اجرای کمپین رسانه‌ای به معنی توزیع خبر یا محتوای شرکت شما در رسانه‌ها برای دیده شدن بیشتر و ارتباط با مخاطبان رسانه‌هاست. برای این امر نیاز به یک محتوای خوب دارید که مورد توجه رسانه‌ها و مخاطبان آنها قرار گیرد.

حال که محتوای خود را تولید کرده‌ و محتوا آماده ارسال به رسانه‌ها و خبرنگاران یا به طور مستقیم یا از طریق نیوزوایری همچون اخبار رسمی است، عجله نکنید. قبل از این‌که این خبر رسمی یا پرس ریلیز (Press Release) را ارسال کنید، بهتر است یک بررسی کیفی سریع انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که این محتوا بهترین محتوا است.

در این مطلب 5 نکته ساده برای بررسی محتوا قبل از ارسال به رسانه‌ها و اجرای کمپین رسانه‌ای را بررسی می‌کنیم.

1- آیا داستانتان ارزش و اهمیت خبری دارد؟

درواقع هدف کلی از نگارش یک محتوای خبری، به اشتراک گذاشتن اخبار کسب و کار شما با مخاطبان رسانه‌ها است.

اگر یک داستان جالب و مناسب برای گفتن نداشته باشید، وقت دیگران را هدر داده‌اید. مطمئن شوید که انتشار محتوا، درنهایت، منجر به برندسازی و تبلیغ شرکت شما خواهد شد اما به یاد داشته باشید برای این کار باید موضوعاتی خبری داشته باشید.

اگر محتوای بدون ارزش خبری ارسال کنید، مطمئن باشید که اعتبار خود را از دست خواهید داد و درنهایت خبرنگاران و رسانه‌ها هم شما را نادیده خواهند گرفت. اگر نیاز دارید با محتواهای خبری آشنا شوید می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید:

ایده هایی برای تولید خبر از شرکت و یا سازمان شما: ۷۱ سوژه خبرساز

ایده‌های جالب برای تهیه‌ی یک خبر داغ روابط عمومی

2- بررسی نقل‌قول‌ها و آمار درج‌شده در محتوا

درحالی‌که هدف آگهی‌های تبلیغاتی بیشتر در راستای فروش بیشتر است، انتشار محتوا و داستان‌های خبری بیشتر برای بیان و ارائه حقایق و واقعیت‌ها انجام می‌شوند. هدف از تولید محتوا خلق داستان‌های جذاب است اما باز هم باید به خاطر داشته باشید که محتوا باید دقیق و خالی از هرگونه جانب‌داری باشد. در غیر این صورت آن محتوا، محتوای خبری محسوب نخواهد شد.

برای همین هم باید حتماً از صحت اطلاعات ارائه‌شده در محتوای خود مطمئن باشید و در آن غلو نکنید. اگر آماری را ارائه می‌دهید حتماً آن را مجدد بررسی کنید تا نسبت به نقل درست آن مطمئن شوید و بعد هم محتوا را از هرگونه اغراق، ادعاهای بی‌اساس و نقل‌قول‌های نامربوط پاکسازی کنید.

3- بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو (SEO)

خوشتان بیاید یا نیاید، شما نمی‌توانید موتورهای جستجو را نادیده بگیرید. اگر در این زمینه به خوبی عمل نکنید و در واقع اگر در محتوایتان عبارات و کلمات کلیدی مرتبط لحاظ نشود، شانس بهتر دیده شدن را از دست خواهید داد.

خوشبختانه بهینه‌سازی محتوای خبری خیلی راحت است. برای این کار کافی است فقط مطمئن شوید که کلمات کلیدی و بک‌لینک‌های مرتبط با آن‌ها را به‌درستی به‌کاربرده‌اید (بهتر است این عبارات را به‌صورت خیلی طبیعی در عنوان مطلب و در پاراگراف اول مطلب قرار دهید). برای اطمینان بیشتر حتماً لینک‌ها را چندین بار بررسی کنید تا از صحت آنها مطمئن شوید.

4- رعایت اصول اولیه تولید محتوای خبری

شاید این این اصول اولیه را می‌شناسید که دست به تولید محتوا زده‌اید، اما باهم به‌اختصار آن‌ها را مرور خواهیم کرد. این اصول، مواردی هستند که در نگارش هر محتوای خبری باید رعایت شوند.

  • تیتر اصلی و تیتر فرعی (روتیتر)
  • تاریخ انتشار
  • پاسخ به سؤالات شش‌گانه خبری: چه کسی، چه چیزی، چه زمانی، چه مکانی، چطور و چرا
  • اطلاعات تماس
  • معرفی مختصر شرکت

این مقاله هم می‌تواند به نگارش بهتر محتوای خبری با این اصول به شما کمک کند: خبر رسمی‌تان را هوشمندانه بنویسید

5- محتوا باید مفید و در راستای هدف باشد

و درنهایت، مطمئن شوید که محتوای شما مفید است و هدف شما را تا حد امکان برآورده خواهد کرد. اطلاعات زیادی اصولاً می‌تواند خبر باشد. به خاطر داشته باشید که هدف شما از محتوای خبری این است که خبری ساده تولید کنید که خبرنگاران را برای تقاضای محتوای بیشتر به سمت شما جلب کند. هرگونه اطلاعات غیرضروری و یا غیر موضوعی باید در این مرحله حذف شوند.

 

ثبت‌نام رایگان در اخبار رسمی و اجرای کمپین رسانه‌ای