به عنوان برندی که در فضای اینترنتی فعالیت می‌کنید، باید بدانید این تنها مشکل شما نیست اگر مخاطبان‌تان محتوای آنلاین شما را نمی‌خوانند و یا در میانه مقاله آن را رها می‌کنند. به همین دلیل بسیاری از برندها به دنبال پیدا کردن راه‌هایی برای جلوگیری از این اتفاق هستند.

  • مطالعات اخیر نشان داده که حدود ۷۹ درصد از کاربران وب به جای خواندن یک متن آنلاین، آن را اسکن می‌کنند.
  •  اکثریت بازدیدکنندگان سایت‌ها تنها حدود ۲۰ درصد از محتوای سایت را می‌خوانند.

به ما اعتماد کنید، ما راه‌هایی به شما نشان خواهیم داد که به وسیله‌ی آن‌ها مخاطبان شما با دقت محتوای شما را بخوانند. البته این موضوع تنها زمانی اتفاق خواهد افتاد که محتوای شما واقعا با کیفیت و بدردبخور باشد.

اکثر مخاطبان شما تنها ۱۵ ثانیه از وقت خود را صرف خواندن پست‌های شما خواهند کرد، با بهینه‌سازی پست‌های خود با مواردی که در ادامه بیان خواهیم کرد، مدت زمان حضور بازدیدکنندگان در سایت خود را افزایش دهید.

 

با عناوین قوی حس کنجکاوی مخاطبان‌تان را برانگیزانید

 

بسیاری از کارشناسان بازاریابی دیجیتال معتقدند که عناوین، مهم‌ترین عنصر در یک صفحه‌ی اینترنتی هستند. از هر ۱۰ نفری که پست و محتوای شما را می‌بینند، حدود ۸ نفر عنوان نوشته را مطالعه می‌کنند و تنها ۲ نفر مطلب را می‌خوانند.

متاسفانه، بسیاری از محتواهایی که در فضای آنلاین تولید می‌شوند، حتی اگر فوق‌العاده باشند از دست می‌روند. دلیل این امر آن است که عناوین آن‌ها جذاب نیستند و حس کنجکاوی خواننده را برنمی‌انگیزاند.

علاوه بر نوشتن عناوین کنجکاوانه، می‌توانید با استفاده از برخی کلمات اثرگذاری عناوین خود را به حداکثر برسانید. همیشه به یاد داشته باشید که صرف نظر از ارزشی که در داخل پست‎‌‌های خود ارائه می‌کنید، اگر عنوان شما توجه و کنجکاوی خواننده را جلب نکند شما وقت و منابع خود را تلف کرده‌اید.

 

مقدمه‎ی خود را با یک بیانیه‌ی پرشور آغاز کنید

 

حال که عنوان مناسبی را انتخاب کرده‌ و خوانندگان خود را مجاب به باز کردن محتوا نموده‌اید، باید بدانید که حتما مطلب شما خوانده نخواهد شد. هر لحظه امکان دارد که آن‌ها مطلب را رها کرده و شما نتوانید به هدفی که از نوشتن آن مطلب داشته‌اید دست پیدا کنید.

پاراگراف اول مهم‌ترین نقش را در این زمینه ایفا می‌کند. شما باید در پاراگراف اول نشان دهید وعده‌ای را که در عنوان مطلب به آن اشاره کرده‌اید عملی خواهید کرد. به عنوان مثال اگر شما در عنوان خود نوشته‌اید که در ۳۰ روز تعداد مشترکین لیست ایمیل خود را به اندازه‌ی ۵۰۰ نفر افزایش دهید باید در پاراگراف اول به مخاطب بفهمانید که این کار امکان‌پذیر است.

می‌توانید برای هیجان‌انگیزتر شدن پاراگراف اول خود از موارد زیر استفاده کنید

  •  یک واقعیت جالب را نقل کنید
  • از آخر شروع کنید
  • شخصی‌سازی شده صحبت کنید
  • سوال بپرسید
  • بحث راه بیندازید

 

از قدرت اعداد در نوشته‌های خود بهره بگیرید

 

تحقیقاتی که توسط Conductor ارائه شد نشان داد مقالاتی که عناوین آن‌ها شامل اعداد هستند بیشتر از سایر مقالات خوانده می‌شوند.

عنوان محتوا- وبلاگ اخباررسمی
اگر شما عنوانی همانند راه‌هایی ساده برای ایجاد لیست ایمیل داشتید می‌توانید با اضافه کردن یک عدد آن را بهبود بخشیده و بر اثربخشی آن بیفزایید؛ به عنوان مثال:

۷ راه ساده برای ایجاد لیست ایمیل

علاوه بر این، شما می‌توانید از اعداد در داخل متن نیز استفاده کنید. هر موضوعی را می‌توانید با نشان دادن آمار و ارقام صحیح اثبات کنید.

 

از زیرعناوین‌ها استفاده کنید

 

زیرعناوین به متن شما ساختار می‌دهند. علاوه بر این، به مخاطبان شما کمک می‌کند تا راحت‌تر محتوا را بخوانند و درک کنند. زیرعناوین همانند کاتالیزورهایی عمل می‌کنند که می‌توانند تمایل خوانندگان برای خواندن ادامه مطلب را افزایش دهند.

متنی را که می‌خواهید بنویسید دسته‌بندی کنید، بخش‌های مختلف را از هم جدا کنید و برای هرکدام یک زیرعنوان اختصاص دهید. این زیرعنوان‌ها را با تگ‌های H بنویسید تا هم باعث جلب توجه خواننده شوند و هم روی سئوی شما تاثیر مثبتی داشته باشند.

 

با تصاویر جذاب و فضاهای سفید، توجه خواننده را به خود جلب کنید

 

خوانندگان نمی‌خواهند و اصلا نمی‌توانند تکه‌هایی بزرگ از محتوا که پشت سر هم نوشته‌ شده‌اند را بخوانند. شخصا هر زمان که پستی را ببینم که نویسنده موفق شده پاراگراف‌های خود را به خوبی دسته‌بندی کرده و جملات خود را به صورت کوتاه بیان کند بهتر متوجه می‌شوم.

جونا برگر استاد دانشگاه کسب‌وکار وارتون می‌گوید:

آیا اندازه و طول ایده‌آلی برای مقالات وجود دارد؟ گمان نمی‌‎کنم.

با این حال، شما می‌توانید با قرار دادن خود به جای خواننده نتیجه‌گیری کنید. شما بیشتر تمایل دارید پاراگرافی با ۱۰ سطر بخوانید یا پاراگرافی با ۵ سطر؟

من ۵ خط را ترجیح می‌دهم، چون هم می‌توان با تعداد محدودی واژه منظور را رساند، که این محدودیت باعث می‎شود شما از نهایت خلاقیت خود برای نوشتن متن‌تان بهره بگیرید و همین‌طور باعث می‌شود حوصله‌ی خواننده بیش از حد سر نرود.