جلب توجه مخاطبان کار دشواری است مخصوصا اگر حوزه‌ی فعالیت شما شلوغ بوده و اخبار زیادی برای آن تهیه و توزیع شود. یکی از راه‌هایی که می‌توان کاربر را به خواندن مطلب ترغیب کرد، استفاده از عناوین جذاب و کاربردی است. در واقع عنوان یک نوشته مهم‌ترین عنصر یک خبر یا هر نوع محتوایی است. گاهی اوقات تنها با تغییر عنوان یک خبر می‌توان تاثیرش را تا چندین برابر افزایش داد.

 

 معمولا تعداد کسانی که فقط عنوان یک مطلب را می‌خوانند پنج برابر بیشتر از آن‌هایی است که متن آن را می‌خوانند. به عنوان یک نویسنده‌ی خلاق باید یاد بگیرید از چه کلماتی برای عنوان یک مطلب استفاده کنید تا تاثیر بیشتری روی مخاطب بگذارید. عنوان یک مطلب باید در خواننده ایجاد انگیزه کرده و او را برای دانستن موضوع کنجکاو کند. در ادامه ۱۵ کلمه‌‌ی کاربردی که می‌تواند عنوان نوشته‌های شما را جذاب تر نماید را مطرح می‌کنیم. یادتان باشد عنوان یک مطلب باید انگیزه‌ی خواندن ادامه‌ی مطلب را در خواننده ایجاد کند.

 

۱) راز

 

استفاده از کلماتی مانند رمز و راز ذهن خواننده را ناخوداگاه با خود درگیر کرده و توجه او را جلب می‌نماید.

مثال: ۸ راز از استارتاپ ما که قبلا نمی‌دانستید

این عنوان کنجکاوی خواننده را برمی‌انگیزد. خواننده دوست دارد از رازهایی که قبلا در مورد آن‌ها هیچ نمی‌دانسته سردربیاورد. البته محتوای مطلب باید دقیقا همین موضوعی که در عنوان مطرح شده را بیان کند و گرنه خواننده احساس خواهد کرد که فریب خورده است.

 

۲) جدید

 

همانند واژه‌ی راز، کلمه‌ی جدید نیز قدرت تاثیر گذاری در ذهن خواننده دارد و او را برای خواندن ادامه‌ی مطلب ترغیب می‌کند.

مثال: با محصول جدید شرکت ما بیشتر آشنا شوید.

مخاطب با دیدن این عنوان می‌‌خواهد با محصول جدید شرکت مذکور آشنا شود چرا که احساس می‌کند محصول جدید حتما ویژگی‌های خاصی دارد.

 

۳) اکنون

 

واژه‌ی همین حالا، این تفکر را در ذهن خواننده ایجاد می‌کند که خیلی زود و بدون هیچ واسطه‌ای به محصول یا سرویس مورد نظر خود دست خواهد یافت.

مثال: وب سایت جدید ما هم‌اکنون رونمایی شد

مخاطب با دیدن این عنوان با خود می‌گوید به نظر می‌رسد ویژگی‌های خوبی در وب‌سایت وجود خواهد داشت. همین مسئله باعث می شود تا او برای دیدن ادامه‌ی مطلب مشتاق شود.

 

۴) حقیقت

 

فهمیدن حقایقی که تا به حال نمی‌دانستیم، باعث می‌شود تا یک مطلب را به اشتراک بگذاریم.

اگر راجع به کسب‌وکار شما شایعاتی وجود دارد، می‌توانید از این کلمه در عنوان استفاده کنید. در واقع این کلمه به مخاطبان شما می‌گوید که کاملا صادقانه صحبت خواهید کرد. معمولا خوانندگان به مطالبی که چنین کلمه‌ای در آن استفاده شده باشد بیشتر اعتماد می‌کنند.

 

۵) مناسب

 

 نوشتن مقالات و خبرهایی در مورد کسب وکار که در آن‌‌ها کلمه‌ی مناسب استفاده شده باشد، از این جهت ارزشمند است که مخاطب هدف مطلب از عنوان آن مشخص می‎‌شود.

مثال: محصول جدید شرکت ... مناسب نوجوانان تولید شد.

