ایجاد علاقه و جذب مشتری سخت‌ترین قسمت هر کسب و کاری است. هر کسب و کاری نیاز به کاربران جدید دارد اما قبل از هر چیز بودجه‌ی مربوط به آن باید مد نظر قرار گیرد. راه‌های مختلفی برای جذب مخاطبان و مشتریان جدید وجود دارد که امروزه روابط عمومی و بازاریابی محتوایی مهم‌ترین آن‌ها به حساب می‌آیند. در ادامه این مطلب تفاوت‌ها و نکات مثبت و منفی این دو روش را با هم بررسی می‌کنیم که به کمک آن می‌توان در حداقل زمان به بهترین نتایج ممکن دست یافت.

  

روابط عمومی چیست؟

 

روابط عمومی عبارت است از ارائه اطلاعات محصولات برند خود به روزنامه‌نگاران یا وبلاگ‌نویسان معروف، انتشار نقل قولی از بنیانگذار سازمان و یا ارائه مشخصات اعضای اصلی شرکت خود برای انتشار مقاله‌ای در نشریات صنعتی.

 

روابط عمومی چه چیزی نیست؟

 

هر چند تبلیغات و روابط عمومی ارتباط تنگاتنگی با هم دارند اما روابط عمومی با تبلیغات یکسان نیست. روابط عمومی نوشتن یک مطلب یا انتشار عکس و ویدئو در سایت‌های خاص و یا نوشتن پستی به عنوان نویسنده مهمان نیست. روابط عمومی با بازاریابی محتوایی متفاوت است. هر چند تمامی این موارد ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و می‌توانند با همکاری هم نتایج فوق‌العاده‌ای ارائه کنند، اما مباحث یکسانی نیستند.

 

چگونه به عنوان یک مسئول روابط عمومی درست عمل کنیم؟

 

اول از همه باید توجه داشته باشید که تلاش بی‌ثمر نکنید. یکی از تلاش‌های بی‌نتیجه‌ی افراد بی‌تجربه، ایجاد یک آگهی مطبوعاتی و ایمیل آن بدون کوچکترین تغییری به روزنامه‌نگاران مختلف است.

مطمئنا این روش موثر نبوده و کمکی به توسعه و موفقیت برند شما نخواهد کرد. در عوض می‌توانید خبررسمی مربوط به کسب و کار خود را برای هر یک از روزنامه‌نگاران به صورت متفاوت تهیه کنید. شما باید قادر باشید کسب‌وکار خود را از زوایای گوناگون موردبررسی قرار دهید و سپس آن‌ها را در اختیار روزنامه‌نگاران قرار دهید.

 

چگونه باید یک ایمیل مناسب برای روزنامه‌نگاران آماده کرد؟

 

ایمیل‌های ارسالی باید بر اساس تخصص و شخصیت روزنامه‌نگاران تنظیم شوند. کپی یک ایمیل تنها با جایگزین کردن نام و ارجاع به مقالاتی که قبلا توسط این نویسنده تالیف شده‌اند، روش مناسبی برای برقراری ارتباط با آن‌ها نیست.

به طور کامل توضیح دهید که این خبررسمی چرا باید نوشته شود. ارزش پوشش رسانه‌ای مناسب این داستان را برای برند خود توضیح دهید و تمام رویدادهای مهم مرتبط با آن را مشخص کنید. منابع و آمار مربوط به صنعت خود را در اختیارشان قرار دهید و چگونگی حل مشکلات مختلف توسط محصولتان را به طور کامل بیان کنید.

اگر خبری برای محصول خود تهیه کرده‌اید ساختار درستی برای آن در نظر بگیرید. هر جمله از این نوشته می‌تواند یک خبررسمی مناسب ایجاد کند.

هنگام ارسال ایمیل درخواست خبررسمی باید نکات زیر را مورد توجه قرار گیرند:

  • انتخاب عنوان کوتاه و واضح برای ایمیل
  • ارسال ایمیل اختصاصی به هر فرد و پرهیز از تکرار کار دیگران
  • بیان درخواست به صورت آشکار و واضح
  • اشاره به ارتباط و تعامل‌های قبل در صورت وجود
  • یک پایان دوستانه و در عین حال حرفه‌ای

 

به خاطر داشته باشید که روزنامه‌نگاران و نویسندگان روزانه صدها ایمیل دریافت می‌کنند، بنابراین اگر عنوان ایمیل با دقت انتخاب نشود شانس خوانده شدن آن به شدت کاهش می‌یابد.

سعی کنید پاسخ‌هایی کوتاه و کامل به سوالات نویسندگان بدهید. بسیاری از نویسندگان فرصت مطالعه مقالاتی که به آن‌ها ارسال می‌شود را ندارند و برای نوشتن آگهی مطبوعاتی فقط ایمیل ارسالی شما را مطالعه می‌کنند. اگر پاسخی که به سوالات آن‌ها می‌دهید بیش از حد کوتاه و گیج کننده باشد مجبورند دوباره با شما ارتباط برقرار کنند و همین کار باعث عقب افتادن کار شما می‌شود.

 

گاهی ممکن است نویسندگان برای نوشتن خبررسمی به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشند و برای یافتن پاسخ با شما ارتباط برقرار کنند. در این صورت سعی کنید در سریع‌ترین زمان ممکن به آن‌ها پاسخ دهید تا زمان تلف شده‌ی آن‌ها کاهش یابد.

به عنوان یک نویسنده سعی کنید تا جای ممکن خاص و عمل‌گرا باشید و تمام کارهای خاصی که برای رسیدن به این مرحله انجام داده‌اید را بررسی کنید. ذکر اعداد و ارقام می‌تواند نتایج کارهای شما را به شکل مشهودی مشخص کند.

