Call to Action  یا CTA به معنای درخواست انجام فعالیت از کاربر است. CTA عبارتی است که در بازاریابی آنلاین بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.  در واقع به هر بنر، دکمه، لینک و یا نوشته‌ای که بازدید کننده را به کاری ترغیب می‌کند، فراخوان به عمل گفته می‌شود.

دعوت‌کننده‌ها انواع مختلفی دارند؛ از یک بنر تبلیغاتی گرفته تا دکمه‌های سفارش خرید، دانلود و یا عضویت در خبرنامه، همگی به این دلیل طراحی شده‌اند که توجه مخاطبان را به خود جلب نمایند. برای این‌که بتوانید بازاریابی ایمیل موثری داشته باشید نیز می‌توانید از فراخوان به عمل‌ها استفاده کنید. برای بهتر شدن کیفیت ایمیل‌هایی که به این منظور فرستاده می‌شوند، چند نکته‌ باید رعایت شود؛ نکاتی که خواننده را به انجام کاری که از او درخواست شده است، ترغیب می‌کند.

 

۱) عبارت فراخوان به عمل را کوتاه انتخاب کنید

 

اشتباه رایجی که نویسنده‌ها انجام می‌دهند این است که از کلمات زیاد روی دکمه‎ی فراخوان به عمل استفاده می‌کنند. یادتان باشد استفاده از کلمات کمتر همیشه جواب بهتری می‌دهد.

سعی کنید عبارتی که انتخاب می‌کنید، بیشتر از ۵ واژه نداشته باشد. در یک جمله‌ی کوتاه و ساده به خوانندگان خود بگویید که باید چه کاری انجام دهند.

مثال: مشاوره تخصصی ۳۰ دقیقه‌ای.

 

۲) منظور خود را ساده و روشن بیان کنید

 

از کلمات عملیاتی مثل خواندن، نوشتن و سفارش دادن برای بیان مفهوم مورد نظر خود استفاده کنید. متن را به گونه‌ای انتخاب کنید که در عین روشن بودن، کاربر را به انجام عمل مورد نظر تشویق کند.

وقتی افراد به سایت شما می‌آیند یا این‌که ایمیلی از شما دریافت می‌کنند، نباید در هنگام مطالعه گیج شده و یا این‌که با خود فکر کند حالا باید چه کاری انجام دهم.

عبارت فراخوان به عمل باید ساده، شفاف، کوتاه و صادقانه باشد. از عباراتی نظیر با ما تماس بگیرید استفاده نکنید. استفاده از چنین عبارات گنگی، بازدهی ایمیل شما را پایین می‌آورد. از کلماتی استفاده کنید که کاربر را به انجام عمل مورد نظر ترغیب کند.

مثال: برنده‌ی مسابقه‌ی ما باشید./ یک کتاب الکترونیکی، به لیست خود اضافه کنید.

 

۳) کاربران را ترغیب کنید تا همین حالا به شما پاسخ دهند

 

باید از کلماتی استفاده کنید که خواننده را جذب کند. تحقیقات نشان داده استفاده از عباراتی مانند همین امروز، همین حالا به صورت ناخودآگاه روی مخاطب تاثیر گذاشته و باعث می‌شود عمل مورد نظر شما را انجام دهد. می‌توانید با استفاده از عباراتی مثل همین امروز ثبت نام کنید نظر مخاطب را جلب نمایید.

 

۴) در متن ایمیل خود از یک CTA استفاده کنید

 

استفاده از چند متن فراخوان به عمل در یک ایمیل بازاریابی را بی‌اثر می‌کند. سعی کنید در متن ایمیل خود فقط از یک CTA استفاده کنید.

ممکن است در متن ایمیل شما چندین فراخوان به عمل وجود داشته باشد. در این صورت اطمینان حاصل کنید که درخواست‌های انجام فعالیت مهم‌تر، از لحاظ اندازه و مکان در موقعیت بهتری قرار گرفته شده باشند. حتی می‌توانید  دو فراخوان به عمل یکسان را در دو مکان مختلف از ایمیل خود جای دهید.

CTA های ثانویه راه‌حلی است که برای استفاده از چندین متن فراخوان به عمل تعریف شده است. CTA ثانویه اهمیت کمتری نسبت به  CTA اصلی دارد اما در صورتی‌که متن اولی نتواند کاربر را قانع کند، این کار را CTA ثانویه انجام خواهد داد.

 

۵) فراخوان به عمل را در متن ایمیل خود برجسته کنید

 

میانگین زمانی که مخاطبین صرف خواندن یک ایمیل می‌کنند، حدود ۷ ثانیه است.، پس بهتر است CTA  خود را در محلی قرار دهید که به آسانی قابل مشاهده و دسترسی است. محل قرارگیری فراخوان به عمل در ایمیل اهمیت زیادی دارد. سعی کنید این درخواست در بالای صفحه قرار بگیرد تا همه‌ی افراد بدون نیاز به اسکرول کردن آن را ببینند.  

برای جلب توجه خوانندگان خود از تضاد رنگی استفاده نمایید. می‌توانید برای متن یا دکمه فراخوان به عمل، از رنگ مخالف با رنگ پیش زمینه استفاده کنید تا توجه بازدیدکنندگان بیشتری جلب شود. هم‌چنین زمینه‌ی سفیدی برای دور آن در نظر بگیرید تا از اجزای دیگر ایمیل متفاوت‌تر دیده بشود.

 

۶) فراخوان به عمل را در مکان‌های مختلف ایمیل قرار دهید

 

بهتر است CTA را در بالای خبرنامه قرار دهید و در انتهای خبرنامه نیز آن را تکرار کنید. فراموش نکنید که نباید همه‌ی دعوت به عمل‌های شما یکسان باشد. می‌توانید از یک CTA بزرگ برای بالای متن خود استفاده کرده و CTA های ثانویه را کوچکتر طراحی کنید.

 

۷) نتیجه‌ی کار را آزمایش کنید

 

فراخوان به عمل ایمیل خود را طراحی کنید و میزان بازدهی آن را بسنجید. بررسی کنید که کدام ویژگی CTA کاربر را بیشتر به سمت خود جذب می‌کند و همان نقطه‌ی قوت را بهبود بخشید. ممکن است با یک تغییر کوچک مثل رنگ و شکل دکمه‌ی CTA تعداد مشتریان خود را افزایش دهید. با تست کردن، واکنش‌های مختلف مشتریان را بسنجید و بهترین طراحی و متن را برای دعوت به عمل ایمیل خود پیاده سازی کنید.