اغلب استارتاپ ها با مشکلات شبیه به هم روبه رو هستند. ممکن است پس از روز‌ها تلاش و تحمل مشقت‌های فراوان موفق به راه‌اندازی پروژه و یا تولید اولین محصول خود شده‌اید. اما چگونه باید مردم را از این موضوع آگاه کنید؟ می توان گفت یکی از بهترین روش‌ها برای تبلیغ و ترویج برند تازه متولد شده خود، حضور در رسانه هاست. در این مقاله قصد داریم تا شما را با دلایل ضرورت استفاده از پوشش رسانه‌ ها آشنا کنیم. با ما همراه باشید:

  • به رسمیت شناخته شدن برند: استفاده از پوشش رسانه‌ های بزرگ برای تبلیغات باعث خواهد شد تا مردم نام برند و ویژگی های آن را به رسمیت بشناسند. همه مردم با برند‌هایی که از طریق فیسبوک و یا گوگل معرفی می‌شوند آشنایی دارند، چرا که خود این شرکت ها، برندهای معتبر وشناخته شده ای هستند.
  • جذب کاربران جدید: رشد و پیشرفت سریع رؤیای هر استارت‌آپی است. روابط عمومی قدرتمند می‌تواند باعث ایجاد ارتباط بهتر با مشتری و در نتیجه افزایش فروش شود.
  • جذب سرمایه‌گذار: انتشار داستان شما از طرف رسانه‌ها می‌تواند سرمایه‌گذاران را به سمت‌تان سوق دهد. همچنین این کار کمک می‌کند تا مردم سریع‌تر با شما آشنایی پیدا کنند.
  • افزایش احتمال به دست آوردن شرکای بالقوه: شرکت‌های دیگر نیاز دارند تا قبل از ایجاد یک رابطه و همکاری مشترک با شما از فعالیت‌هایتان آگاهی داشته باشند و به شما اطمینان کنند. اعتبار بخشی اجتماعی از طریق رسانه ها باعث جلب اعتماد سایر شرکت‌ها خواهد شد.
  • استخدام کارمندان قدرتمند: استخدام افراد بزرگ جزو چالش‌های هر استارت‌آپی است. زیرا برند‌های جدید همواره در ابتدای کار ناشناخته هستند. پوشش رسانه‌ای باعث خواهد شد تا استارت‌آپ شما نسبت به سایرین جلب توجه بیشتری کرده و افراد بهتری را به سمت خود جذب کند.

در ادامه قصد داریم 10 گام برای رسانه ای شدن را برای شما بازگو کنیم.

۱) پیام کلیدی و اصلی خود را تعیین کنید

پیام کلیدی شما همان چیزی است که دوست دارید مردم پس از خواندان داستان‌تان آن را درک کنند. این پیام می‌تواند معرفی هیجان‌انگیز یک محصول جدید یا نمایش سرعت رشد فوق‌العاده استارتاپ شما و یا توانایی در جذب سرمایه‌گذاران شناخته شده باشد.

۲) یک بازه زمانی برای اهداف خود تعیین کنید

اهداف شما باید واضح و آشکار باشند. برای مثال برای رسیدن به مرحله رونمایی از استارتاپ خود به چه مدت زمانی احتیاج دارید و پس از رونمایی به چه چیزی دست خواهید یافت؟ آیا می‌خواهید یک مجله معمولی این موضوع را به اطلاع مردم برساند و یا قصد دارید با یک رونمایی ناگهانی در بهترین رسانه‌ همه را غافلگیر کنید؟

۳) در مورد روزنامه‌نگاران و مجلات مربوطه تحقیق کنید

برای این کار ابتدا لیستی از مجلات و روزنامه‌نگارانی که علاقه ‌دارید تا پوشش دهنده اخبار شما باشند تهیه کنید. باید توجه داشت که این لیست حاوی نام کسانی باشد که در حوزه کاری شما فعالیت دارند.، چرا که احتمال موفقیت در به دست آوردن پوشش از جانب آن‌ها بیشتر از سایرین است.

