یکی از اصول مهم در ایجاد محتوا برای شبکه‌های اجتماعی تولید محتوای باارزش و باکیفیت است. محتوایی که تولید می‌کنید باید مخاطبان را درگیر کرده و تعامل ایجاد کند. محتوای باارزش محتوایی است که لایک، ریتوییت، اشتراک‌گذاری و ... دریافت کند.

بنابراین سؤال این است که چه نوع محتوای رسانه‌ی اجتماعی‌ علاقمندان بیشتری دارد؟

در این مطلب ما ارزش را به معنی سود بازگشت سرمایه تعریف می‌کنیم. به همین ترتیب راجع به محتواهایی بحث می‌کنیم که بیشترین ارزش را در شبکه‌های اجتماعی دارند.

 

۱) اینفوگرافیک‌ها

 

اینفوگرافیک‌ها بیشترین محتواهای به اشتراک‌گذاری‌ شده در شبکه‌های اجتماعی‌اند.
 

در سال ۲۰۱۳، اسلایدشیر (شبکه اجتماعی برای اشتراک‌گذاری‌ فایل‌ها در زمینه‌های مختلف) گزارش داد: داده‌ها در زمینه‌ی اینفوگرافیک‌ها بیشتر از سایر انواع محتواها به اشتراک گذاشته می‌شوند. جالب است هنوز هم این روند به قوت خود باقی است.

نوح کاگان (Noah Kagan) اخیراً عظیم‌ترین مطالعه‌ی اشتراک‌گذاری‌ شبکه‌های اجتماعی را بر روی کره زمین، انجام داده است. او و تیم‌اش داده‌های بیش از ۱۰۰ میلیون مقاله را مورد بررسی قرار دادند.

محتوای رسانه های اجتماعی-وبلاگ اخباررسمی

همانطور که در عکس مشاهده می‌کنید، اینفوگرافیک‌ها بیشترین به اشتراک گذاری را داشته‌اند. اینفوگرافیک‌ها فوق‌العاده جذاب هستند. از آنجایی که انسان اطلاعات بصری را سریع‌تر از کلمات پردازش می‌کنند، اینفوگرافیک‌ها تاثیرگذاری بیشتری دارند.

اینفوگرافیک با استفاده از قدرت بصری، محتوا را جذاب‌تر کرده و ذهن را برای خواندن آماده می‌کند. این‌که کودکان کتاب‌های دارای تصاویر را دوست دارند یک امر بدیهی است، اما این فقط محدود به کودکان نمی‌شود؛ بزرگسالان نیز به همین شکل‌اند.

اینفوگرافیک‌های خود را به اشتراک گذارید تا در دنیای رسانه‌های اجتماعی بارها به اشتراک گذاشته شوید.

 

۲) محتوای تعاملی

 

رسانه از جهت نوع نشر و گسترش محتوا به دو نوع تعاملی و غیرتعاملی تقسیم می شود. رسانه‌های تعاملی مانند شبکه های اجتماعی، به گونه ای طراحی می‌شوند که قالبی دو سویه داشته و محتوای مشارکتی تولید کنند. رسانه‌ای مانند تلویزیون و یا رادیو حالتی یک سویه دارد و پیامی را به مخاطب ارسال می‌کند که بازخورد ندارد، به همین دلیل غیرتعاملی نامیده می‌شود.

صنعت تولیدمحتوا استراتژی خود را از شکل صرفاً خوانده شدن تغییر داده است. درعوض، حرفه‌ای‌ها محتوایی تولید می‌کنند که بهتر بتوان با آن تعامل داشت.

نقل قولی از ویلیام کومکوویچ (William Comcowich)، مدیر عامل شرکت Cyber Alertهست، که می‌گوید:

تولیدمحتوا بیش از این‌که کلماتی روی سایت شما باشد، تجارب جذابی است که برای مشتریان‌تان ایجاد می‌کنید.

تست‌ها و آزمون‌ها محتواهای دوسویه هستند. کاربران صرفاً به مصرف محتوا نمی‌پردازند بلکه با آن به انجام کاری مشغولند. علاوه بر این، مردم علاقمندند که نتایج آزمون‌ها را نیز به اشتراک گذارند.

 

۳) محتوایی که احساسی مثبت و قوی تداعی می‌کند

 

اگر محتوای شبکه‌های رسانه‌ای شما احساسات مردم را چندان تحت تأثیر قرار ندهد، به احتمال زیاد اشتراک‌گذاری‌ هم انجام نخواهد شد. تحقیقات نشان می‌دهد پست‌های باارزش احساسی بیشتر به اشتراک درمی‌آیند.

