نوشتن خبر یکی از مهمترین ابزاری است که به شرکت‌های مختلف در سرتاسر جهان کمک می‌کند تا مخاطبان هدف خود را پیدا کرده و با آن‌ها در تعامل باشند.

بیش از یک یا دو دهه است که نوشتن خبر و انتشار آن از طریق رسانه‌های مختلف به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو مردم با سیل عظیم اطلاعات روبه‌رو هستند که همین موجب سخت شدن جلب توجه کردن در نظر آنها بین انبوه عظیمی از اخبار و نوشته‌ها خواهد شد. به دلیل نفوذ رسانه‌ها در هر دو حالت آنلاین و آفلاین، مهم است که از عالی بودن کیفیت خبر خود مطمئن شوید تا در این بمباران اطلاعاتی خبر شما کمرنگ نشود.

در این نوشته به ۵ اشتباه رایجی می‌پردازیم که با تمرین و یادگیری می‌توانید از آن‌ها بپرهیزید.

 

۱) تیترهای طولانی توجه مخاطبان را جلب نمی‌کنند

تیتر خبررسمی شما می‌تواند یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن به شمار رود. اگر نتوانید با این تیترها توجه روزنامه‌نگاران و مخاطبان را جلب کنید، اینکه نوشته‌ی اصلی شما تا چه اندازه باارزش و پرمحتوا باشد، ارزشی نخواهد داشت. نتایج تحقیقاتی نشان داده است که حدود ۸۰٪ مردم تیترها را می‌خوانند، و فقط ۲۰٪ آن‌ها به بقیه‌ی خواندن ادامه می‌دهند. اجازه ندهید تیترهایتان طولانی شود، آن‌ها را کوتاه و نکته‌دار بنویسید. در عوض در قسمت معرفی نوشته‌ی خود، کمی توضیحات بیشتر اضافه کنید. به یاد داشته باشید که تیترها می‌توانند دلیل ادامه‌ی خواننده به خواندن متن شما یا کلیک بر روی مطلبتان باشد. کلمات کلیدی خود را ابتدا در تیترهایتان به کار ببرید. و سعی کنید در عین حال موضوع اصلی را در کلمات تیتر خود بگنجانید.

 

۲) خبرهای طولانی اغلب حوصله‌بر هستند

به یاد داشته باشید که گزارشگران و روزنامه‌نگاران، همچون خود ما، مشغله‌ی کاری زیادی دارند. مهم‌تر از همه‌، آن‌ها روزانه صدها خبر دریافت می‌کنند. به این فکر کنید که چه چیزی می‌تواند خبر شما را متمایز کند و چگونه می‌تواند آنچه آن‌ها بدان نیاز دارند را به آن‌ها ارائه دهد. مراقب باشید که نوشته‌های جذاب مختلف را صرفاً با هم ترکیب نکنید، سعی کنید نوشته‌ی خلاقی داشته باشید. نوشته شما می‌بایست کوتاه بوده و در عین حال نوشته‌های مهم را در خود گنجانده باشد.

 

۳) توجه نکردن به ارزشی که باید ارائه کنید

سعی کنید در نوشته‌ی خود مطالب تکراری و روزمره ننویسید. مطالبی که صرفاً از نقطه نظر تجاری نوشته می‌شوند نمی‌توانند اعتبار چندانی برای خبر شدن، داشته باشند. حراج محصولات و خدمات شما یک خبر باارزش به حساب نمی‌آید، چرا که روزانه شرکت‌های مختلفی این کار را انجام می‌دهند. برای کسب‌وکارها، یک رویداد بخصوص، یک محصول جدید و خلاقانه، یک استخدام خاص جدید و یا یک توسعه‌ی عظیم در محصولات، می‌تواند یک خبر به حساب بیاید. اما برای جذاب‌تر جلوه دادن آن، یک زاویه برای آن انتخاب کنید، برای مثال زاویه‌ی فرهنگی، تکنولوژی و... .

 

۴) جنبه‌ی تبلیغاتی بیش از حد نوشته

بخش‌های تبلیغاتی خبر خود را کنار بگذارید. از کلماتی که حس تبلیغاتی به مطلب شما می‌دهند، همچون حراج، کاتالوگ، بهترین قیمت و … خودداری کنید، چرا که این نوع نوشته کاملاً از طرز نوشتار یک خبر رسمی به دور است. به جای این نوع نوشتار، از دیدگاه دیگری وارد شوید، از جزئیات خاص و آماری که می‌توانند نظر روزنامه‌نگاران را جلب کنند استفاده کنید.

 

۵) محتوایی تکراری، قدیمی و کلیشه‌ای

مطلب شما می‌بایست کاملاً روی خود شما تمرکز داشته باشد، نباید از خبرهای قدیمی و یا موضوعات دیگر استفاده کنید. متن‌های قدیمی خبرهای گذشته را بازیافت نکنید. فقط از زیرنویس‌ها و پی نوشت‌ها در خبر خود می‌توانید استفاده کنید تا برای مثال قسمتی از خبر خود را به جایی دیگر لینک دهید و یا برای تماس مخاطبان با شما آدرس سایت و یا شماره‌ی خود را بگذارید.

 

نوشتن خبر می‌تواند بهترین بخش استراتژی رسانه‌ای باشد، البته در صورتی که به درستی نگارش شود. اما گاهی شرکت‌ها از این نوع نوشته استفاده‌ی نادرستی می‌کنند و آن را صرفاً برای اینکه از شبکه‌های اجتماعی به دور نباشند، منتشر می‌کنند. در نتیجه، از آنجایی که روزنامه‌نگاران از ارائه‌های رسانه‌ای اشباع شده‌اند بهتر است که ارائه‌ی شما در کامل‌ترین شکل ممکن باشد تا بتوانید از بقیه متمایز باشید.