سال 2016 سال غیر ممکن‌ها بود. حال که به انتهای این سال نزدیک می‌شویم و کمتر از یک ماه به شروع سال 2017 مانده، با نگاهی که به اتفاقات این سال می‌اندازیم متوجه می‌شویم که این سال، سال عجایب و اتفاق افتادن غیرممکن‌ها بود. چرا؟ چون لئانوردو دیکاپریو بعد از این همه تلاش و سختی توانست اسکار بگیرد، بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج شد و مهمتر از همه این‌ها، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شد. این اتفاقات غیرقابل باور چگونه رخ دادند؟ چگونه بریتانیایی‌ها رای به خروج از اتحادیه اروپا دادند؟ جواب ساده است: با استفاده از روابط عمومی و فعالیت در رسانه‌های تاثیرگذار.

مطمئنا بدون بکارگیری از تکنیک‌های روابط عمومی این وقایع مهم رخ نمی‌داد. اگر ترامپ خود را اینگونه در انظار عمومی نمایان نکرده بود و با موج‌های مخرب از طریق رسانه مبارزه نمی‌کرد، نمی‌توانست با کسب اقبال عمومی به ریاست جمهوری نائل آید. شاید خیلی‌ها فکر کنند که تبلیغات گسترده در رسانه‌های جمعی منجر به این وقایع می‌شود. اما کمپین‌های حمایتی از دیکاپریو و کسب محبوبیت عمومی او از طریق مردم و حمایت‌های رسانه‌ای باعث شد که ذهن جامعه و داوران برای اعطا اسکار به او آماده شود.

همین مسئله تفاوت بین روابط عمومی و تبلیغات را به خوبی نمایان می‌کند. همان طور که می‌دانید مخاطبان به تبلیغات با شک و تردید می‌نگرند چون می‌دانند که برای آن پول پرداخت شده است. اما فعالیت‌های روابط عمومی به دلیل موج رسانه‌ای و مردمی، تاثیرات قوی‌تر و عمیق‌تری را برجامعه خواهد گذاشت. جالب است بدانید طبق برآوردی که توسط موسسه mediaQuant انجام شد، ارزش و تاثیر نوشته نیویورک تایمز در مورد ترامپ و نشر آن در رسانه‌های دیگر برابر با 2 میلیارد دلار هزینه‌ی تبلیغاتی برآورد شد. تعجب آور است، نه؟ شاید این شما را شگفت زده کند اما کسانی که با روابط عمومی سرو کار دارند به این مسئله واقف هستند.

البته موفقیت ترامپ تنها مدیون فعالیت‌های روابط عمومی او نیست. بسیاری از فعالیت‌های تبلیغاتی و حضور مستمر در شبکه‌های اجتماعی و  کمک متخصصان بازاریابی به او در این موفقیت دخیل هستند. اما استفاده از روابط عمومی و هنر ارتقا در بین دیگر رقبا، کاری بود که با روابط عمومی و تکنیک‌های آن انجام شد.

با بررسی‌های صورت گرفته در این اتفاقات، به چند عامل مهم و مشترک در بین این مسائل دست خواهیم یافت که می‌توان با استفاده از آنها کمپین روابط عمومی موفقیت آمیزی را پایه ریزی کرد. البته این اشتراکات از نظر بازاریابی و تکنیک‌های روابط عمومی برای فروش محصول و ارتقا شناخت نسبت به سازمان‌ها استخراج شده و هیچگونه جنبه سیاسی ندارد.

1 – هدف خود را از راه اندازی کمپین روابط عمومی بنویسید. آیا می‌خواهید در مورد محصول جدید خود خبر رسانی کنید؟ آیا می‌خواهید از خدمت جدید خود رونمایی کنید؟ آیا می‌خواهید آگاهی نسبت به سازمان و برند خود را در میان اقشار مختلف مردم بالا ببرید؟ و آیا می‌خواهید موج منفی که در مورد شما به راه افتاده را کنترل کرده و به آن سمت و سویی مثبت ببخشید؟

2 – افراد و گروه‌هایی که در حال حاضر از شما حمایت خواهند کرد را لیست کرده و با اولویت بندی بنویسید و از آنها کمک بگیرید.

3 – خبر رسمی که می‌خواهید در سطح گسترده منتشر کنید را تولید کرده و در بین دوستان خود منتشر کنید تا از لحاظ کیفیت و اثربخشی آن مطلع گردید. این کار باعث خواهد شد ایرادات احتمالی و نکات مهمی را که شاید در خبر رسمی خود رعایت نکرده‌اید را رفع کرده و آن را به بهترین شکل ممکن تغییر دهید.

4 – نقاط و کانال‌های انتشار خود را مشخص کنید. انتخاب رسانه‌های مختلف، شبکه‌های اجتماعی و مواردی از این دست را به گونه‌ای انتخاب کنید که مخاطبان هدف شما در بین آنها حضور داشته باشند. با این کار اثربخشی خبر رسمی خود را بالا خواهید برد. در امر انتشار خبر در رسانه‌های هدف، اخبار رسمی با سرویس‌های خود کمک شایانی به شما در رسیدن خبرتان بدست مخاطبان هدف خواهد کرد.

5 – بعد از انتشار خبر خود باید بتوانید کار بررسی نحوه انتشار و موج های خبری بدست آمده را انجام دهید. شما می‌توانید این کار را با استفاده از سرویس پایش خبری انجام دهید.

 

اگر رویای بزرگی دارید، الان وقتش هست، پس شروع کنید.