تحت تاثیر قرار دهد. نوع فونت، اندازه و رنگ آن هم می‌تواند باعث زیبایی و قابل‌فهم شدن محتوای شما شود و یا هم جذابیت آن را از بین ببرد.

استفاده از فونت‌های زیبا و جذاب به این معنی نیست که از فونت‌های بیش از حد تزئینی استفاده کنید، بلکه فونت‌هایی مثل Iransanse می‌تواند خوانایی مطالب شما را تاحد زیادی بالا ببرد. برای مطالب اغلب از سایز معمولی استفاده کنید، اما به مخاطبان‌تان نیز توجه داشته باشید. به عنوان مثال، اگر مخاطب شما افراد مسن باشند، بهتر است از فونت‌های بزرگ‌تری استفاده کنید.

 

از ابزارهای سنجش میزان خوانایی استفاده کنید

 

بسیاری از ابزارها هستند که می‌توانند میزان خوانایی مطالب شما را سنجیده و به شما بگویند که چه ایراداتی در محتوای شما وجود دارد. یکی از این ابزارهای مفید webpagefx است. بنابراین بعد از این‌که محتوای خود را آماده کردید، آدرس آن را در این وب‌سایت قرار دهید، این کار به شما خواهد گفت که چگونه می‌توانید میزان خوانایی مطلب خود را بالا ببرید.