ممکن است گاهی رسانه‌ای شدن اخبار کسب وکار کوچک شما و نمایش آن‌ها در انواع رسانه‌ها به نظر بعید و حتی ترسناک برسد. شاید شما از اهمیت و ارزش این اخبار آگاهی داشته باشید، اما مهم این است که بتوانید از این استراتژی بهره بگیرید. بهترین کار برای این منظور ارائه زاویه دید خودتان برای رسانه‌ای شدن است. منظور از زاویه دید، بخشی از داستان شماست که مردم را به شنیدن آن علاقه‌مند می‌کند. توجه داشته باشید که بدون ارائه یک نظر و زاویه دید درست، جلب توجه رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران کار بسیار دشواری خواهد بود.

 

جذب یک ایستگاه تلویزیونی محلی و یا ایجاد یک نمایه بزرگ از کسب‌و‌کار شما در مجلات آنلاین می‌تواند فرصتی طلایی برای کسب‌و‌کار کوچک‌تان فراهم آورد. در این که نویسندگان و خبرنگاران از قدرت بالایی برای نمایش کسب‌و‌کار و شهرت شما برخوردارند شکی نیست، اما چگونگی ترکیب تاکتیک‌های روابط عمومی با اصول بازاریابی و در نتیجه جلب توجه خبرنگاران به نظر کمی پیچیده می‌رسد.

 

سوال اینجا است که چگونه یک مالک کسب‌و‌کار با محدودیت‌های زمانی و منابع خود می‌تواند از استراتژی‌های روابط عمومی بهره ببرد؟ با استفاده از هفت نکته معرفی شده در این مطلب، شما قادر خواهید بود تا این کار را در کنار استفاده بهینه از زمان و انرژی خود انجام دهید. با شناخت این هفت نکته می‌توانید تشخیص دهید که چه موقع زمان تماس با یک رسانه فرا رسیده و در چه موقعی داستان شما هنوز آماده رسانه‌ای شدن نیست.

 

۱) تاثیر

 

گاهی بهترین جنبه از داستان شما، قسمتی است که تاثیر بیشتری بر روی مخاطبان می‌گذارد. رسانه‌ها همواره در حال تلاش برای جذب مخاطبان و دنبال‌کنندگان بیشتری هستند، در نتیجه اگر داستان شما بتواند مورد توجه و علاقه طیف بزرگی از مخاطبان قرار گیرد، رسانه‌ها نیز از آن استقبال خواهند کرد. قبل از هرچیزی این سوال را از خود بپرسید که آیا این خبر از اهمیت بالایی برخوردار است یا می‌تواند علاقه قشر بزرگی از همکاران، همشهریان یا هم‌وطنان من را به خود جلب کند؟ هرچه داستان شما جذاب و تاثیرگذارتر باشد، ارزش خبری آن نیز بیشتر خواهد بود. برای این کار بهتر است در مورد مشکلات فراگیر صنعت و کسب‌و‌کار خود تحقیق کرده و موضوعی متناسب با آن ارائه کنید.

برای مثال در دورانی که مدارس از پذیرش نوشابه‌ها اجتناب می‌کنند و شرکت‌های تولیدکننده نوشیدنی‌های ورزشی به دنبال سالم‌تر کردن محصولات خود هستند، خبری با عنوان کارآفرین ۱۵ ساله به دنبال دگرگون کردن صنعت نوشیدنی‌های شکردار می‌تواند مطلب بسیار جذابی باشد.

 

۲) مجاورت و همسایگی

 

رسانه‌های محلی عاشق پوشش دادن اخبار کسب وکارهای محلی هستند. در نتیجه میزبانی از یک گردهمایی محلی با دعوت از رسانه‌ها و اعضای جامعه محلی با هدف برطرف‌سازی مشکلات و آبادانی منطقه می‌تواند ایده فوق‌العاده مناسبی برای ایجاد یک خبر و داستان محلی باشد. با توجه به مشکلات متعدد برای انواع کسب‌و‌کارها، داستان‌ها و مشکلات حل نشده منحصربه‌فرد فراوانی برای شما وجود خواهد داشت. در صورتی که داستانی محلی و متفاو‌ت‌تر از همسایه‌های خود سراغ دارید، باید در مورد پتانسیل گسترش آن تحقیق کنید. پس از جلب توجه رسانه‌های محلی شما می‌توانید به دنیایی بزرگ‌تر اندیشیده و در فکر انتشار این قسمت از داستان خود در رسانه‌های بزرگ‌تر و عمومی‌تر باشید.

