اگر یک شرکت و یا یک آژانس را اداره می کنید، صنعت انتظار دارد که شما گزارش سالانه خود را منتشر کنید. در این گزارش جزئیات مربوط به اطلاعات مالی و غیر مالی سال قبل شرکت منتشر می‌شود، دغدغه‌های اصلی سازمان را ذکر کرده و برنامه‌ای را برای سال آینده اعلام می‌کند. استفاده از روش‌هایی که در این مطلب ذکر شده باعث می‌شود تا بتوانید سند بهتری را به مخاطبان خود ارائه دهید.

یادداشت مدیرعامل

گزارش های سالانه تقریباً همیشه با پیام مقدماتی مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل و یا بنیان‌گذار شروع می‌شود. این یادداشت معمولا بیش از یک صفحه نیست و شخص نویسنده باید به دستاوردها و موفقیت‌های کلیدی سال گذشته را ذکر کرده و همچنین به نگرانی‌هایی که در سال گذشته برای کسب‌وکار خود داشته اشاره کند. اگر اقتصاد کشور در رکود است، به روش‌هایی که برای مقابله با این شرایط داشته اشاره کند. این نامه راهی‌ست برای برقراری ارتباط مستقیم با ذینفعان شرکت – از مشتریان، اعضای هیئت مدیره، فروشندگان و حتی اعضای جامعه - است. نویسنده‌ی این نامه باید از خود بپرسد که چه اطلاعاتی برای ذی‌نفعان مفید و مهم است. حتما باید به قضیه توجه داشت که آن‌ها می‌خواهند درباره‌ی پیشرفت شرکت در طی 12 ماه گذشته بشنوند پس باید نامه باین پیش‌فرض تنظیم شود.

داده‌های مالی دقیق

گزارش‌های سالانه باید شامل صورتهای مالی دقیق و ممیزی باشد. معمولا این داده‌ها شامل ترازنامه، صورت سود و زیان و صورت جریان پول است. ذی‌نفعان شما ممکن است در طول سال به صورت‌های شما نگاه نکنند، بنابراین ارائه اطلاعات دقیق در گزارش سالانه می‌تواند مورد توجه آن‌ها قرار بگیرد. گزارش سالانه می تواند به عنوان راهی برای جذب سرمایه گذاران جدید نیز مورد استفاده قرار گیرد، بنابراین مهم است که که گزارشات خود را بر مبنای واقعیت و صادقانه ارائه دهید.

نمودارها، گراف‌ها و تصاویر

ذینفعان شما از تحصیلات و تخصص‌های متفاوتی دارند و همه از نظر مالی باهوش نیستند. نمودارها، گراف‌ها و سایر داده‌های بصری می تواند به شما کمک کند تا پیام خود را به روشی قابل خواندن و کاربرپسندتر منتقل کنید. به عنوان مثال ، شما می توانید یک نمودار را نشان دهید که سود سال مالی گذشته را نسبت به داده های سال گذشته نشان می‌دهد و پیش بینی‌های مربوط به سال آینده را در یک نمودار مجزا نشان دهید. پیشنهاد می‌شود در این بخش از اینفوگرافیک‌های خلاقانه استفاده کنید.

Call to Action یا فراخوان عمل

بسیاری از گزارش‌های سالانه شامل "Call to Action" به عنوان بخش آخر هستند. فراخوان اقدام مشابه نامه مدیر مدیر کل یا صاحب مشاغل است ، اما در این بخش از ذینفعان خواسته می شود تا در سال آینده بطور خاص با مسائل شرکت درگیر شوند.

انتشار گزارشات سالانه

این گزارشات سالانه می‌تواند در وبلاگ و یا خبرنامه‌ی شرکت منتشر شود. همچنین بهتر است برای اینکه مخاطبان بیشتری برای گزارش خود جذب کنید از رسانه‌های معتبر و پربازدید در سطح ملی استفاده کنید.

در صورتی که تمایل دارید تا گزارشات خود را در بهترین رسانه‌های کشور منتشر کنید با اخبار رسمی تماس بگیرید. مشاوران ما با توجه به بودجه و نیاز شما بهترین پیشنهاد را ارائه خواهند داد.

درخواست مشاوره