داشتن یک برند معتبر به خودی خود یکی از مهمترین عناصر موفقیت هر کسب و کار یا سازمانی است. اگر سازمانی به دلایل مختلف به خدمات و تعهدات خود توجه و اشراف نداشته باشد، دچار شکست خواهد شد.

یک برند موفق با رقابتی سالم، محصولات و خدمات غیر قابل دسترس و همچنین نارضایتی‌های مشتریان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. 

قصد داریم در این مقاله عوامل موثر در فعالیت‌های آنلاین و تجارب مورد نیاز برای به جای آوردن تعهد برندها را مورد بررسی قرار دهیم.

 

عوامل کلیدی در دیجیتال برندینگ

 

۱) مشتری

 

هر فرآیند برندینگ با وجود مشتری آغاز می‌شود. صرف نظر از عواملی مثل سن و جنسیت مشتریان و میزان فروش محصولات مختلف هر کسب و کار، برندها در تلاش برای یافتن کانال‌هایی برای تعامل با مشتریان و فروش بیشتر محصولات خود هستند.

هر برندی برای شناسایی مشتریان خود لازم است تا در فضای دیجیتال به بررسی کانال‌های مختلف بپردازد تا بتواند بسترهایی که مشتریان در آن بیشتر فعالیت دارند را یافته و چگونگی تعامل با آن‌ها در این کانال‌ها را یاد بگیرد. تعامل درست سبب افزایش مشتری می‌شود.

 

تعامل آفلاین با مشتریان

 

ارتباط و تعامل برند با مشتری می‌تواند یک تجربه‌ی خوب یا بد را برایش رقم بزند. در ارتباط آفلاین مشتری برای خرید محصولات مورد نظر خود به فروشگاه شما مراجعه کرده و از نزدیک محصولات مورد نظرش را انتخاب می‌کند. البته ممکن است یک مشتری برای خرید یک محصول یا اطلاع از نحوه‌ی استفاده از آن ارتباط تلفنی با شما برقرار کند. بنابراین تعامل برند با مشتری به صورت ملاقات حضوری، ارتباط تلفنی و یا پستی است که می‌تواند تجربه‌ی خوشایند یا ناخوشایندی را برای وی ایجاد کند. اطمینان از کالای خریداری شده و خدمات پس از فروش نیز از دیگر عوامل کلیدی جذب مشتری است.

 

دیجیتال برندینگ 

 

در برندینگ آنلاین تمام اصول موجود در حالت آفلاین اعم از تعامل با مشتری و تجربه‌ی خوشایند او از خریداری محصولات رعایت می‌شوند. اما به دلیل نبود ارتباط حضوری روند جذب و جلب اعتماد مشتری نسبتا طولانی خواهد بود. هر چند آگاهی از مزایای ایجاد تجربه‌ی خوشایند برای مشتری در استفاده از محصولات برند یکی از استراتژی‌های موفق بازاریابی است، اما تنها ۱۸٪ از برندها به صورت جدی بر روی این استراتژی سرمایه‌گذاری می‌کنند.

 

۲) هویت

 

هویت یک برند بیانگر تمام کارها و خدماتی است که برای مشتریان فراهم می‌شود. هر چند در ابتدای کار هر برند، لوگوی آن به عنوان یک فاکتور بصری نمادی از یک برند می‌شود و در ذهن مشتریان باقی می‌ماند، اما مدتی پس از فعالیت، میزان ارتباط و تعامل مشتریان و خدماتی که در ازای پرداخت مبلغ مشخصی دریافت می‌کنند، هویت یک برند را در ذهن مشتریان شکل می‌دهد. بنابراین اگر ذهنیت مثبتی را در ذهن مخاطبان خود ایجاد کنید در برندینگ آنلاین خود موفق‌تر خواهید بود.

جالب است بدانید در بازاریابی دیجیتال یکی از عوامل مهمی که سبب ایجاد هویت خوب از یک برند می‌شود، نامگذاری صحیح آن است. زیرا افراد معمولا به جستجوی کلمات می‌پردازند، از این رو انتخاب کلمات کلیدی مناسب در کنار نام مناسب برند سبب بهبود سئو و رتبه سایت خواهد شد و نتایج جستجو را به سمت آن برند هدایت می‌کند. در صورتی که فعالیت برند شما در زمینه‌ی طراحی اپلیکیشن باشد، انتخاب آیکون مناسب برای هر برنامه نیز یکی دیگر از عوامل ایجاد هویت مناسب برای آن برند است.