 

۳) وقت‌شناسی

 

هرچند که معیار وقت و زمان در اخبار کسب وکار یک معیار نسبی به حساب می‌آید، اما با این وجود همواره اخبار تازه و دست اول از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. اگر دیروز اتفاق مهم و قابل توجهی برای شما پیش آمده، برای انتشار آن تا هفته بعد منتظر نمانید! اما در کنار این موضوع نباید از ترند‌ها و موضوعات داغ روز نیز غافل شوید. در نتیجه همواره گوش به زنگ اتفاقات و ترند‌های روز باشید تا در صورت نیاز به اولین کسی تبدیل شوید که مطلب جذابی برای ارائه در زمینه‌ای خاص دارد. شناسایی چند حرکت پر سر و صدای فرهنگی هم‌راستا با کسب‌و‌کار شما می‌تواند ایده فوق‌العاده مناسبی باشد.

 

۴) برجستگی

 

گاهی اوقات یافتن یک جنبه مناسب، به کسانی که شما می‌شناسید و یا به عبارت بهتر به کسانی که شما را می‌شناسند بستگی دارد. اگر شما در بین مردم شناخته شده هستید و از شهرت مناسبی برخوردارید، قبلا جوایزی در سطح محلی یا عمومی دریافت کرده‌اید و یا میزبان رویداد‌های رسانه‌ای و پر سر و صدایی بوده‌اید، می‌توانید از این فرصت‌ها به عنوان یک نقطه تمایز و برجستگی استفاده کنید. رویداد‌هایی با حضور سازمان‌ها و یا افراد شناخته شده می‌توانند سوژه فوق‌العاده خوبی برای انتشار باشند.

در این مورد Oregon - اورگان می‌تواند مثال جالبی باشد. این شرکت عطر کار خود را از پورتلند آغاز کرد و چند سال بعد پس از کسب جایزه SBA (اصناف کسب‌و‌کار‌های خرد) توانست توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده و شهرت بزرگی را برای خود دست و پا کند. قطعا به دست آوردن چنین شهرتی یک شبه ممکن نیست و این شرکت پس از تلاش‌های فراوان خود پس از کسب جایزه، توانست از آن به عنوان اهرمی برای برجستگی و متمایز بودن استفاده کرده و توجه رسانه‌ها و در پی آن توجه سایر مردم را به سمت خود جلب کند.

 

۵) تضاد

 

رسانه‌ها به وضوح عاشق تضاد و درگیری هستند! یکی از راه‌های استفاده از این موقعیت تعیین اهدافی متفاوت‌تر با اهداف رایج در کسب‌و‌کار شما است. تعیین مخالفان و موافقان شما در صنعت مربوط به خود می‌تواند باعث به وجود آمدن اخباری جذاب و در نتیجه توجه رسانه‌ها به سمت شما شود. برای مثال اخیرا در انگلستان کسب‌و‌کار‌های خرد خواستار ایجاد تعادل ارزش و سرمایه در برابر کسب‌و‌کار‌های بزرگتر شدند. برای این کار آن‌ها نیازی به تظاهرات و راهپیمایی‌های خیابانی نداشتند. بلکه تنها کافی بود که مخالفان خود (قشر ثروتمند) را تعیین کرده و در برابر آن‌ها موضع بگیرند.

