رقابت برای جلب توجه پوشش‌ اخبار کسب وکارها در رسانه های آنلاین به اندازه‌ی انجام این کار در رسانه‌های آفلاین مشکل و دشوار است. با این‌که ثابت شده که خوانندگان به خواندن اخبار شرکت‌ها علاقه‌مند هستند، اما هر یک از این رسانه‌ها براساس مخاطبان دسته‌بندی شده‌اند. بدین ترتیب تعداد کمی از رسانه‌ها برای پوشش رسانه‌ای شما مناسب خواهند بود.

چه شما قصد روانه کردن محصول خود به بازار را داشته باشید و بخواهید به‌بهترین نحو همگان را از این موضوع باخبر کنید، و یا این‌که به بک‌لینک‌ از وبسایت‌های پربیننده برای بالا بردن برند خود نیازمندید، پوشش رسانه‌ای آنلاین می‌تواند یک تقویت کننده‌ی بزرگ برای شما به شمار رود. از طرفی این نوع پوشش رسانه‌ای می‌تواند ترافیک سایت را افزایش داده و کسب‌و‌کار را رونق بخشد. حال برای انجام این کار نیاز به چند تکنیک داریم که در ادامه می‌آید.

 

۱) محتوای‌تان را برای آموزش و اطلاع‌رسانی تولید کنید نه برای فروش

 

اشتباه بزرگی که بسیاری از برندها مزتکب آن می‌شوند این است که تلاش می‌‍کنند تا رسانه‌ها را تصاحب کنند، به همین دلیل سعی می‌کنند محتوای تولیدی خود را جوری بنویسند که حالت فروشی داشته باشد. اگر به دنبال پوشش خبری هستید، لازم است اطلاعات مناسبی در اختیار رسانه‌‎ها قرار دهید تا پوشش رسانه‌ای شما را به خوبی انجام دهند.

گام اول برای پوشش رسانه‌ای، ارائه‌ی هوشمندانه‌ی اخبار شماست، تا ارائه‌ی قیمت‌های مجلل و دست‌ودل بازانه.

 

۲) دوره‌های نویسندگی روابط عمومی را بگذرانید

 

اگر می‌خواهید به پوشش‌های رسانه‌ای دست یابید، می‌بایست یاد بگیرید که چگونه برای رسانه‌ها بنویسید. یعنی با زبان مناسبی صحبت کنید تا از این طریق ارزش خبری شما افزایش بیابد. برای این کار می‌توانید از خبرنگاران و ابزارهای اخباررسمی استفاده کنید.

اخبار شما می‌بایست به روش خاصی ارائه شود تا روزنامه‌نگاران را به سمت خود جذب کند. نه این‌که صرفاً به نحوی نوشته شود که نظر مشتریان را جلب کند، در واقع اگر شما بتوانید نظر خبرنگاران را به اخبار خود جلب کنید، آن خبر احتمالا برای مخاطبان و مشتریان‌تان نیز جذاب خواهد بود. سعی کنید همچون یک حرفه‌ای داستان خبری بنویسید و ساختارهای مناسب را رعایت کنید، در اینصورت مطلب شما قابلیت انتشار در رسانه‌ها را پیدا خواهد کرد. اگر محتوای شما نیازی به بازنویسی نداشته باشد شانس بیشتری برای پوشش خبری خواهید داشت.

 

۳) منتظر یک رویداد بزرگ نباشید

 

تبدیل شدن به یک خبر داغ و پربیننده در رسانه‌ها به‌سختی اتفاق می‌افتد. ممکن است شما سالانه فقط یک یا دو خبر پربیننده داشته باشید. این امری طبیعی است، پس دلسرد نشوید. دست روی دست گذاشتن و منتظر یک اتفاق بزرگ بودن اشتباه محض است. خلاق و فعال باشید. شما باید بتوانید محتوای جالب و قابل پوششی را به شکل منظم تولید کنید.

کمی کندوکاو کنید تا متوجه شوید مردم در حوزه‌ی کاری شما به چه موضوعاتی بیشتر علاقه‌مند هستند. با استفاده از تمرکز در این حیطه‌ها ماهانه یک جلسه‌ی طوفان فکری - Brain Storming برگزار کنید. با طی این مسیر می‌توانید بهترین تصمیمات را اتخاذ کنید.

