الگوریتم جدید گوگل اخیرا برای تشخیص سایت‌های با کیفیت بروزرسانی شده‌ است. این بروزرسانی‌ها با هدف از دور خارج کردن سایت‌هایی با محتوای کم کیفیت، رابط کاربری نامناسب و سایت‌هایی که بیشتر از تبلیغات استفاده می‌کنند، انجام شده است. هدف اصلی این بروزرسانی تشخیص سایت‌های باارزشی است که تمام تلاش خود را برای ارائه محتوای باکیفیت به کار می‌برند و تمام قوانین موجود را برای بهبود رتبه سایت خود رعایت می‌کنند.

 

طی تحقیقاتی که قبل از بروزرسانی الگوریتم‌های این موتور جستجو انجام گرفت مشخص شد که برخی از سرمایه‌گذاران اینترنتی به صورت‌های مختلف نتایج گوگل را به کمک سئو دستکاری می‌کنند تا هنگام جستجو جزو برترین‌ها قرار گیرند. از آن‌جایی که امروزه گوگل به یکی از قطب‌های اقتصادی جهان تبدیل شده، مطمئنا قرار گرفتن در صفحه اول جستجوی آن برای کسب و کارها حیاتی است.

 

در حقیقت مدیران بسیاری از کسب و کارها به کمک ایجاد نوعی اسپم نتایج جستجوی گوگل را عوض می‌کنند که این کار مغایر با قوانینی است که این موتور جستجوی غول پیکر تنظیم کرده است. در نسخه‌ی قبلی الگوریتم‌های موتور جستجوی گوگل استفاده از لینک‌های غیر مرتبط با مطلب و یا بک‌لینک‌های ساختگی می‌توانست به بهبود سئوی سایت کمک کرده و رتبه‌ی آن را بهبود بخشد. این کار باعث نارضایتی کاربرانی می‌شود که با جستجوی کلمه‌ی کلیدی مورد نظر وارد سایت غیر مرتبطی با محتوای غیرمعتبر می‌شوند.

با اجرای الگوریتم‌های جدید امکان سوء استفاده از سئو تا حد زیادی از بین رفته است.

 

الگوریتم‌ جدید گوگل علاوه بر بررسی کلمات کلیدی، ترکیبات موجود از این کلمه را نیز در متن بررسی می‌کند تا مطمئن شود کلمه کلیدی استفاده شده در آن به صورت اسپم نباشد. بد نیست بدانید ترکیبات استفاده شده در متن که بر اساس کلمات کلیدی انتخاب می‌شوند سبب اعتبار بخشی به متن خواهند شد.

 

از بک‌لینک‌های باکیفیت استفاده کنید

 

سایت‌هایی که از خرید بک‌لینک و یا سایر ترفندهای تقلبی استفاده می‌کنند، خیلی زود از طرف گوگل شناخته شده و در لیست سیاه آن قرار خواهند گرفت.

 

زمان ماندن کاربر در سایت خود را افزایش دهید

 

قوانین نرخ کلیک نیز به گونه‌ای تغییر کرده که تنها کلیک بر روی سایتی که در نتایج جستجوی گوگل وجود دارد سبب بهبود رتبه آن نمی‌شود. بلکه زمان سپری شده در سایت توسط کاربر پس از کلیک بر روی آن و پیدا کردن اطلاعات مورد نیاز خود باعث بهبود رتبه سایت خواهد شد.

محتوا یکی از مهم‌ترین ابزارهای بازاریابی در عصر دیجیتال است. ارائه محتوای خوب و با کیفیت تاثیر به سزایی در رتبه‌بندی سایت شما خواهد داشت. الگوریتم‌های جدید گوگل قادرند میزان ارزش محتوای شما را تشخیص دهند. بنابراین تولید محتوای باارزش و طولانی که بتواند اطلاعات صحیح و جامعی را در اختیار کاربران و بازدیدکنندگان سایت قرار دهد بسیار مهم خواهد بود.

 

از تصاویر و ویدیوهای منحصربه‌فرد استفاده کنید

 

در کنار تولید محتوای مناسب، استفاده از تصاویر و ویدئوهایی منحصر به فرد و مرتبط با متن می‌تواند رتبه سایت شما را بهبود بخشد. در انتخاب عکس مناسب برای متن دقت کنید زیرا کپی کردن تصاویر از سایت‌های دیگر و استفاده مکرر از آن‌ها در متن از اعتبار محتوا و سایت شما می‌کاهد.

 

دسته‌بندی‌های مناسبی در سایت قرار دهید

 

سعی کنید محتواهایی که در سایت خود قرار می‌دهید درست دسته‌بندی کنید، تا کاربر هنگام ورود به سایت شما دچار سردرگمی و اتلاف وقت نشود. به همین دلیل از قرار دادن محتوای بی‌ربط در دسته‌بندی‌ها اجتناب کنید. این نکته را نیز فراموش نکنید که سایت‌هایی که دو سوم مطالب‌شان مربوط به تبلیغات است در به روز رسانی جدید گوگل جزو سایت‌های نامعتبر محسوب می‌شوند و در نتایج جستجو نمایش داده نمی‌شوند.

 

جمع بندی

 

گوگل به عنوان یک موتور جستجوی معتبر و قطب اقتصادی جهان در حال تلاش برای بهبود کارایی خود برای کسب و کارهایی است که در فضای دیجیتال راه‌اندازی شده‌اند و برای موفقیت کسب و کار خود سخت تلاش می‌کنند. بروزرسانی الگوریتم‌ها و تصویب قوانین جدید به این موتور جستجو کمک کرده تا بستری فراهم آورد که کسب و کارهای مختلف به رقابت سالم در آن بپردازند.