محتوای احساسی-وبلاگ اخباررسمی

انواع احساسات مختلفی وجود دارند، اما کدام نوع از احساسات بیشترین سهم را در شبکه‌های اجتماعی خواهند داشت؟

محتوای احساسی-وبلاگ اخباررسمی

چندان تعجب‌آور نیست که حس شادی، حسی است که مردم را بیشتر اغوا می‌کند.

اگر شما خواهان یک فعالیت رسانه‌ای ارزشمند هستید، مهم نیست که در چه حرفه‌ای مشغول به کارید، روی احساسات تمرکز کنید!

احساسات یک زبان جهانی است که حس مشابهی را در مردم جهان تداعی خواهد کرد.

 

۴) محتوای همراه با تصاویر

 

خیلی دور از تصور نیست که محتوای غنی از تصاویر قابلیت اشتراک‌گذاری‌ بالایی دارند. بسیاری از تحقیقات نیز نشانگر این موضوع بوده‌اند که محتواهایی که شامل تصاویر هستند تاثیرگذاری بیشتری دارند. از جمله تحقیقات بافر (Buffer ) که در زیر نتیجه‌ای از آن آمده است:

محتوای بصری-وبلاگ اخباررسمی

همان‌طور که در مورد اول اشاره کردیم، مغز تصاویر را دوست دارد، هنگامی که شما مطالب رسانه‌ای خود را با تصاویر داغ‌تر می‌کنید، مغز و چشم به سمت آن کشیده می‌شوند، با آن ارتباط برقرار می‌کنند و به شما دستور می‌دهند آن را به اشتراک بگذارید.

می‌توانید این نکته را در هنگام تولید محتوای خود رعایت کنید تا تأثیرات آن را به چشم خود ببینید.

 

۵) لیست‌ها

 

یکی از نتایج آشکار در این‌باره نشان می‌دهد که :

مردم دوست دارند اینفوگرافیک‌ها و لیست‌ها را بیشتر از سایر انواع محتوا به اشتراک بگذارند.

می‌توانید این نتایج را دوباره ببینید:
 
محتوای رسانه های اجتماعی-وبلاگ اخباررسمی
بازاریابان محتوا، محتوا را براساس نوع پست وبلاگی دسته‌بندی کرده‌اند. اینجا به تقسیم‌بندی رایج در این‌باره می‌پردازیم:

  • پست‌های لیستی: محتوایی که شامل تعداد مشخصی نکته است، مثل مقاله‌ای که الان درحال خواندنش هستید.
  • پست‌های چگونه یا How To: پست‌هایی که به چگونگی دقیق یک کار می‌پردازند.
  • پست‌های چه‌چیزی یا What: مقالات خبری و اطلاعات عمومی.
  • پست‌های چرا یا Why: این‌ها در‌واقع مقالات توصیفی هستند و معمولاً در تیتر خود با کلمه چرا آغاز می‌شوند. 

طبق داده‌های کاگان پست‌های لیست‌وار در صدر قرار گرفته‌اند، از آن‌جایی که وی ۱۰۰ میلیون مقاله را مورد بررسی قرار داده است، داده‌های وی قابل استناد هستند.

برخی از نویسندگان به این موضوع اشاره کرده‌اند که مغز انسان بیشتر به سمت لیست‌ها کشیده می‌شود. بنابراین ما بیشتر دوست داریم که پست‌های لیستی موجود در شبکه‌های اجتماعی را به اشتراک گذاریم، با آن تعامل داشته باشیم و از آن‌ها به نوعی بهره‌مند شویم.

 

۶) محتواهایی که ارزش خبری دارند

 

براساس تحقیقات، مقالات خبری بیشتر در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک‌گذاری‌ می‌شوند تا دیگر مقالات.

محتوای خبری-وبلاگ اخباررسمی

داده‌ی بالا تعداد اشتراک‌گذاری‌‌ها برای یک دوره‌ی ۶ماهه‌ی مربوط به یک صنعت را نشان می‌دهد. کسب‌وکارهایی که مشغول تولید محتوا هستند بیشتر روی مطالب عمیق و طولانی تمرکز می‌کنند تا اخبار کوتاه.

اگر در صنعت خبر نیستید، احتمالاً نمی‌خواهید مقالات خبری تولید کنید. ولی چرا نباید این کار را انجام دهید وقتی مردم به این کار علاقه دارند؟

اگر شما در حوزه‌ی خبر، سرگرمی یا تکنولوژی هستید، پست‌های  چه چیزی ارزشمند خواهند بود. در غیر اینصورت، بهتر است از دیگر روش‌هایی که در این مقاله اشاره شد، استفاده کنید.