خبرنگاری و روابط عمومی در سال‌های اخیر تفاوت‌های بسیار زیادی نسبت به گذشته‌ها داشته‌اند. دیگر کمتر می‌توان مخاطبان را با ایمیل درگیر خبر و دنیای گسترده آن کرد. در حال حاضر این کار را  شبکه‌های اجتماعی به خوبی انجام می‌دهند چرا که طبق آمار بدست آمده خبرنگاران کار انتشار محتوای خود را براحتی و سرعت بیشتری در شبکه‌های اجتماعی انجام داده و کاربران را با محتوای خود درگیر می‌کنند.

شبکه‌های اجتماعی قدرت بالایی در ایجاد ارتباط دارند، این هم به خاطر توان بالای آنها در جذب و حفظ مخاطب است. اگر خبرنگاری هستید که هنوز فعالیت های خود را با شبکه های اجتماعی عجین نکرده‌اید، الان وقتش است چرا که شبکه های اجتماعی کار روابط عمومی را به خوبی انجام داده و اخبار را مستقیما به دست مخاطبان می رسانند.

در این بین داشتن رابطه مستقیم کاربر و مخاطب با خبرنگاران کمک شایانی در پیشبرد اهداف سازمانی روابط عمومی خواهد داشت. به همین خاطر در ادامه این نوشته 5 روش برای استفاده بهتر از اخبار روزنامه نگاران در شبکه های اجتماعی و ارتباط با آنها برای ارتقای کیفیت روابط عمومی را بازگو می کنیم:

 

1 – هر زمان که مطلب خوب و باارزش محتوایی بالا دیدید، آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

با این کار شما ارتباط بهتری با خبرنگاران برقرار خواهید کرد. هر زمان که مطلب خبرنگاری را به اشتراک گذاشتید حتما او را ر نوشته تگ کنید تا او بتواند مطلب شما را ببیند.

 

2 – با خبرنگاران مکالمات مستقیم داشته باشید

خبر نگاران فی نفسه افراد ارتباط برقرارکننده‌ای هستند، به طوری که طبق آمار بدست آمده 58 درصد آنها ارتباط مستقیم در شبکه های اجتماعی را باارزش و مفید می‌دانند. سعی کنید در مورد یکی از مقالاتی که از آن لذت برده‌اید با خبرنگار مربوطه شروع به پرسش و پاسخ کنید. با اینکار نظر او را به خود جلب می‌کنید.

 

3 – از شبکه های اجتماعی مختلف برای ارتباط برقرار کردن با خبرنگاران استفاده کنید

طبق آمار بدست آمده 68 درصد خبرنگاران حداقل از 3 شبکه اجتماعی مختلف استفاده می‌کنند. شاید کار زمان بری باشد اما جستجوی خبرنگاران مختلف در شبکه های مختلف به زحمتش می‌ارزد. البته بهتر است بدانید توییتر یکی از شبکه های مورد علاقه اکثر خبرنگاران است که بیشتر در آن وقت می گذرانند. پس وقت بیشتری در توییتر بگذرانید.

 

4 – به سن و سال توجه کنید

همیشه به سن و سال خبرنگاران توجه کنید. طبق آمار، 62 درصد خبرنگاران جوان هستند. این خبرنگاران جوان بیشتر به پلت فرم‌های صوتی و تصویری همچون یوتیوب و آپارات علاقه دارند اما آنهایی که سن بالاتری داشته و حرفه‌ای‌تر هستند از لینکدین استفاده می‌کنند.

 

5 – استفاده از ایمیل را فراموش نکنید

درست است که شبکه های اجتماعی ابزار ارزشمند ارتباطی فوق العاده ای را در اختیار خبرنگاران قرار می‌دهند، اما هنوز هم استفاده از ایمیل برای داشتن ارتباط با خبرنگاران بر شبکه های اجتماعی رجحان دارد. اگر خبرنگاری را می‌خواهید اما او در شبکه های اجتماعی پیدا نمی‌کنید، سعی کنید ایمیل او را یافته و به او ایمیل بزنید تا با او ارتباط برقرار کنید.