امروزه بیشتر کسب‌وکارها از اهمیت بالای محتوا برای ارتباط با مخاطب و در نهایت جذب مشتری بالقوه با خبر هستند، به همین منظور جایگاه ویژه‌ای برای انتشار مطالب مرتبط با کسب‌وکار در وبسایت خود بوجود آورده‌اند. اما تولید محتوای گیرنده و جذاب کار چندان آسانی نیست، چرا که هر مطلبی نمی‌تواند توجه مخاطب را به خود جلب کند. برای همین قصد داریم در این نوشته 5 ایده مناسب برای نوشتن مطلب خوب را برای شما بازگو کنیم. با ما همراه باشید.

 

۱. آشنایی با کارکنان

مخاطبان امروزی علاقه دارند در مورد نحوه کار و حتی زندگی افراد حاضر در کسب‌و‌کارها بدانند. پس یکی از جذابترین محتواهایی که می‌توانید در بلاگ خود قرار دهید، مصاحبه و نوشتن از همکاران و کارکنان‌ مجموعه است. این کار باعث اطلاع‌رسانی و ارتباط بهتر مشتری با افراد شرکت خواهد شد. برای این کار می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

پرسش و پاسخ: شما می‌توانید با پرسیدن چند سوال مشترک از کارکنان محتوای نوشتاری جالبی را به مخاطبان خود ارائه دهید. سوالات می‌توانند علایق فردی کارکنان و یا هدف آنها از کار در شرکت و یا نظر آنها درباره روند شرکت و یا محیط کاری‌شان باشد.

داستان سرایی کارکنان: شما می‌توانید از کارکنان بخواهید تا یک معرفی‌نامه از خودشان و یا داستانی راجع به نحوه آشنایی‎‌شان با شرکت بنویسند و آن را در سایت قرار دهید.

ویدئو: حرفه‌ای‌ترین راه برای ایجاد محتوای جذاب ایجاد محتوای بصری است. با ساختن یک ویدئو کوتاه که در آن کارکنان به سوالات شما پاسخ داده و یا معرفی از خودشان را ارائه می‌دهند، می‌توانید به راحتی مشتری را جذب برند کنید.

 

۲. بررسی سوالات متداول و انتقادات

مشتریان در روند تعامل با کسب‌وکار ممکن است با دشواری‌هایی مواجه شوند و سوالاتی برایشان پیش بیاید. اما یافتن و قراردادن تمامی این سوالات و پاسخ مناسب دادن به تمام آنها در قسمت سوالات متداول سایت‌تان، کاری زمان‌بر خواهد بود. به‌علاوه ترافیک پایین صفحه سوالات متداول نشان می‌دهد اکثریت مشتریان برای پیدا کردن پاسخ سوالاتشان به این بخش رجوع نمی‌کنند. در این جا باید مهم‌ترین و متداول‌ترین سوالات را در قالب یک یا چند نوشته حاضر کرده و پاسخ دهید و به عنوان نوشته‌ یا بلاگ‌پست روی سایت خود منتشر کنید.

 

۳. اخبار و رویدادهای شرکت

یکی دیگر از موضوعاتی که می‌توان برای نوشتن محتوا به آن اشاره کرد، اتفاقات و رویدادهای داخل شرکت شماست. برای مثال، زمانی که یک کنفرانس کاری ترتیب داده‌اید و در آن به ایده‌ها و مسائل جالبی برخورده‌اید، می‌توانید گلچینی از گفتمان‌ها و نظرات را در قالب یک بلاگ‌پست جای دهید. همینطور اگر کمی خلاقیت بخرج دهید با اعمال چند ترفند بازاریابی محتوا می‌توانید در دل همین مسائل و بحث‌های درون شرکتی خدمات و محصولات خود را هم تبلیغ کرده و مخاطب را به سمت فروش محصولات‌تان هدایت کنید.

 

۴. اخبار و رویدادهای حوزه کاری

کسب‌وکار شما در هر صنفی که حضور داشته باشد، شاهد تغییر و تحولات بسیاری در بازار و هم‌صنفان خود خواهد بود که بسیاری از آنها می‌توانند برای مشتری جذاب و خواندنی باشند. قانون‌های جدید تصویب شده که روی شرکت شما تاثیراتی داشته‌اند و یا بررسی علل موفقیت شرکت‌های بزرگ، همگی می‌توانند محتوایی باشند که شما را قادر خواهند ساخت تا بتوانید از آنها در جلب توجه مخاطب استفاده کنید.

 

۵. محتوای غیرتجاری

بعضی از اوقات شاید هیچ‌گونه مطلب و ایده‌ای برای تولید محتوای تازه به‌ذهن‌تان نرسد. در این مواقع باید کمی از چهارچوب خود خارج شده و محتوای خود را بدون هیچ چشم‌داشتی به کسب‌وکار و فقط برای مخاطبان خود تولید کنید. منظور از بدون چشم‌داشت، نگاه بی‌توقع از محتوا است که قرار است فقط خوانده شود و هدف تجاری در پی آن نیست. در واقع شما با این کار حال مشتری را خوب می‌کنید. این محتوا باید بر اساس خواسته و علایق مشتریان باشد. برای مثال، اگر یک شرکت تولید مواد غذایی هستید، می‌توانید راهکارهای بسیاری برای گرفتن رژیم‌های مختلف و یا یک نمونه جدول زمان‌بندی برای وعده‌های غذایی در روزهای هفته را در محتوای خود قرار دهید.