 

۴) یک لیست تماس تهیه کنید و آن را بروز نگه‌دارید

 

لیستی از وب‌سایت‌های مرتبط تهیه کنید و آن‌ها را چک کنید، ببینید کدامیک از روزنامه‌نگاران در رابطه با موضوع مشخصی در حیطه‌ی کسب‌وکار شما مطلبی منتشر کرده‌اند.
آن‌ها را لیست‌وار بنویسید و برای پوشش اخبار خود از آن‌ها کمک بگیرید. لازم نیست لیست بلندبالایی برای این‌کار داشته باشید، فقط کافی است تا چند سایت موفق و پربیننده را انتخاب کرده و از آنها استفاده کنید.

 

۵) برای صرف زمان بیشتر و تلاش مضاعف آماده شوید

 

داستان‌های خبری خوب اثرگذاری بسیاری دارند، بنابراین شما باید خود را برای صرف زمان بیشتر و تلاش مضاعف به‌منظور کسب موفقیت در روابط عمومی سازمان خود آماده کنید. هیچ داستان کسب‌وکاری با صرف زمان کم، ارزش آن‌چنانی نخواهد داشت.

 

۶) پوشش رسانه‌ای آفلاین نیز از اهمیت زیادی برخوردار است

 

فعالیت‌های دیجیتالی خود را با جهان فیزیکی ترکیب کنید. مخاطبین خود را به رویدادهای فیزیکی همچون جشن راه‌اندازی استارتاپ‌تان دعوت کنید. استفاده‌ی راحت از ‌‌اینترنت وایرلس را نیز برای آن‌ها فراهم کنید تا از شما و کسب‌وکارتان در شبکه‌های اجتماعی‌شان بنویسند. این‌کار باعث می‌شود که بیشتر شناخته شوید.

 

۷) تخصص خود را به نمایش بگذارید

 

از این‌که در زمینه‌ای که علاقه دارید خود را توانمند جلوه دهید، نترسید. یک صفحه‌ی پروفایل در وبسایت‌تان بسازید، بخشی از عقاید و تفکرات خود را در آنجا منتشر کنید و برای استفاده‌ی مخاطبان از سخنرانی‌‌هایتان، به اسلایدشیر لینک بدهید. برخی مردم از آوردن نامشان در خبرهای منتشر شده بی‌میل هستند. فروتنی را کنار بگذارید، هنگامی‌ که اخبار آماده‌ی انتشار هستند، مطمئن شوید که نام کامل و عنوان شغلی‌تان در نقل‌‌قول‌ها آمده است.

 

۸) نمونه‌ی محصول اهدا کنید

 

در رابطه با محصولات خود خساست به خرج ندهید. این‌که از وبلاگ‌نویسان بخواهیم با لینک دادن به سایت شما اشاره کنند یا درباره‌ی شما بنویسند کافی نیست. وبلاگ‌نویسان هیچ‌گاه تا زمانی که محصول شما را امتحان نکنند آن را به خوانندگان خود توصیه نخواهند کرد. اگر می‌خواهید که وبلاگی سرشناس، خبر شما و محصولات‌تان را پوشش دهد به آن‌ها اجازه دهید که محصولاتتان را ببینند، بشناسند و سپس در مورد آن بنویسند. کامرون کریگ مسئول سابق روابط عمومی اپل در این باره می‌گوید: ما همواره جلساتی را با خبرنگاران داشتیم و از آن‌ها می‌خواستیم تا محصولات ما را با دقت ببینند و از آن‌ها استفاده کنند تا پوشش رسانه‌ای مناسبی داشته باشند.

 

۹) دلسرد نشوید

 

هزاران برند و داستان خبری در همان فضایی که حضور دارید با شما درحال رقابت هستند. به تبلیغات و ارسال اخبار ادامه دهید. اگر دلسرد شوید، راه‌ را برای دیگر رقبا باز خواهید کرد. در طی این مسیر می‌توانید از خدمات منحصربه‌فرد اخباررسمی هم استفاده کنید و خبر خود را در سطح گسترده پخش کنید.