خبرنگاران وقتی برای اولین بار یک خبر رسمی از شما دریافت می‌کنند بیشتر دوست دارند که ایده خبریتان به شکل داستانی کامل نقل شده باشد. این اتفاق توسط هر فردی، تنها به وسیله استفاده از فرمت و قالب درست اتفاق می افتد. قالبی که در این نوشتار آن را به شما یاد می‌دهیم.

خبر رسمی بیانیه نوشته شرکت برای رسانه ها است. این بیانیه می‌تواند دسته ای از اتفاقات را شامل وقایع برنامه ریزی شده، پیشرفت‌ها، ارتقاهای شخصی، جوایز، خدمات، تولیدات جدید، پیشرفت‌های فروش و.... پوشش دهد.

 

1: تیتر هوشمندانه:

 

تیتر باید خلاصه، واضح و در راستای داستان اصلی خبر باشد. تیتر یک مدل فشرده از نکات کلیدی خبر اصلی شماست. پیشنهاد می‌کنیم تیتر را بعد از نوشتن کل خبر بنویسید زیرا اینگونه با نوشتن متن خبر یک دید کلی به آنچه در داستان شما مهمتر است پیدا کرده اید.

 • شرکت ملی نفت ایران موفق به کسب عنوان برترین کمپانی نفتی در منطقه خاورمیانه شد. روش کار را دیدید؟ حالا شما دوست دارید درباره اخبار رسمی و این عنوان بیشتر بدانید! تیتر یک خبر رسمی باید یک قلاب برای جذب خبرنگاران باشد. همانگونه که تیتر روزنامه ها خوانندگان را جذب خود می‌کند. این قلاب می‌تواند تازه ترین دستاورد سازمان، تولید یا خدمات جدید، یک جایزه و یا هرچیز دارای ارزش خبری باشد.
 • کلمات کلیدی را استخراج کنید. ساده ترین راه برای نوشتن تیتری مناسب برای یک خبر رسمی، استخراج مهمترین کلمات کلیدی از متن خبر رسمی است. با استفاده از همین لغات کلیدی تیتر را در قالب یک چهارچوب منطقی و جالب توجه بسازید. استفاده از کلمات کلیدی در تیتر موجب می‌شود خبر شما در موتورهای جست‌وجوگر(مثل گوگل) بیشتر و سریع‌تر دیده شده و خبرنگاران و خوانندگان هم بهتر و راحت‌تر ایده اصلی خبر را بفهمند.

 

2: لید خبر ویژه:

 

لید هم مثل تیتر خبر، باید قلابی برای جذب خواننده باشد. لید باید گسترش دهنده تیتر باشد، جزئیات بیشتری را در بر بگیرد و خواننده را به سمت داستان سوق دهد. اجازه ندهید لید بیشتر از دو یا سه جمله شود. لید باید خلاصه ای باشد از کل خبر و بتواند مفهوم متن خبررا تفسیر کند. در دنیای سریع امروز، نه خبرنگاران و نه سایر خوانندگان خبری که آغازش آنها را جذب نکند، نمی‌خوانند.
مثال: تیتر: انتشارات کارپرن رمان جدیدی درباره جنگ جهانی دوم منتشر می‌کند
لید: انتشارات کارپرن فردا اولین رمان خود با موضوع جنگ جهانی دوم نوشته نویسنده سرشناس «دارسی کی» را منتشر می‌کند.

 

3: نوشتن متن خبر:

 

خبر تان را جوری بنویسید که دوست دارید خوانندگان آن را بخوانند یا خبرنگاران در یک گزارش خبری نقل کنند. فراموش نکنید اکثر خبرنگاران به خاطر مشغله کاری، وقت خواندن خبرهای طولانی و جست و جوی دقیق خبرتان را ندارند لذا آنچه می‌نویسند اکثر آن چیزی است که خودتان نوشته‌اید. پس هرآنچه می‌خواهید درباره شما بگویند، متن خبر جایی است که باید آن را نقل کنید.
متن خبر رسمی باید فشرده باشد، لذا از جمله‌ها و پاراگراف‌های بلند استفاده نکنید. از تکرار و استفاده بیش از حد از زبان فاخر و کلمات تخصصی پرهیز کنید. تلاش کنید کلمات بیهوده را حذف و تا حد امکان ساده بنویسید.
از حقایق استفاده کنید، وقایع، محصولات، خدمات، مردم، اهداف، برنامه ها، پروژه ها و ... سعی کنید بیشترین میزان از حقایق عینی و واقعی را برای خبرتان فراهم کنید.
ساده‌ترین شیوه برای نوشتن یک خبر رسمی کامل، داشتن یک لیست از سوالات شش گانه است.

