آیا تا به حال فکر کرده اید چرا رستوران جدید مورد علاقه شما و دوستانتان که به تازگی باز شده بود در کمتر از یک سال تعطیل شد، در حالی که به نظر رونق خوبی هم داشت؟فرض معمول این است که رقابت به حدی شدید است که  این کسب و کار کوچک جان به در نبرده است، اما آنچه در واقع اتفاق افتاده است بسیار بیش از این فرض ساده است.همه چیز از عادات خوب مالی آغاز می شود. عاداتی هستند که همه کارآفرینان موفق به طور مشترک دارند. در این مقاله به طور مختصر به برخی از این عادات اشاره خواهیم کرد.

 

یک برنامه کسب و کار (Business Plan) بنویسید

هر بنگاه بدون در نظر گرفتن سایز و بودجه اش نیازمند برنامه کسب و کار است. حتی اگر برنامه کسب و کار شما یکی دو صفحه بیشتر نباشد باید این فرایند را طی کنید، چرا که این کار شما را مجبور می کند فضای صنعت و رقابت را مطالعه نمایید و مهارت های خود را محک بزنید.

اعداد و ارقام را به دقت ثبت کنید

ثبت اطلاعات مالی در نرم افزارهای حسابداری و دفاتر این امکان را به شما می دهد که هر زمان که خواستید موقعیت مالی خود را بسنجید. شما باید دقیقاً بدانید هر پروژه چه هزینه هایی را برای سازمان در پی داشته است چرا که بدون دانستن این مبالغ تعیین قیمت تمام شده برای شما ممکن نخواهد بود.

یک سیستم کارآ و موثر داشته باشید

هیچ کسب و کاری بدون سیستم پیش نمی رود. این واقعیتی مستقل از تنها کار کردن یا داشتن 500 کارمند است. بدون سیستم به جای پیشروی دائماً دور خودتان خواهید چرخید.

بودجه ای واقع بینانه تنظیم کنید

نقطه سر به سری خود را پیدا کنید و با توجه به آن یک بودجه واقع بینانه برای حوزه های مختلف فعالیتتان بنویسید. بسیاری از صاحبان بنگاه ها به دلیل عدم آشنایی با بودجه بندی از میدان به در می شوند.

مخارج را دائماً مد نظر قرار دهید

تا اینجا به ضرورت توجه به مخارج اشاره کرده ایم با این حال مد نظر قرار دادن دائمی همه مخارج به حدی اهمیت دارد که مخارج بسیار کوچک نیز نباید نادیده گرفته شوند. این کار کمک می کند به محض امکان حذف این مخارج پرداخت آنها قطع شود.

مدیریت جریانات نقدی

مسئله دیگری که کارآفرینان موفق به خوبی درک می کنند جریانات نقدی است. اگر شما کسب و کاری با موضوع ارائه خدمات دارید بدون توجه به بزرگی یا کوچکی آن، سطوح مختلفی از درآمد در ماه ها و هفته های مختلف خواهید داشت. برای مثال احتمالاً مشکلاتی با مشتریان برای دریافت مبالغ مورد نظرتان خواهید داشت. حتی اگر شما کالایی را به فروش می رسانید در آمد ثابت و از پیش تعیین شده ای از این بابت نخواهید داشت. اگر شما راه های خلاقانه ای برای مدیریت جریانات نقدی پیدا کنید استرس کمتری خواهید داشت و موفق تر خواهید بود.