 

۶) عجیب و غریب بودن

 

همیشه غیر های زیر را مد نظر داشته باشید:

  • غیر معمول
  • غیر منتظره

شاید سازمان‌های مختلف رویداد‌های فراوانی را در جهت جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای افراد بی‌خانمان برگزار کرده باشند. اما اگر شما رویدادی را با مضمون جمع‌آوری لباس برای بی‌خانمان‌ها و با شرط پوشیدن لباس زیر و راحتی برای شرکت در این مراسم در نظر گرفته باشید چطور؟! این ایده به هیچ عنوان غیرممکن نیست و نمونه‌های مشابه آن قبلا در موضوعات مختلف دیگری اجرا شده است. چنین رویداد‌هایی پتانسیل‌های بسیار بالایی در جلب توجه از طرف رسانه‌های محلی و عمومی دارند. تنها کافی است از این موضوع اطمینان حاصل کنید که رویداد شما با ارزش‌های جامعه و کسب‌و‌کار شما هم‌خوانی دارند. سپس با تقبل کمی ریسک، رویدادی خاطره‌انگیز و عجیب و غریب برگزار کنید.

ایده‌ای که بتواند توجه مردم را به سمت خود جذب کند، مورد علاقه رسانه‌ها نیز قرار خواهد گرفت. چراکه رسانه‌ها همواره در پی نمایش دادن مطالب نابی هستند که قبلا کسی در موردشان چیزی نشنیده است.

 

۷) علایق انسانی

 

همه ما داستان‌هایی مانند نجات یک سگ در حال غرق شدن از رودخانه و یا تلاش‌های شبانه‌روزی یک شخص برای دست‌یابی به رویاهای خود را خوانده‌ایم. این قبیل از داستان‌ها باعث به وجود آمدن احساسات خاصی در ما می‌شوند. این احساس چه خوشایند و شادی آور باشد و چه اندوه‌بار و غمناک، مستقیما با قلب و روح ما ارتباط خواهد یافت. مالک کسب‌و‌کار قادر است با داستان‌ها و نمایاندن دید خود مخاطبان را تحت تاثیر قرار داده و جلوه زیبایی به سرزمین روابط‌عمومی هدیه کند.

مدتی پیش خبری در مورد الهام‌بخشی پسر مبتلا به اوتیسم به مادرش برای راه‌اندازی یک صفحه وب کاریابی و نیاز‌های اجتماعی آنلاین توجه رسانه‌های فراوانی را به سمت خود جلب کرد و با احساسات خاصی که در مخاطبان به وجود آورد، سر و صدای زیادی را به راه انداخت. با کمی چاشنی احساس و برانگیختن احساسات انسان‌ها قادر خواهید بود تا کسب‌و‌کار خود را به صورت زیباتری به رسانه‌ها و مخاطبان‌تان نمایش دهید.

 

استفاده همزمان از چند تکنیک در اخبار کسب وکار

 

رعایت هر یک از اصول معرفی شده در این مطلب باعث خواهند شد تا شما به جایگاه مناسبی در زمینه رسانه‌ای شدن دست پیدا کنید. اما با وجود این استفاده از چندین تکنیک و به دست آوردن یک روش ترکیبی می‌تواند نتایج بهتری را به ارمغان آورد.

 

به یاد داشته باشید که قبل از تماس با رسانه‌ها و ارسال ایمیل به آن‌ها، ابتدا داستان جذاب و قابل توجهی در دست داشته باشید در غیر این صورت تماس با رسانه‌ها چیزی به جز اتلاف وقت نخواهد بود. همچنین از دیده شدن در دنیایی بزرگتر هراس نداشته باشید. روزانه صدها ایمیل به رسانه‌های بزرگ ارسال می‌شود که از بین آن‌ها شاید فقط ۲ یا ۳ ایمیل و خبر انتخاب شوند. در نتیجه اگر شما پس از ارسال چند ایمیل باز هم جوابی از طرف آن‌ها دریافت نکردید، ناامید نشوید. زیرا در صورتی که موفق به تولید خبری جذاب و ارزشمند شوید، این رسانه‌ها خواهند بود که سراغ شما را می‌گیرند. فراموش نکنید که هر ایمیل ارسالی شما به رسانه‌ها ممکن است آغازگر یک تحول عظیم در کسب‌و‌کار کوچک شما شود.