هدف اصلی هر کمپین خبری در اخبار رسمی، بازنشر بیشتر خبر و در نتیجه دیده شدن بیشتر اسم شرکت شما و روابط عمومی موثرتر است. با اجرای هر کمپین خبری در اخبار رسمی (مشاهده کمپین‌های استاندارد)، دو کار اصلی به صورت هم زمان بر روی خبر ارسالی شما انجام می‌شود:


1- اولین کار توزیع خبر در بین خبر خبرنگاران و رسانه‌ها است (به طور خلاصه: توزیع یا ترخیص خبر).
2- دومی انتشار تضمینی در رسانه‌های همکار اخبار رسمی است.


هر دوی این کارها که به طور آنی و در کمتر از دو ساعت انجام می‌شود. گزارش اجرای کمپین در دفتر روابط عمومی آنلاین شرکت شما قابل مشاهده است. (مقاله مرتبط: گزارش بازخوردها در اخبار رسمی)

در مقاله «بخش‌های یک کمپین خبری در اخبار رسمی» به شرح این دو کار پرداخته شده است اما در این مقاله می‌خواهیم ببینیم اگر دومی (انتشار تضمینی) نبود، اولی (توزیع خبر) چگونه به بازنشر خبر شرکت شما کمک می‌کند؟
اما در ابتدا توضیح مختصری در مورد توزیع خبر:

 

تعریف توزیع خبر (ترخیص): 

خبرنگاران و رسانه‌ها هر روز به دنبال اخبار و محتوای مورد نیاز مخاطبانشان هستند. با توزیع در اخبار رسمی، خبر شما برای خبرنگاران به صورت هدفمند ارسال می‌شود و اگر خبر شما عواملی که در این مقاله می‌گوییم را داشته باشد، آن را در رسانه خود منتشر می‌کنند. در ادامه خواهیم گفت که این ده عامل چه چیزهایی هستند و اخبار رسمی چگونه 8 عامل از این 10 تا را برای شما به صورت خودکار انجام می‌دهد.

 

توزیع خبر در اخبار رسمی چطور کار می‌کند؟

ما لیست کاملی از خبرنگاران و رسانه‌های کشور را داریم که هر روز آپدیت می‌شود و در حوزه‌های خبری مختلف دسته‌بندی می‌شوند. بنابراین پس از انتخاب نوع کمپین‌تان، حوزه خبری خود را انتخاب می‌کنید و ما آن خبر را به خبرنگاران آن حوزه‌ها ارسال می‌کنیم. مثلا ممکن است خبر شما در حوزه صنعت فن‌آوری اطلاعات باشد و خبر برای 400 نفر از خبرنگاران و رسانه‌های فعال در این حوزه ارسال شود.

 

و اما؛ 10 عامل موفقیت در توزیع خبر:


معمولا اخباری که برای خبرنگاران و رسانه‌ها ارسال می‌کنید، اگر دارای یکی یا چندتا از این موارد باشند، آنها خبر را بازنشر می‌دهند. هر چقدر خبر، این عوامل را بیشتر داشته باشد، احتمال بازنشر خبر بیشتر است:
1- خبر در مورد یک برند یا شرکت معروف باشد. (چون برای مخاطب آن رسانه، جذاب است)
2- خبر یک اتفاق و رویداد مهم را پوشش داده باشد و یا اهمیت خبری داشته باشد و یا خبر دست اول باشد و قبلا در جایی منتشر نشده باشد. و یا خبر بسیار جالب و جذاب نوشته شده باشد (ارزش خبری داشته باشد)
3- اصول نگارشی را رعایت کرده باشد. (خبر بد نوشته شده به سطل زباله می‌رود)
4- خبر اطلاعات تماس دقیقی از شرکت ارسال کننده داشته باشد (تا خبرنگار بتواند با تماس با ارسال کننده، خبر را متناسب با سبک خود بازنویسی کند).
5- خبر برای خبرنگاری که دقیقا در این حوزه فعال است ارسال شده باشد (خبرنگار حوزه اجتماعی اگر حتی بهترین خبر در حوزه ورزشی را هم دریافت کند، به دردش نمی‌خورد)
6- خبر در زمان درست برای خبرنگار ارسال شده باشد. (اگر خبر خوبتان در ساعت 11 شب ارسال شود ارزشی ندارد. بهترین زمان، زمانی است که خود خبرنگار یا آن رسانه اعلام کرده است)
7- خبر با ابزار استاندارد و در قالب درست به دست خبرنگار و رسانه برسد. (خبرنگارها هر روز ایمیل‌های زیادی دریافت می‌کنند یا در رسانه‌های اجتماعی برایشان خبر ارسال می‌شود. اما خیلی از آنها نام فرستنده مشخص یا قالب مشخص ندارند. مثلا فایل‌های word خبر یا عکس آن مناسب نیست یا برای دسترسی به متن خبر باید کلی مقدمه یا فایل‌های غیر مرتبط را بخواند)
8- خبر باید از ابزار خوبی ارسال شود. مثلا دیگر فکس کردن خبر ارزش چندانی ندارد و باید خبرنگار و رسانه را از چند کانال در مورد خبر مطلع کرد. اما بهترین ابزار همچنان ایمیل است چون قالب مشخص و فرمت مشخض دارد و قابل رهگیری است.
9- خبر باید از یک ابزار تایید شده و مورد اطمینان ارسال شود. مثلا اگر از ایمیل شخصی خود یک خبر در مورد شرکت سامسونگ ارسال کنید، خبرنگار و یا رسانه از کجا باید مطمئن باشد که این خبر مورد تایید شرکت سامسونگ است؟ یا مثلا اگر با فکس خبری در مورد شرکت بوتان ارسال می‌کنید، خبرنگار از کجا می‌تواند نسبت به موثق بودن خبر مطمئن شود؟
10- آیا خبرنگار و یا رسانه به سوابق خبری شرکت شما دسترسی سریع دارد تا بتواند دید کاملی نسبت به این خبر هم داشته باشد؟ آیا تاریخچه، سایت، اطلاعات تماس و سایر اطلاعات مهم در مورد شرکت شما سریعا در دسترس هست؟

