وجود عدد سه در بسیاری از داستا‌ن‌ها، افسانه‌ها و اسطوره‌های ما اتفاقی نیست. حتی بسیاری از سخنان معروف بزرگان نیز که از زمان‌های دور باقی‌مانده‌اند، از ساختار قانون سه‌گانه‌ استفاده کرده‌اند، از طرفی عدد سه به شکل اعجاب‌آوری دنیای کمدی را نیز در برگرفته است.

 

عدد سه حداقل المان‌ مورد نیاز برای تشکیل یک الگوست. وجود یک الگو در کوتاه‌ترین حالت ممکن محتوا را به یادماندنی می‌سازد. به همین دلیل است که اهمیت به قانون سه‌گانه، نوشته‌های شما را جذاب‌تر می‌سازد.

 

داستان سرایی

 

آیا تاکنون فکر کرده‌اید که:

  • چرا استفاده از عدد سه در داستان‌‌ها رایج‌ است؟
  • چرا ساختار سه‌گانه‌ی بازیگری در فیلمنامه‌های هالیوود غالب‌تر است؟
  • چرا سه نقطه‌ی گلوله موثرتر از دو یا چهار نقطه است؟

قانون سه‌گانه در داستان‌ها به دلیل مختصر بودن، در ذهن ماندگارتر است. بسیاری از داستان‌هایی که ما در زمان کودکی آن‌ها را می‌خواندیم از قانون طلایی سه استفاده کرده‌اند، به همین دلیل است که این داستان‌ها بیشتر در ذهن ما می‌مانند.

استیو جابز تمام اسلایدهای ارائه‎‌های خود را با قانون سه ایجاد می‌کرد. به عبارت بهتر، اسلایدهای خود را به سه بخش تقسیم می‌کرد تا ماندگاری آن‌ها را افزایش دهد.

 

شعارها و ایده‌های مهم

 

اگر به اطراف خود نگاه کنید بسیاری از موضوعات مهم را خواهید دید که از قانون سه استفاده کرده‌اند. زیرا اطلاعات بیان شده در گروه‌های سه تایی بهتر از دسته ای از موارد، در ذهن می‌مانند. برای مثال:

  • زندگی،آزادی و جستجوی خوشبختی(یک عبارت مشهور در اعلامیه استقلال ایالت متحده)
  • حکومت مردم، توسط مردم، برای مردم(شعار مشهور)
  • خون،عرق و اشک
  • ایمان، امید و نیکوکاری
  • ذهن، بدن و روح
  • بایست، بنگر و گوش کن

این‌ها شعارهایی بود که در زبان انگلیسی استفاده می‌شوند، اما اگر به بسیاری از شعارهای ماندگار خودمان نیز توجه کنید مثل استقلال، آزادی جمهوری اسلامی متوجه می‌شوید که آن‌ها نیز قانون طلایی سه را به کار برده‌اند. اگر می‌خواهید پیامی در ذهن مخاطبان ماندگار شود، آن را در یک توالی سه‌گانه قرار دهید.

 

کمدی‌ها(شوخ‌طبعی)

 

یکی از بهترین مثال‌های استفاده از قدرت قانون سه‌گانه در دنیای کمدی است.

بار دیگر، عدد سه کمترین تعداد برای ایجاد یک الگو است و کمدین‌ها به این طریق می‌توانند ذهن ما را با ایجاد یک الگوی ذهنی سه‌گانه، غافلگیر کنند. آن‌ها اغلب از عناصر اول و دوم برای داستان‌گویی و از المان سوم برای خنداندن شما استفاده می‌کنند. قانون سه‌گانه با ساختار شوخی‌های کلاسیک متناسب‌اند؛ مقدمه‌چینی، پیش‌بینی و اصل مطلب. استفاده از قانون سه‌گانه تقریبا بهترین روش برای ابراز این حس است. کمدین‌های حرفه‌ای از این روش همیشه استفاده می‌کنند، چرا که واقعا نتیجه‌بخش است.

استفاده از این ساختار در نوشتن نیز، علاوه براین‌که نوشته را هیجان‌انگیز می‌سازد، کمک می‌کند که خواننده راحت‌تر با آن ارتباط برقرار کند.

 اگر بخواهید به نوشته‌های خود شوخ‌طبعی اضافه کنید، کمی مخاطره‌آمیز هست و ممکنه مخاطبان شما دوست نداشته باشند چنین محتوایی بخوانند. اما قانون سه‌گانه به شما کمک می‌کند تا به شیوه‌ای صحیح مخاطبان خود را بخندانید.

 

دیگر کاربردهای قانون سه‌گانه

 

احتمالاً تاکنون پست‌های زیادی نیز شامل آیتم‌های سه‌تایی به چشمتان خورده‌است. بخش‌بندی‌های سه‌گانه‌ی مطالبی که مطرح می‌شوند باعث می‌شوند که این مطالب در نظر خوانندگان پخته‌تر به نظر برسد.

به نظر می‌رسد که عدد سه عددی جادویی باشد، چرا که در ذهن انسان‌ها خوشایند به نظر می‌رسد و از دید روانشناسی تأثیر بهتری روی ذهن دارد.

با وجود این مطالب بهتر است که در نوشتن اخبار کسب و کار خود از این قانون طلایی استفاده کنید تا بتوانید د ذهن کاربران و مخاطبان خود نقشی پررنگ‌تری داشته باشید.