روابط عمومی بخش مهمی از تبلیغات هر کسب و کاری است که می‌تواند تاثیر به‌سزایی در موفقیت و مقبولیت کسب وکارها داشته باشد. هر چند روابط عمومی ارتباط تنگاتنگی با بازاریابی دارد اما تمرکز اصلی بازاریابی بر روی محصولات و تمرکز روابط ‌عمومی بر روی سازمان، ارتباطات و موضوعات مرتبط با آن است. در ادامه این مطلب مقوله‌ی روابط عمومی در حالت کلی مورد بررسی قرار می‌گیرد که می‌تواند به عنوان یک مرجع کامل برای تمامی کسب و کارها باشد.

 

روابط عمومی چیست؟

 

در فرهنگ رسانه‌ای امروز روابط عمومی، بخش مهمی از هر استراتژی بازاریابی است. زیرا روابط عمومی در تلاش است تا جلوه مثبت سازمان را به مخاطبان نمایش دهد و بیشتر بر روی شهرت سازمان تمرکز دارد. اما گاهی در جهت ترویج محصولات و نکات کلیدی سازمان نیز به کار گرفته می‌شود. زیرا هدف روابط عمومی معمولا پوشش مقالات و مطالب مرتبط با سازمان است. روابط عمومی فرصتی برای کسب و کارها فراهم می‌کند تا به انتشار خبررسمی برند خود بپردازند و امکان شناخته شدن کسب و کارها را چندین برابر کنند.

 

چگونه باید یک خبررسمی تهیه کرد؟

 

یکی از مهم‌ترین عناصر برای ایجاد یک استراتژی روابط عمومی موفق ایجاد حس همدلی با خبرنگاران است که نوشتن خبر اولین گام آن است. اما از آنجایی که اصول خاصی برای نوشتن یک خبررسمی وجود دارد، ابتدا باید با آن‌ها آشنا باشید.

برای نوشتن یک خبر لازم است که در ابتدا داستان یا سناریویی برای آن تنظیم کنید به گونه‌ای که تمام ابعاد کسب و کار شما را به طور کامل توضیح دهد و تمامی اهداف کسب و کارتان را تحت پوشش قرار دهد. به یاد داشته باشید که داستان‌سرایی اساس روابط عمومی است. البته ناگفته نماند که هدف از خبررسمی ارائه اطلاعات لازم به خبرنگاران است تا بتوانند آن را به شکل‌های مختلف بازنویسی کنند. نکته مهمی که در نوشتن خبر باید رعایت شود این است که پاراگراف اول این متن باید شامل تمام اطلاعات مورد نیاز شرکت شما باشد و بر اساس تخصص خبرنگاران برای‌شان ارسال شود.

 

به عنوان یک مسئول روابط عمومی چگونه با خبرنگاران در ارتباط باشیم؟

 

ارتباط با خبرنگاران یکی دیگر از مهم‌ترین کارهایی است که در بخش روابط عمومی انجام می‌گیرد. روش‌های مختلفی برای ارتباط مسئولان روابط عمومی با خبرنگاران وجود دارد. ارسال ایمیل‌های اصولی، ارسال ایمیل پس از ملاقات حضوری در کنفرانس‌ها و ارتباط از طریق آژانس رسانه همانند اخباررسمی از جمله مهم‌ترین روش‌های ارتباط با خبرنگاران است. به یاد داشته باشید که نویسندگان و خبرنگاران ترجیح می‌دهند با بنیانگذاران شرکت در ارتباط باشند تا بتوانند به راحتی تمام اطلاعات مورد نیاز در مورد یک شرکت را به دست آورند. پس به عنوان یک مسئول روابط عمومی موفق سعی کنید با ارائه اطلاعات دقیق و کامل آن‌ها را مشتاق به همکاری کنید. از طرفی سعی کنید در اوایل هفته با آن‌ها ارتباط برقرار کنید تا درخواست شما بتواند در برنامه‌ی هفتگی آن‌ها قرار گیرد و هنگام پیگیری نیز به شکل اصولی با آن‌ها در ارتباط باشید.

 

شناخته شدن و رهبری فکری به کمک روابط عمومی

 

معمولا هدف هر شرکتی از پوشش رسانه‌ای و نوشتن خبر تبدیل شدن به اولین مرجع در صنعت خود است. تحقق چنین خواسته‌ای نیازمند تلاش بسیار و تولید محتواهای باکیفیت است. اگر بتوانید مقالات ارزشمند در حوزه‌ی خود تولید کرده و الگوهای نویی در صنعت خود ایجاد کنید، مسلما خبرنگاران و رسانه‌ها علاقه‌مند خواهند بود تا شما را پوشش رسانه‌ای کنند و بدین ترتیب شما در صنعت خود شناخته خواهید شد.

 

خبرنگاران را کجا ملاقات کنیم؟

 

هدف نهایی مسئولان روابط عمومی ایجاد روابط بلند مدت با خبرنگاران است. ملاقات حضوری یکی از موثرترین راه‌های برقراری ارتباط است که تنها با حضور در رویدادهایی که تحت پوشش رسانه‌ها قرار دارند محقق می‌شود. راه‌حل دیگری که می‌توان به کمک آن با خبرنگاران مورد نظر آشنا شد و اطلاعات لازم را از آن‌ها به دست آورد مصاحبه‌ی حضوری و یا کسب اطلاعات از طریق رسانه‌های اجتماعی آن‌ها مانند حساب کاربری در لینکدین است. پیگیری آنلاین خبرنگاران از طریق شبکه‌های اجتماعی می‌تواند کمک به سزایی در ارتباط با آن‌ها داشته باشد.

 

نقش روابط عمومی در بهبود سئوی سایت

 

یک کمپین روابط عمومی موفق می‌تواند فورا رتبه‌ی موتورهای جستجوی شما را بهبود بخشد. زیرا دریافت لینک‌های خارجی نقش موثری در رتبه‌بندی موتورهای جستجو دارند. در نظر داشته باشید که تحقیقات نشان می‌دهند حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از مخاطبان سایت‌ها از طریق جستجو کسب‌وکارها را پیدا می‌کنند، لذا سرمایه‌گذاری روی سئو نقش موثری در رشد کسب‌وکار شما خواهد داشت.

تولید یک محتوای هدفمند و بهینه‌سازی و توزیع درست آن نیز می‌تواند در بهبود سئوی سایت شما نقش موثری داشته باشد.

 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

 

روابط عمومی نقش به سزایی در بهینه‌سازی فرصت‌ها برای موفقیت شرکت‌ها دارد و بخش مهمی از استراتژی بازاریابی هر شرکتی محسوب می‌شود.

وظایف یک مسئول روابط عمومی موفق عبارتند از: داستان سرایی برای تهیه اطلاعیه مطبوعاتی، ارتباط با خبرنگاران و توزیع اطلاعیه مطبوعاتی مربوطه.

فراموش نکنید که ارسال ایمیل‌های هدفمند به منظور ایجاد ارتباطات قوی نیز یکی دیگر از وظایف مسئولان روابط عمومی سازمان است که می‌تواند نقش مهمی در موفقیت کسب و کارها ایفا کند.