همه این عوامل، دست به دست هم می‌دهند تا خبر شما در صورت ارسال به خبرنگاران و رسانه‌ها بازتاب خوبی داشته باشد. هر چقدر این عوامل بیشتر و بهتر باشند، شانس موفقیت بیشتر است.

 

یک خبر خوب: گارانتی 8 از 10

با استفاده از اخبار رسمی، برای اجرای کمپین خبری‌تان، از این 10 عامل، اجرای موفق 8 عامل را تضمین کرده‌اید. در واقع باید تنها 20 درصد راه را بروید.

 

دو عاملی که ما کنترل چندانی روی آن نداریم و دست شماست:


عامل 1: تا چه حد شرکت شما برند است و مورد توجه رسانه‌ها و مخاطبان آنهاست؟
راه حل: اگر برند نیستید و اسمتان زیاد معروف نیست نگران نباشید. به جای آن با تولید یک خبر با ارزش و مهم، جلب توجه کنید.
عامل 2: تا چه حد خبر شما دارای ارزش خبری بالاست و یک رویداد مهم را پوشش می‌دهد؟
جواب: اگر خبر شما یک خبر عادی است، بر جنبه با ارزش آن تمرکز کنید. مثلا اگر یک نرم‌افزار حسابداری تولید کرده‌اید، بر ارزشی که در زندگی مدیران شرکت‌ها داشته تاکید کنید. خبر خود را با زبان جذاب و به دور از تبلیغات بنویسید. با تمرین و تکرار دستتان می‌آید که خبرنگاران به کدام دسته از اخبار شما توجه می‌کنند.

 

بقیه عوامل را کاملا به اخبار رسمی بسپارید. زیرا در اجرای هر کمپین خبری شما:


3- خبر ارسالی شما ادیت و ویرایش نگارشی می‌شود.
4- اطلاعات دقیق تماس شما به همراه خبر برای خبرنگاران و رسانه‌ها ارسال می‌شود.
5- خبر فقط به خبرنگاران فعال در حوزه کار شما ارسال می‌شود.
6- خبر بر اساس زمان درخواستی هر خبرنگار برایش ارسال می‌شود.
7- خبر به صورت استاندارد و به همراه همه موارد جانبی ارسال می‌شود.
8- خبر در یک قالب شکیل و با فرمت مشخص برای خبرنگاران ارسال می‌شود.
9- خبرنگار مطمئن است که منبع خبر (شرکت ارسال کننده خبر) از طرف اخبار رسمی احراز هویت شده است.
10- خبرنگار به وسیله صفحه رسمی شرکت در اخبار رسمی به سوابق کامل خبری شرکت و تاریخچه و سایت آن دسترسی دارد. (نمونه صفحه رسمی  شرکت سامسونگ در اخبار رسمی، مشاهده صفحه رسمی هزاران شرکت دیگر در اخبار رسمی)

 

تمام این عوامل باعث می‌شود که با استفاده از اخبار رسمی، شانس دریافت پوشش خبری بسیار بالا رود زیرا 8 عامل از 10 عامل موفقیت توزیع یک خبر، توسط اخبار رسمی فراهم می‌شود. البته دو عامل دیگر هم عوامل مهمی هستند ولی نمی‌توان دست روی دست گذاشت.
اگر هم عوامل فوق را هنوز بلد نیستید به کار بگیرید، نگران نباشید. موفقیت کمپین خبری در اخبار رسمی فقط مرتبط با توزیع خبر نیست. ما انتشار تضمینی را هم برای در کنار توزیع خبر داریم تا موفقیت پایه را برای شما تضمین کند.
اگر تا به حال کمپین خبری در اخبار رسمی نداشته‌اید، همین حالا ثبت‌نام و امتحان کنید چون ساده است و 5 دقیقه زمان می‌برد. اگر قبلا ثبت‌نام کرده‌اید، از طریق این لینک، به دفتر روابط عمومی خود لاگین کنید.