اکثر مردم دید درستی از روابط عمومی ندارند و فکر می‌کنند که بیشتر شبیه یک کار جادوگرانه است و قواعد خاصی ندارد. اما روابط عمومی مانند تمرینی استراتژیک و پایدار است که نیاز به تخصص در بازاریابی محتوا دارد، چرا که ارتباط تنگاتنگی با رسانه‌ها دارد.

 

روابط عمومی چیست؟

روابط عمومی قرار دادن یک شرکت در مقابل مخاطبان درست، در زمان درست و با پیام‌هایی شخصی‌سازی شده و انسانی است.

امروزه تلاش‌های بسیاری در راستای تولید و توزیع محتوا صورت می‌گیرد. مطبوعات، تحلیل‌گران، وبلاگ‌نویسان، سرمایه‌گذاران و دیگر انسان‌های تاثیرگذار، نیازمند تولید محتوای قوی در کمترین زمان ممکن هستند.

 یک تیم روابط عمومی کامل، ممکن است انتشار مطالب در شبکه‌های مختلف اجتماعی، راه‌اندازی یک برنامه‌ی وبلاگ‌نویسی جامع، ایجاد محتواهای جالب برای رسانه‌ها، ایجاد خبرنامه‌ی ایمیلی و یا حتی ترکیبی از این تکنیک‌ها را برعهده گیرد.

 

آیا روابط عمومی و بازاریابی محتوایی در رقابتند؟

بازاریابی محتوا با روابط عمومی تکامل پیدا می‌کنند. درست زمانی که بازاریابان شروع به استفاده از استراتژی‌هایی برای جذب مخاطبان هدف می‌کنند، به جای اینکه آن‌ها را با توده‌ای از پیام‌ها تحت‌ فشار قرار دهید، روابط عمومی کمک می‌کند تا پیام‌ها از کانال درست و گویا بدست افراد برسند.

امروزه روزنامه‌نگاران کمتری در اتاق‌های خبری مشغول تایپ کردن اخبار هستند و با وجود رسانه‌های اجتماعی و تحولاتی که بر رسانه‌های خبری گذاشته‌اند، به این حرفه تا حدودی بسیار کمتر از قبل احساس نیاز می‌شود. و تعداد انتشارات روزنامه‌ها بسیار کاهش یافته است.

درحالی‌که بسیاری از مطبوعاتی که بر پایه‌ی وب بنا شده‌اند مشتاق به انتشارات بیشتر برای جذب مخاطب هستند، سردبیران به دنبال متخصصان تولید محتوا برای همکاری‌اند.

 

آیا روابط عمومی قابل اندازه‌گیری است؟

روابط عمومی هدفمند نیز همچون بازاریابی محتوا می‌بایست نتایج کسب‌وکار ملموسی ارائه کند، نه فقط یک لیست از تعداد بازدید خبر.

معیارهای روابط عمومی برای اندازه‌گیری میزان آگاهی از برند، تعامل، افزایش تولید، جذب سرمایه، فروش‌ها، و دیگر اهداف، همان معیارهایی است که برای اندازه‌گیری بازاریابی محتوایی نیز به کار می‌رود.

البته تلاش‌های شما مسلماً قابل اندازه‌گیری‌تر خواهند بود اگر وبسایت خود را مجهز به ابزار‌هایی کنید که میزان تعاملات و بازدیدها را به خوبی بسنجید. و با دنبال کردن کاربران خود، آن‌ها را به راحتی تبدیل به مشتریان خود کنید. و با داده‌هایی که از این طریق در دست خواهید داشت، می‌توانید به راحتی تلاش‌های خود را به چالش بکشید و درک عمیق‌تری از مخاطبان خود پیدا کنید.

 

اگر روابط عمومی و بازاریابی محتوایی هم‌پوشانی دارند، پس چه نیازی به داشتن هر دوی آن‌هاست؟

اگر شما به اندازه‌ی کافی خوش‌شانس هستید که هردو متخصصان روابط عمومی و بازاریابی محتوایی را در تیم خود دارید، شما در بهترین حالت ممکن برای نفوذ به همه‌جا قرار دارید، از رسانه گرفته تا تحلیلگران، بازدیدکنندگان وب‌سایت، فالوورهای رسانه‌های اجتماعی و فراتر از آن.

متخصصان روابط عمومی و بازاریابان محتوایی شما می‌توانند فعالیت‌های یکدیگر را پشتیبانی کنند، به یکدیگر الهام بخشند و خلاقیت را در کار افزایش دهند، و اینگونه شما را به هدف‌تان نزدیک‌تر کنند.

 

بنابراین چگونه می‌توان تیم بازاریابی محتوایی و روابط عمومی را هم‌راستا کرد؟

تیم‌های بازاریابی محتوایی و روابط عمومی می‌بایست باهم در ارتباط باشند. برای مثال اگر شما به عنوان بازاریاب محتوا کتابچه‌ای تهیه کرده‌اید، همکار روابط عمومی شما ممکن است قادر به اشتراک‌گذاری آن در این مورد در شبکه‌های اجتماعی مختلف و جذب مخاطبان مناسب شما باشد. و اینگونه به شما کمک می‌کند که پیام‌ها و داستان‌های مناسبی به مخاطبان برسانید و هویت برند خود را به بهترین شکل آشکار کنید.