۴) جلساتی را با روزنامه‌نگاران ترتیب دهید

ملاقات‌های حضوری و رو در رو با روزنامه‌نگاران باعث ایجاد ارتباط بهتر وعمیق تر خواهد شد. معرفی یک نسخه آزمایشی (دمو) از محصول اصلی به روزنامه نگاران (به خصوص در موارد که محصول مورد نظر شما تکنولوژی محور باشد) تاثیر بسزایی در معرفی هرچه بهتر آن خواهد داشت. استیو جابز با استفاده از قدرت نمایش نسخه آزمایشی (دمو) محصولات خود شرکت اپل را به قدرت کنونی‌اش رساند.

۵) یک سخنگو برای خود انتخاب کنید

هر اعلان و آگاهی نیاز به یک سخنگو و معرف دارد. این سخنگو کسی است که به نمایندگی از شرکت در مصاحبه‌ها حاضر شده و به سوالات خبرنگاران پاسخ می‌دهد. شما باید برای معرفی محصول خود شایسته‌ترین سخنگو از هر جهت را انتخاب کنید.

۶) یک پیشنویس برای انتشار در رسانه‌ها ایجاد کنید

این پیشنویس باید برپایه پیام کلیدی و اصلی شما باشد و شامل نقل‌قول‌هایی از سخنگو و نماینده شما باشد. برای تاثیرگذاری بیشتر سعی کنید تا این پیشنویس باعث تحریک مخاطبان به انجام عمل شود. اغلب از این روش در تبلیغات‌های مختلف استفاده می‌شود.

۷) عکس‌های خبری تهیه کنید

بسیاری از نشریات از شما تقاضای تصاویری برای چاپ در کنار داستان‌تان را خواهند داشت. تصاویر فرصت بهتری برای قدرتمندتر و موثرتر شدن داستان شما ایجاد خواهند کرد. بهتر است در این مورد سرمایه مناسبی را برای تهیه تصاویر باکیفیت در نظر بگیرید و در برنامه‌های آینده نیز از آن‌ها استفاده کنید.

۸) جدول زمان‌بندی محدودی برای رسانه‌ای شدن خود ایجاد کنید

ایجاد محدودیت به معنای تعیین زمان آغاز و پایان مشخصی برای چاپ و انتشار داستان شما است. معمولا مردم به مقالاتی که فقط در مدت محدودی در دسترس هستند توجه و علاقه بیشتری نشان می‌دهند. همچنین این کار باعث می‌شود که مدت زمان مناسبی برای پاسخگویی به سوالات دیگران و یا تهیه موارد مورد نیاز برای روزنامه‌نگاران داشته باشید.

۹)حتما از رسانه‌های اینترنتی بهره ببرید

رسانه‌های اینترنتی باعث شده‌اند تا شما اطلاعات خود را در اختیار طیف گسترده‌ای از علاقه‌مندان قرار دهید. شما می‌توانید از این نوع رسانه‌ها به عنوان آخرین ضربه برای پخش و انتشار داستان خود استفاده کنید. انتشار داستان و اطلاعات شما در وب‌سایت‌های خبرگزاری‌ها و مجلات مختلف اینترنتی باعث خواهد شد که موتور‌های جست‌و‌جو نقش مهمی در شناخته‌تر شدن برند شما ایفا کنند.

۱۰) با به اشتراک‌گذاری اخبار و مقالات داستان خود را زنده نگه دارید

منتشر شدن مطلب و داستان شما به معنای پایان کار نیست. پس از این شما فرصت‌های مناسبی برای ترویج هرچه بیشتر نام برند خود خواهید داشت. انتشار داستان‌های رسانه‌ای در کانال‌های ارتباطی، به اشتراک‌گذاری مطالب مرتبط، ارسال به‌روز‌رسانی‌ها و آخرین اخبار به کاربران از طریق ایمیل و درخواست به اشتراک‌گذاری اخبار توسط آن‌ها از جمله این فرصت‌ها هستند.

نتیجه‌گیری:

رسانه‎‌‌ای شدن یکی از بهترین راه‌ها برای ساختن نام تجاری شما و جلب توجه کاربران جدید و همینطور استخدام کارمندان قدرتمند است. سعی کنید تا از این گام‌های معرفی شده در برنامه‌ریزی استراتژی روابط عمومی خود استفاده کنید. با صرف زمان مناسب برای تعیین یک راهبرد و استراتژی نتایج و موفقیت‌ها نیز به مرور زمان خود را نشان خواهند داد.