با ظهور اینترنت و پیشرفت روزافزون آن، سبک زندگی مردم از جمله نحوه‌‌ی خرید و فروش آن‌ها تغییر زیادی داشته است، به همین دلیل خرید و فروش‌های عادی دیگر مثل قبل رونق چندانی ندارند.

بازاریابی همیشه به معنای ارتباط با مخاطبان در زمان و مکان مناسب بوده است. اما امروزه به این معناست که می‌بایست جایی به دنبال مخاطبان خود باشید که آن‌ها بیشترین وقت خود را در آنجا می‌گذرانند.

 

بازاریابی اینترنتی یا دیجیتال مارکتینگ دقیقا به چه معناست؟

بازاریابی اینترنتی چتری برای تمامی تلاش‌های بازاریابی آنلاین شماست. کسب‌وکارها برای این کار کانال‌های دیجیتالی‌ای همچون سرچ گوگل، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل، و وبسایت‌های شان را برای ارتباط با مشتریان بالقوه‌ی خود به کار می‌برند.

در ادامه مهمترین ابزارها و تکنیک‌های رایج در دیجیتال مارکتینگ را برمی‌شمریم:

 

ابزارها

  • وب‌سایت
  • پست‌های وبلاگی
  • کتاب‌های الکترونیکی
  • اینفوگرافی‌ها
  • ابزارهای تعاملی
  • کانال‌های رسانه‌های اجتماعی( فیس‌بوک، لینکدین،توییتر، اینستاگرام و غیره)
  • پوشش‌های آنلاین (روابط عمومی، رسانه‌های اجتماعی و مجلات)
  • روزنامه‌ها و مجلات آنلاین
  • ابزارهای برندینگ (لوگوها، برندها و غیره)

 

تکنیک‌ها:

بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو): فرآیندی که طی آن وب‌سایت خود را در صفحات نتایج موتورهای جستجو به رتبه‌های بالاتری می‌رسانید. بنابراین وب‌سایت‌تان ترافیک بیشتری خواهد داشت.

بازاریابی محتوا: ایجاد و ترویج استراتژی محتوا به منظور افزایش آگاهی از برند، رشد ترافیک، و غیره.

بازاریابی درون‌گرا: بازاریابی درون‌گرا نیز به جذب، تبدیل، نزدیک شدن و به حیرت‌ آوردن مشتریان با استفاده از بازاریابی آنلاین می‌پردازد.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی: ترویج برند و محتوا بر روی کانال‌های رسانه‌ی اجتماعی به منظور افزایش آگاهی، ترافیک، و سوق دادن مشتری به سمت یک کسب‌وکار

تبلیغات بومی: تبلیغات بومی، تبلیغاتی است که در درجه‌ی اول بر پایه‌ی محتواست و در یک بستر مناسب شکل می‌گیرد.

 اتوماسیون بازاریابی: اتوماسیون بازاریابی نرم‌افزاری است که با هدف فعالیت‌های بازاریابی خودکار شکل گرفته است. بسیاری از دپارتمان‌های بازاریابی می‌بایست یک سری کارهای تکراری را همچون ایمیل‌ها، رسانه‌های اجتماعی و دیگر فعالیت‌های وبسایتی را به صورت اتوماتیک انجام دهند.

بازاریابی ایمیل: شرکت‌ها از بازاریابی ایمیل به عنوان روشی برای برقراری ارتباط با دیگر مخاطبان استفاده می‌کنند. ایمیل، اغلب برای ترویج محتوا، تخفیف‌ها و رویداد‌ها و همچنین برای هدایت مردم به سمت وب‌سایت کسب‌وکار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روابط عمومی آنلاین‌: روابط عمومی آنلاین عملکردی همچون روابط عمومی سنتی دارد که در فضای مجازی شکل می‌گیرد. روابط عمومی آنلاین دستیابی به پوشش آنلاین توسط نشریات دیجیتال، وبلاگ‌ها، و دیگر وب‌سایتهای بر پایه‌ی محتوا است.

 

مزیت اصلی بازاریابی اینترنتی چیست؟

برخلاف اغلب تلاش‌های آفلاین، بازاریابی دیجیتال به بازاریابان این امکان را می‌دهد که نتایج کار خود را با دقت بالا مشاهده و ارزیابی کنند. اگر شما تبلیغاتی در روزنامه چاپ‌ کنید، دانستن این موضوع که تا چه اندازه مخاطبان به تبلیغات شما توجه کرده‌اند، بسیار دشوار خواهد بود. و روزنامه نیز هیچ مسئولیتی در قبال توجه افراد به تبلیغات شما ندارد. اما در طرف دیگر، با استفاده از بازاریابی دیجیتال می‌توان تا اندازه‌ی نسبتاً زیادی نتیجه‌ی تلاش‌های بازاریابی خود را اندازه گرفت.

 

چقدر طول می‌کشد تا نتایج تلاش‌های خود را ببینید؟

با استفاده از بازاریابی دیجیتال، اغلب به نظر می‌رسد که سریع‌تر از بازاریابی آفلاین به نتیجه خواهیم رسید. با این حال، این نتیجه در نهایت به مقیاس و تاثیرگذاری استراتژی بازاریابی دیجیتال شما بستگی خواهد داشت.

اگر شما زمان زیادی صرف شناسایی خریداران و نیازهای مشتریان کرده‌اید، و در تلاش برای تولید محتوای آنلاین باکیفیت برای جذب مشتریانبوده‌اید، قطعاً در ۶ ماه اول به نتایج خوبی دست خواهید یافت. اگر تبلیغات پرداختی را در بخشی از استراتژی دیجیتال خود قرار داده‌اید، سریع‌تر به نتیجه خواهید رسید. 

 

اگر شما در حال حاضر مشغول بازاریابی دیجیتال هستید، احتمالاً به برخی از بخش‌های مخاطبان آنلاین خود دست یافته‌اید. شکی نیست که خواهید توانست با برخی اصول پایه‌ی بازاریابی دیجیتال و استفاده از روش‌های و ترفندهای مخصوص، بهترین استراتژی را در زمینه‌ی بازاریابی دیجیتال داشته باشید.