کارگاه تحلیل زبان بدن در حرفه خبرنگاری چهارشنبه هفته گذشته ۲۹ بهمن ماه در محل انیستیتو نفت دانشکده فنی دانشگاه تهران، توسط اخبار رسمی و با تدریس استاد «پویا ودایع» از اساتید مدرس علوم ارتباطات غیر کلامی و زبان بدن برگزار شد.

این کارگاه که در دو بخش برگزار شد و حدود 4 ساعت به طول انجامید، با استقبال خوب خبرنگاران و اهالی رسانه همراه شد.

پویا و دایع در این کارگاه چگونگی مصاحبه با فرد مصاحبه شونده، تحلیل رفتارها و حرکت‌های شخصی، چشمی، حرکت دست‌ها، نوع ایستادن افراد هنگام سخنرانی، مفاهیم پایه زبان بدن، کاربرد زبان بدن در خبرنگاری، شناسایی علایم دروغگویی در مصاحبه، مفاهیم خنده و انواع دست دادن‌های سیاسی را مورد بررسی قرار داد و در طول کارگاه نیز پرسش و پاسخ هایی در بین خبرنگاران مطرح می کرد تا با جمع بندی ایده ها آن ها را به یک نتیجه گیری درست در علم مذاکره و زبان بدن با فرد مصاحبه شونده برساند.

مدرس کارگاه نیم روزه کارگاه تحلیل زبان بدن در حرفه خبرنگاری برای کاربردی تر شدن این کارگاه در طول جلسه با نمایش عکس ها و تصاویر از افراد مهم و مشهور سیاسی ایرانی و خارجی، به تحلیل تصاویر منتشر شده از مذاکرات بین کشورها، نوع نشستن و حتی دست دادن مقامات با یکدیگر پرداخت.

مهمترین مباحث و نمونه های تحلیل شده زبان بدن سیاستمداران و شخصیت های مهم خبرساز که در این کارگاه به بررسی آنها پرداخته شد به شرح زیر بود:

  • تحلیل زبان بدن روسای جمهور آمریکا و روسیه در مذاکرات فیمابین
  • تحلیل مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ از دست دادن های در پایان مذاکرات
  • انواع دست دادن های سیاسی
  • تحلیل ایستادن ها در شخصیت های خبرساز
  • انتخاب عکس های خبری با تحلیل عکس های مجلات مطرح دنیا برای انتقال بهتر پیام تیتر

 

پیش از این پویا ودایع هدف از برگزاری این کارگاه را اهمیت آشنایی با مفاهیم زبان بدن برای خبرنگاران و اهالی رسانه دانسته و گفته بود: «این کارگاه نیم روزه برای اولین بار در ایران و با مشارکت «اخبار رسمی» برگزار می شود و هدف از آن بالا بردن میزان آگاهی اهالی رسانه از رفتار غیر کلامی خبرسازان ایران و جهان است. حتی در بسیاری از عکس های خبری مورد استفاده توسط خبرنگاران می توان به وسیله آشنایی با زبان بدن، مفاهیمی را از حقیقت خبر استخراج کرد که شاید در متن خبر به آن اشاره ای نشده است و به این واسطه می توان قدرت تحلیلی خبرنگاران را افزایش داد.»

 

حال و هوا و حاشیه های برنامه:

  • برنامه این کارگاه طبق برنامه ساعت ۱۰ شروع شد.
  • فضای حضور اهالی رسانه در «اخبار رسمی»، شوق و نشاط زیادی را به سالن آمفی تاتر انستیتو نفت دانشگاه تهران آورده بود.
  • در پایان این برنامه نیز، به شرکت کنندگان گواهینامه حضور در این کارگاه اعطا شد.
  • برنامه پذیرایی به مدت نیم ساعت در تریای سالن مهیا بود که این پذیرایی، به فضایی گرم برای ارتباط سازی و آشنایی با همکاران مختلف رسانه ای تبدیل شد.
  • پویا ودایع، مدرس کارگاه، بعد از پایان برنامه، پاسخگوی سوالات حضار بود و اکثر خبرنگاران با توجه به جذابیت موضوع، خواهان برگزاری دوره های مشابه و تخصصی تر شدند.

 

گفتنی است، اخبار رسمی، اولین پلتفرم روابط عمومی در ایران، برگزاری کارگاه هایی از این دست  و برنامه های دیگر  آموزشی بر اساس نیازهای خبرنگاران و اهالی رسانه را در دستور کار خود دارد که اهالی رسانه برای اطلاع از این رویدادها می توانند از طریق ایمیل [email protected] درخواست خود را برای ثبت نام در این رویدادها ارسال نمایند.

بازتاب برگزاری این رویداد در خبرگزاری مهر: خبرنگاران با تحلیل زبان بدن آشنا شدند