 

۶) چگونه

 

ما در زمانی زندگی می‌کنیم که افراد معمولا به دانستن علاقه‌ی بسیاری دارند. بسیاری از کسب‌وکارها برای معرفی خود از چنین روشی استفاده می‌کنند و داستان کسب‌وکار خود را می‌گویند.

مثال: چگونه کسب‌وکار ما راه موفقیت را پیمود؟

 

۷) موفقیت

 

عناوین موفقیت‌محور که نگرش مثبتی را نسبت به موضوعی بیان می‌کنند، بیشتر مورد استقبال مخاطبان قرار می‌گیرند.

مثال: شرکت ما به موفقیتی جدید در حوزه‌ی ... دست یافت.

براساس توضیحاتی که در موارد قبلی دادیم، مشخص است که کاربران برای دانستن شیوه‌ی جدیدی که شرکت بدان دست یافته کنجکاو می‌شود.

 

۸) شما

 

استفاده از کلماتی برای مخاطب قرار دادن افراد، باعث می‌شود تا کاربران به سمت متن شما جلب شوند. این کلمه باعث جلب توجه شده و آن‌ها احساس می‌کنند این پیام واقعا برای خودشان ساخته شده است.

مثال: غرفه‌ی ما در نمایشگاه ... منتظر حضور شماست!

 

۹) این

 

استفاده از این واژه باعث می‌شود تا عنوان و موضوعی که می‌خواهید در موردش صحبت کنید، خاص به نظر برسد.

مثال: آیا این محصول برای شما مناسب است؟

 

۱۰) چه چیزی، چرا، چه وقت؟

 

این مورد هم دلیلی شبیه به دلیل مورد ششم دارد. معنی سوالی این کلمات باعث جلب توجه مخاطبان می‌شود. استفاده از کلمات سوالی در عنوان یک نوشته نشان‌دهنده‌ی این است که نویسنده در متن به این سوال پاسخ داده است.

مثال: چه زمانی جشنواره تخفیف کسب‌وکار ما برپا خواهد شد؟

 

۱۱) مردم

 

مخاطب قرار دادن یک عده‌ی خاص در عنوان نوشته کنجکاوی مخاطب را بر می‌انگیزد.

مثال: معرفی ۱۱ تن از کارکنان شرکت ... که موفقیت‌های بزرگی برای ما به ارمغان آورده‌اند.

 

۱۲) ویدئو

 

کاربران معمولا به جای خواندن یک مقاله طولانی بیشتر تمایل دارند تا یک ویدئو ببینند. اگر متن شما حاوی یک ویدئوی آموزنده است، می‌توانید در عنوان خود به آن اشاره کنید.

مثال: با این ویدیو همه چیز را راجع به کسب‌وکار ما بدانید

 

۱۳) شگفت‌انگیز

 

واژه‌ی شگفت‌انگیز معمولا در عناوین استفاده می‌شود. وقتی شما در عنوان خود از واژه‌ی شگفت‌انگیز استفاده می‌کنید مشخص می‌شود که این موضوع واقعا شما را هیجان‌زده کرده است. بنابراین مخاطبان‌ شما می‌خواهند بدانند چه چیزی برای شما این چنین ارزشمند بوده است.

درواقع وقتی خودتان راجع به خبری که نوشته‌اید هیجان‌زده نباشید، نباید انتظار داشته باشید این حس در مخاطب ایجاد شود.

 

۱۴) اعداد

 

کاربران علاقه‌ی عجیبی به لیست‌ها دارند. از اعداد به عنوان یک نیروی قدرتمند برای جذب مخاطبان استفاده کنید.

مثال: ۱۱ پیشرفت علمی جدید در رباتیک که اعضای تیم ما به دست آورده‌اند.

 

۱۵) باید

 

می‌دانید چرا برای خواندن این مطلب کنجکاو شدید؟ برای این‌که ما در عنوان از کلمه‌ی باید استفاده کرده‌ایم. شما با خواندن عنوان ما احتمالا به این نتیجه رسیده‌اید که مطالبی در این نوشته وجود دارد که من باید راجع به آن‌ها بدانم ولی نمی‌دانم؛ بنابراین تصمیم گرفتید که ادامه‌ی مطلب را بخوانید!!

مثال: ۳ محصول جدید شرکت ... که باید بیشتر راجع به آن‌ها بدانید