 

4: ارتباط نزدیک با عناصر خبر:

 

چه کسی، کجا، چه چیزی، چه وقتی، چرا، چطور. باید به هر آنچه خواننده می‌خواهد بداند پاسخ دهند. لیستی از این سوال و پاسخ هایشان تهیه کنید و بدنه اصلی خبر را با همان ها بسازید.
مثال: (منطبق با مثال تیتر و لید)

 1.  چه کسی؟ : در باره کیه؟ : انتشارات کارپرن
 2.  چه چیزی؟ : اصل اتفاق چیه؟ : انتشارات کارپرن یک کتاب منتشر کرد
 3.  چه وقتی؟ : اتفاق چه زمانی می‌افتد؟ : فردا
 4.  کجا؟ : اتفاق در کجا می‌افتد؟ : در همه فروشگاه‌های اصلی کتاب کارپرن
 5.  چرا؟ : چرا این اتفاق یک خبر است؟ : چون رمان توسط نویسنده مشهوری به نام «دارسی کی» نوشته شده است
 6.  چطور ؟ : چگونه این اتفاق افتاده؟ : اتفاق در مراسم رونمایی از کتاب می افتد
 • جواب سوالات بالا را به عنوان پایه نوشتن خبر استفاده کرده و فواصل را با اطلاعاتی در مورد افراد، محصولات، تاریخ‌ها و دیگر خبرهای مرتبط پرکنید.
 • اگر شرکت شما موضوع اصلی خبر نیست اما منبع خبر رسمی است، آن را در متن خبر مشخص کنید.
 • هر چه قدر خبر رسمی شما دارای ارزش خبری بیشتری باشد، شانس انعکاس آن توسط رسانه ها افزایش می‌یابد. متوجه ارزش‌های خبری مورد توجه رسانه‌های مخاطبتان بشوید و از این دانسته برای جذب بهتر و بیشتر آن‌ها استفاده کنید.

 

5: نکات پایانی:

 

 • بدون حاشیه پردازی سراغ اصل مطلب بروید.
 • خبر را برای هرکسی که میفرستید مطمئن باشید که ایمیلش پر خبرهایی است که منتظر نادیده گرفته شدن هستند.
 • اگر میخواهید خبر شما انتخاب شود باید ارزشمند بوده و بسیار به منتشر بودن نزدیک باشد.
 • وقتی یک ویراستار یا خبرنگار خبر شما را می‌خواند، از لحظه اول به این فکر می‌کند که خبر چه قدر وقت از او می‌گیرد و اگر کار شما پر از خطا، دارای محتوای ناقص یا نیاز به دوباره نویسی داشته باشد، آنها وقتشان را تلف نمی‌کنند. لذا مطمئن شوید دستور زبان خوبی دارید، اصول نگارش و خبر نویسی را رعایت کردید و مهمتر از همه چیزی دارید که درباره آن بنویسید.
 • چرا باید این افراد به آنچه شما می‌گویید اهمیت دهند؟ اگر مطلب و خبرتان را برای مخاطب درست ارسال کنید، جواب مناسب میگیرید، اما اگر نه، دارید وقتتان را تلف می‌کنید. به شخص درست خبر مناسب (خبر و نه تبلیغ) بدهید، آنگاه در مسیر درست قرار دارید.
 • خبرنگاران صبح ها بیشتر به خبرهای ارسالی شما توجه نشان می‌دهند. وقتی خبری را صبح دریافت می‌کنند به آن‌ها فرصت می‌دهد تا از آن در جای مناسب استفاده کنند.
 • همه را به هم وصل کنید. اگر اطلاعات آنلاینی وجود دارد که خبر شما را پشتیبانی و یا تکمیل‌تر کند، حتما لینک آن را در خبرتان قرار دهید