هنگامی که به بهترین نویسنده‌ی تاریخ جهان فکر می‌کنید، چه کسی به ذهن‌تان می‌رسد؟

ارنست همینگوی یکی از بهترین‌هایی است که نامش همیشه در لیست نویسندگانی خواهد بود که نیازی به معرفی ندارند. جالب است بدانید همینگوی روزنامه نگار هم بوده بنابراین تمامی روزنامه‌نگاران می‌توانند از کارهای او و فعالیت‌های منحصر به فردی که انجام می‌داده نکته‌های مؤثر و توصیه‌های مهمی بیاموزند و در فعالیت‌های روزنامه نگاری خود از آن‌ها بهره ببرند.

همینگوی شغل نویسندگی خود را به عنوان یک روزنامه‌نگار، هنگامی که برای کانزاس سیتی استار کار می‌کرد، آغاز کرد. او در دوره‌ی کوتاهی حدود یک قرن پیش، به شغل روزنامه‌نگاری مشغول بوده است. اما نصایح و راهنمایی‌های وی هنوز هم به شکل تاثیرگذاری، الهام‌بخش روزنامه‌نگاران سراسر جهان است.

در اینجا به ۵ نکته‌‌ای که روزنامه‌نگاران می‌توانند در حرفه و زندگی خود از وی بیاموزند، اشاره می‌کنیم:

 

۱) سادگی و شفافیت در نوشتن

هدف من این است که هرآنچه می‌بینم و حس می‌کنم را به بهترین و ساده‌ترین شکل ممکن به روی کاغذ بیاورم.

یک روزنامه‌نگار خوب، بهترین مدیر اطلاعات است، که داده‌ها را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را سازماندهی می‌کند. آن‌ها با‌نظم اطلاعاتی را به خوانندگان ارائه می‌دهند تا ارزش خبری آن را آشکار سازد. اساسی‌ترین مهارت برای هر روزنامه‌نگاری این است که  بیاموزد چگونه بی‌ابهام بنویسد.

آنچه روزنامه‌نگاران باید بیاموزند این است که از نوشتن مقالات و خبرهای مبهم دست بکشید. به خوانندگان کمک کنید که با سادگی نگارش شما براحتی وارد فضای خبری شما شوند.

 

۲) برقراری ارتباط با تمام کلمات پیرامون خود

من دوست دارم بشنوم. من با دقت گوش کردن را یاد گرفته‌ام. بسیاری از مردم گوش نمی‌سپارند.

مطمئناً هیچ چیز جدیدی در روشنایی وجود ندارد، اما اگر می‌خواهید از دیگر روزنامه‌نگاران متمایز باشید، می‌بایست یاد بگیرید که چگونه از زاویه‌ای دیگر به مسائل نگاه کنید و بنویسید. باور کنید یا نه، نیازی نیست انسان بسیار خلاقی باشید: راز موفقیت در گوش سپردن به مردم و نگاه کردن از دید آن‌ها به مسائل است.

آنچه روزنامه‌نگاران باید بیاموزند: یک روزنامه‌نگار خوب باید تماماً گوش باشد تا تمام داده‌های مهم را بشنود و از آن‌ها در خبرهای خود استفاده کند.

 

۳) همواره برای کمال نوشته‌های‌تان تلاش کنید

هنگامی که کتاب وداع با اسلحه را می‌نوشتم، آخرین صفحه‌ی آن را ۳۹ بار ویرایش کردم تا به حس رضایت برسم.

بدیهی است که انسان هرچیزی را از تکرار و تمرین می‌آموزد، و هنگامی که بحث نگارش به میان می‌آید، ساده‌ترین راه، نوشتن و بازنویسی‌های پی‌درپی است. اگر شما در نویسندگی تبحر دارید، هرگز با یکبار نوشتن متن‌های‌تان راضی نخواهید شد.  این بدین معنی است که باید تلاش بسیاری کنید تا بتوانید یک اثر خارق‌العاده خلق کنید.

آنچه روزنامه‌نگاران باید بیاموزند: مهارت‌های نویسندگی خود را بهبود بخشید، مهم نیست که چقدر تجربه‌ی کاری دارید، مهم این است که با تکرارهای پی‌درپی مهارت خود را افزایش دهید. هرچه بیشتر یک قطعه را بازنویسی کنید، کلمات بهتری نیز برای بیان احساسات خود خواهید یافت.

 

۴) بگذارید همه بدانند که نویسندگی در وجود شماست

لازم نیست نشان دهید که شما علم نویسندگی دارید، بگذارید تصور کنند که شما نویسنده به دنیا آمده‌اید.

بدیهی است که مهارت‌های خوب نویسندگی به برخی اطلاعات و پایه‌ها نیاز دارند. بنابراین، اکثر روزنامه‌نگاران، حتی آن‌هایی که مهارت نویسندگی دارند، راجع به نویسندگی و بیان درست احساسات خود مطالعه می‌کنند. با این حال بهتر است طوری رفتار کنید که گویی نویسندگی در خون شماست.

آنچه روزنامه‌نگاران باید بیاموزند: اگر به دنبال جذب خوانندگان بیشتر هستید، باید اعتماد بنفس خود را نشان دهید. همچون یک روزنامه‌نگار با قلب خود بنویسید.

 

۵) هنگامی که حس و حالش را دارید، بنویسید

نباید هنگامی که نمی‌توانید بنویسید، بنویسید.

گاهی اوقات شما مطالبی می‌نویسید که بسیار انتشار می‌یابند و به پست‌های مشهوری تبدیل می‌شوند، اما گاهی نیز تقریباً نوشتن آنچه که در ذهن دارید غیرممکن می‌شود. اگر در حس‌ و حال مناسب برای نوشتن نیستید، بهتر است که ننویسید و به جای این‌ کار در زمینه‌ای که قصد نوشتن دارید، منابع مختلف را بیابید و مطالعه کنید.

آنچه روزنامه‌نگاران باید بیاموزند: با اینکه نویسندگی شغل شماست، نیازی نیست که در همه حال مشغول نویسندگی باشید. بهتر است هنگامی که قادر به نوشتن نیستید، آن را رها کنید و سعی کنید کمی ذهن خود را آزاد بگذارید تا در زمان مناسب بهترین مطلب ممکن را بنویسید.