 

تمام اطلاعات مورد نیاز نویسندگان را در اختیارشان قرار دهید تا بتوانند از آن‌ها در نوشتن نقل‌قول و پاسخ به سوالات خبر مربوطه استفاده کنند. نام خود و شرکت و توضیحات کوتاهی در مورد آن و لینک مشخصات توییتر را نیز در اختیارشان قرار دهید تا در صورت نیاز دسترسی به اطلاعات به راحتی میسر شود.

اگر به عنوان بنیانگذار یک شرکت زمان و انرژی کافی برای نظارت بر بخش روابط عمومی را ندارید. بهتر است افراد حرفه‌ای در این زمینه استخدام کنید تا به نتایج مطلوب خود دست یابید.

 

بهترین متخصصان روابط عمومی می‌توانند شرکای استراتژیک شما باشند. این افراد بیش از این‌که به فکر انتشار اطلاعیه مطبوعاتی شما باشند درصدد درست بودن اطلاعات ارائه شده در آن هستند تا به وجهه‌ی نام تجاری شما لطمه‌ای وارد نشود.

هر چند روابط عمومی گاهی زمان و انرژی که می‌تواند صرف کارهای مهم‌تری شود را از شما می‌گیرد اما سبب رشد کسب و کار و برند شما خواهد شد. به همین دلیل بکارگیری استراتژی‌های مربوط به روابط عمومی برای کسب و کارها ضروری است.

 

 

بازاریابی محتوایی چیست؟

 

بازاریابی محتوایی هنر و علم تولید محتوای مفید و آموزنده است که مشتریان با استفاده از آن نام تجاری را مورد هدف قرار داده و آن را به عنوان یکی از پیشگامان صنعت مربوطه مطرح می‌کنند. این نکته را در نظر داشته باشید که تنها انتشار محتوا بر روی دامنه سایت خود برند بازاریابی محتوایی محسوب نمی‌شود. بلکه هر محتوایی که در سایر سایت‌ها منتشر شده و سبب هدایت ترافیک ورودی به سایت شود نوعی تاکتیک معکوس برای بازاریابی محتوایی محسوب می‌شود.

 

بازاریابی محتوایی چه چیزهایی نیست؟

 

بازاریابی محتوایی تبلیغات، آگهی رپرتاژ یا محتوای حمایتی نیست. در حالت ایده‌آل یک بازاریابی محتوایی می‌تواند مانند مقالات یک مجله خوب باشد. محتوایی که به منظور تحقق بازاریابی محتوایی تولید می‌شود باید مفید و مرتبط با موضوع بوده و شامل هیچ هرزنامه‌ای نباشد. این محتوا معمولا به عنوان مرجع مورد استفاده قرار گرفته و یا مربوط به محصولات برند است و یا دعوت به انجام کاری می‌کند که به محصولات و خدمات آن برند ختم می‌شود.

 

چگونه باید به شکل صحیحی به بازاریابی محتوایی بپردازیم؟

 

اجتناب از دام هرزنامه‌ها

 

اشتباه رایج بسیاری از بازاریابان محتوایی این است که تصور می‌کنند که بازاریابی محتوایی همان تبلیغات است. به یاد داشته باشید هر چند طرح یک سوال یا دعوت به انجام کاری در آخر پست می‌تواند مفید باشد. اما اگر محتوای شما به اندازه کافی با ارزش نباشد مطمئنا نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت.

 

محتواهای خود را به فرم‌های مختلفی تولید کنید

 

برای موفقیت بازاریابی محتوایی خود بهتر است انواع مختلفی از محتوا را امتحان کنید. گاهی بهتر است به جای یک پست وبلاگی ۱۵۰۰ کلمه‌ای از ویدئو یا اینفوگرافیک استفاده کنید تا تاثیر بیشتری بر روی خوانندگان داشته باشد.

 

قبل از تولید محتوا ارزش ایده خود را ارزیابی کنید

 

گاهی بهتر است قبل از تولید محتوا جذابیت موضوع مورد نظر را ارزیابی کنید. همچنین سعی کنید تا جای ممکن از تولید محتوای تکراری بپرهیزید. اما در صورت یافتن یک موضوع جذاب حتی اگر مطالب دیگری نیز در این زمینه وجود داشته باشد سعی کنید کاملا متفاوت روی آن کار کنید.

 

برنامه مناسبی برای توزیع مطالب خود در نظر بگیرید

 

حتی اگر بهترین محتوا را هم تولید کنید در صورت نداشتن یک برنامه توزیع مناسب ممکن است زحمات شما به ثمر ننشیند. بنابراین قبل از تولید محتوا به فکر یافتن کانالی برای توزیع مطالب خود باشید.

 

محتواهای خود را برون سپاری کنید

 

هر چند ممکن است نیازی به استخدام یک بازاریاب محتوا که به صورت تمام وقت کار می‌کند نداشته باشید، اما مطمئنا نمی‌توانید تمام کارها را نیز خودتان انجام دهید. اگر کسب و کار کوچکی دارید خودتان می‌توانید استراتژیست محتوا بوده و شخصی را استخدام کنید تا بر اساس استراتژی شما به تولید محتوا بپردازد.

 

روابط عمومی و بازاریابی محتوایی

 

با توجه به آنچه که بررسی کردیم بازاریابی محتوایی و روابط عمومی رابطه تنگاتنگی با هم دارند و مکمل هم هستند. بنابراین تدوین یک استراتژی مناسب برای بازاریابی محتوایی و روابط عمومی می‌تواند تا حد زیادی به رشد و توسعه کسب و کار ما کمک کند و سبب شناخته شدن برند ما شود.