اگر چند سال پیش از شخصی که مسئول روابط عمومی شرکت‌ بود می‌پرسیدید شغل شما چیست؟ او به راحتی جواب‌ می‌داد که من مسئول روابط عمومی هستم. اما اگر الان همان سوال را از او بپرسید، خواهد گفت که من به شرکت‌ در طراحی و ساخت ارتباطات هدفمندش از طریق رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی محتوایی، روابط عمومی و ... کمک می‌کنم. روابط عمومی در دهه‌ی گذشته به طور چشمگیری تغییر پیدا کرده است. اگر در گذشته انتشار مقاله در روزنامه‌ها و مجلات مهمترین کار روابط عمومی بود، اکنون تاج و تخت به ابزارهای بسیار جوان‌تر مثل رسانه‌های اجتماعی سپرده شده، بطوری که روابط عمومی در سال ۲۰۱۶ به روابط عمومی اجتماعی تغییر نام پیدا کرده است.

 

روابط عمومی همواره به معنی ایجاد ارتباط بوده، اما این روزها با به وجود آمدن ابزارهای بهتر دامنه‌ی ارتباطات تغییر پیدا کرده است. اکنون شما قادر هستید به مخاطبان بیشتری دسترسی داشته باشید که این به راحتی با شبکه‎‌های اجتماعی قابل دستیابی است.

شما ممکن است به خوبی از مزیت‌های حضور در رسانه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوایی آگاه باشید و فعالیت‌هایی را نیز در این زمینه انجام دهید. و حتی شاید ممکن است به خوبی محتوای خود را در شبکه‌های اجتماعی و سایر رسانه‌ها توزیع کنید، اما روابط عمومی اجتماعی فراتر از این حرف‌ها است.

 در ادامه چند روش برای بهبود و توسعه‌ی روابط عمومی اجتماعی به شما معرفی می‌کنیم:

 

روابط عمومی اجتماعی فراتر از جذب تعداد زیادی دنبال‌کننده است

 

بسیاری از برندها احساس می‌کنند اگر تعداد دنبال‌کنندگان آن‌ها زیاد باشد، همه‌چیز به خوبی پیش خواهد رفت. اما همه قادر هستند به راحتی تعداد دنبال‌کنندگان خود را افزایش دهند، مهم این است که دنبال‌کنندگان شما به صورت هدفمند به سمت شما جذب شوند. علاوه بر این، شما باید بتوانید با این مخاطبان ارتباط برقرار کنید، ارتباطی که آن‌ها را به شما پیوند بزند.

 

روابط عمومی اجتماعی فقط به معنی افزایش ترافیک وب‌سایت شما نیست

 

تمام فعالیت‌های برندها به یک هدف ختم می‌شود و آن هم فروش است. اگر شما به دنبال فروش باشید باید بتوانید با کسانی‌که به وب‌سایت شما مراجعه می‌کنند به خوبی ارتباط برقرار کنید. افزایش ترافیک وب‌سایت از جمله معیارهای ارزشمند برای افزایش فروش است، اما همه‌ی برندهایی که بازدید بیشتری دارند نمی‌توانند فروش بیشتری نیز داشته باشند. عوامل و معیارهای مختلفی وجود دارد که شما باید آن‌ها را روی سایت خود اعمال کنید: شما باید مشتریان را در سایت خود نگه دارید، به آن‌ها فراخوان به عمل‌های متقاعدکننده‌ای ارائه کنید و برای جلب رضایت آن‌ها از هیچ کاری دریغ نکنید.

 

بازخوردهای آنلاین مشتریان‌تان واقعا ارزشمند هستند

 

در زمان‌های قدیم که شما اخبار کسب‌وکار خود را در روزنامه‌ها و یا مجلات چاپ می‌کردید، امکان شنیدن نظرات مشتریان و مخاطبان آن‌ها را نداشتید و یرقراری ارتباط در اکثر موارد یک طرفه بود. اما امروزه اینترنت امکانات بسیاری برای برندها فراهم کرده است.

همان‌طور که بیل‌گیتس می‌گوید مشتریان ناراضی شما بزرگ‌ترین منبع یادگیری و پیشرفت شما هستند. شما به راحتی از طریق هشتگ‌‎ها و منشن‌ها در شبکه های اجتماعی می‌توانید نظرات مخاطبان‌تان را بشنوید. توجه داشته باشید اگر بتوانید در مقابل نظرات آن‌ها عکس‌العمل صحیحی ارائه کنید خیلی زود به طرفداران همیشگی شما تبدیل خواهند شد.

 

آن‎‌چه که مهم است افزایش تعداد مشتریان وفادار است

 

هنگامی‌که شما مخاطبانی دارید که واقعا شما را دوست دارند، آن‌ها هر آن‌چه که شما می‌خواهید برای‌تان انجام می‌دهند. زیرا آن‌ها واقعا احساس می‌کنند که به شما متصل هستند و از این‌که با برند شما در ارتباط باشند افتخار می‌کنند.

موثرترین راه‌ها برای جذب مشتریان وفادار از روابط عمومی اجتماعی، ارسال محتوای هدفمند و عالی، تعامل در رسانه‌های اجتماعی و افزایش تعداد سرنخ‌های بازاریابی از این طریق است.