 

۳) رقبا

 

تجزیه و تحلیل فعالیت‌های رقبا و آگاهی از رویکرد پیش روی آن‌ها یکی از عوامل موفقیت برندها است. درک چگونگی برقراری ارتباط رقبا با مشتری و بینش آن‌ها نسبت به تجزیه و تحلیل کامل وب‌سایتشان می‌تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهد.

از جمله فاکتورهای کلیدی که با تجزیه و تحلیل آن‌ها می‌توان به بینش صحیحی از مشتریان خود دست یافت عبارتند از:

  • شبکه‌های اجتماعی فعال و میزان تمرکز بر آن
  • اقدامات مربوط به عبارات مورد جستجو
  • استراتژی محتوایی برای ایجاد ارتباطات بیشتر
  • گزارش‌های ارزشمندی که سایر کسب و کارها در مورد آن‌ها می‌نویسند
  • نحوه‌ی تعامل با مشتری برندها و میزان بهره‌گیری از نرم‌افزارهای دیجیتالی

در حالت کلی بررسی فعالیت‌های رقبا کمک به سزایی به موفقیت و رشد و توسعه برندها خواهد داشت و می‌توان اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهد.

 

۴) انتقال پیام‌

 

پیام‌رسانی یکی از نکات کلیدی در فرآیند رشد برند است که می‌تواند با حمایت از محصولات و خدمات برند و ارزش‌آفرینی به مشتریان به بهبود هویت برند کمک کند. ارائه پیام‌ها به صورت آنلاین بخش مهمی از فعالیت‌های یک برند است، زیرا مفیدترین و ساده‌ترین روش برای راه‌حل‌های دیجیتالی از طریق محتوا است.

 

۵) موقعیت مکانی

 

موقعیت مکانی یکی دیگر از عوامل کلیدی رشد و توسعه برند است. موقعیت مکانی مرکز فعالیت یا تاسیس برند و مشتریان از جمله عوامل مهمی است که می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در موفقیت برندها داشته باشد. اهمیت موقعیت مکانی در کسب و کارهای آنلاین بیشتر است زیرا کنترل مخاطب در این فضا دشوارتر از حالت حضوری است. آگاهی از نحوه‌ی فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و اطلاعات مخاطبان و محصولات و محتوای مناسب هر مخاطب از جمله المان‌های مهمی هستند که استراتژی منحصر به فرد خود را نیاز دارند.

 

۶) محصولات

 

محصولات مهم‌ترین بخش هر برند هستند. در این میان رسانه‌های دیجیتال معمولا فرمت‌های مختلفی از فرصت‌های استثنایی فروش و ارائه محصولات را به صورت آنلاین فراهم می‌کنند. در فرآیندهای تجاری به کمک پیام‌های کلیدی می‌توان محصولات مختلف را در رسانه‌های دیجیتال قرار داد و به کمک تاکتیک‌های مختلف آن‌ها را به فروش رساند.

 

۷) افرادی که فعالیت آنلاین دارند

 

آیا تا کنون به این موضوع فکر کرده‌اید که چگونه افراد در سازمان‌های مختلف از محصولات و برنامه‌های جدید برندها اطلاع پیدا می‌کنند؟ وجود و حضور افرادی که فعالیت‌های آنلاین دارند در پورتال‌های یکی از عوامل مهم در رشد و توسعه برندهایی است که به صورت آنلاین به فعالیت می‌پردازند. زیرا مشتری آن‌ها افرادی هستند که در فضای مجازی حضور مستمر دارند. افرادی که فعالیت آنلاین زیادی دارند بهترین فاکتور یک برند آنلاین هستند زیرا این برندها به جز محتوا راه دیگری برای کمک به رشد برند خود ندارند. این افراد نیز با اطلاع‌رسانی خود به صورت غیر مستقیم به بازاریابی محصولات برند کمک می‌کنند.