همانند تنوع تغذیه و ضرورت انتخاب رژیم غذایی مناسب، با گسترش یافتن رسانه های نوین و سرعت انتشار آنها و سیل انبوه اطلاعات رد و بدل شده، مخاطبان و مصرف کنندگان نیز ناچار به در پیش گرفتن نوعی رژیم رسانه ای شده اند. در این مقاله و اینفوگرافی مرتبط با مفهوم «رژیم رسانه ای» آشنا می شوید.

در تصویر فوق که به «هرم رژیم مصرف رسانه‌ای» معروف است، به خوبی می‌توان جایگاه مصرف هر رسانه و فعالیت را در مجموع هرم مصرف رسانه‌ ای فرد دید. در کل نکته قابل توجهی که به بهانه این اینفوگرافی زیبا می‌توان به آن اشاره کرد، این است که امروزه مصرف رسانه ای افراد کاملاً در هم تنیده و پیوسته است به این معنی که فرد معمولاً به قصد سرگرمی ممکن است وارد شبکه شود و در ادامه بر روی دستگاه خود به تماشای فیلم از یوتیوب بپردازد و بلافاصله به موضوعی علاقه مند شده و به جست و جوی اخبار پیرامون آن بپردازد.

برای مصرف خبر و کسب اطلاع و خبر رسانی نیز همین الگو صادق است، یعنی ممکن است پژوهشگران برای مطالعه و انجام پژوهش، ارقام و میزان مصرف را از هم تفکیک نمایند. اما نباید فراموش کنیم که از دید مخاطب/مشتری همه این فعالیت ها می تواند در لحظاتی متوالی اتفاق بیفتد و دست کم تفکیک پررنگی بین آنها وجود نداشته باشد.

توجه به این نکته ازآنجا ضرورت می‌یابد که در این عصر رسانه‌ ای و با این الگو و رژیم های مصرف پیچیده که فرد دائماً و در فواصل کوتاه بین ابزارهای مختلف و فعالیت های مختلف (حتی به شکل ناخودآگاه) در حال جابه جایی است، خبر رسانی نیز باید از الگوهای جدید و منطبق با این فضا استفاده نماید، در غیراین صورت روز به روز سهم کمتری در رژیم مصرف رسانه ای علی الخصوص با واسطه رسانه های جدید و اجتماعی خواهد داشت.

در صورتی که در مورد این اینفوگرافی و مفهوم «رژیم رسانه ای» نظر و یا سوالی داشتید خوشحال می شوم در بخش کامنت ها پاسخ گوی آنها باشم.

همچنین می توانید برای دریافت مقالاتی از این دست از وبلاگ «اخبار رسمی»، در خبرنامه روابط عمومی در سمت چپ وبلاگ ثبت نام نمایید.

لینک کوتاه شده این مطلب برای به اشتراک گذاری:

   http://bit.ly/1n7iAVo