ارتباطات یکپارچه بازاریابی – Integrated Marketing Communication که به اختصار IMC گفته می‌شود، عبارتی که این روزها در جوامع بین‌الملل کاربرد فراوان پیدا کرده است. در واقع IMC رویکردی در خلق یک تجربه کامل و بدون نقص از ارتباط و تعامل مشتریان با برند در سطوح مختلف است. این رویکرد سعی می‌کند تا تمام جنبه‌های مربوط به بازاریابی و ارتباطات همچون تبلیغات، پروموشن‌های فروش، روابط عمومی، بازاریابی مستقیم و شبکه‌های اجتماعی را از طریق تاکتیک‌هایی همچون استفاده از کانال‌های متفاوت خبری و اجتماعی تلفیق کرده و بازدهی بالایی برای کسب و کار خلق کند.

برنامه ارتباطات یکپارچه در بازاریابی برنامه‌ای است که تمام استراتژی‌های ارتباطی آن پیرو یک برنامه ثابت انجام شده و حول محور مشتریان و انگیزش‌های آنان می‌چرخد. امروزه شرکت‌ها و سازمان‌های پیشرو اجازه نمی‌دهند تا برنامه‌های بازاریابی و فعالیت‌های ارتباطی هرکدام به تنهایی عمل کرده و با هم در ارتباط نباشند. شرکت‌هایی که رویه‌ای غیر از این دارند و هرکدام از این برنامه‌ها جدای از هم و بدون ارتباط با یکدیگر فعالیت می‌کنند، از قدرت استراتژی‌های یکپارچه و ایده‌هایی که می‌تواند از این راه استخراج شود بی‌بهره می‌مانند. استراتژی‌های یکپارچه می‌توانند نتایج فوق‌العاده‌ای برای شما به ارمغان بیاورند.

در همین اثنا برای دسترسی و ارتباط بیشتر مشتری با پیام‌ها و گفته‌های شرکت باید آن را از طریق کانال‌های متعدد گسترش داد تا بتواند به دست افراد بیشتری رسیده تا مخاطبان بیشتری در معرض آنان قرار بگیرند. آمارها نشان می‌دهد هرچه بیشتر پیام شرکت منتقل شده و بیشتر دیده شود، احتمال خرید هم بیشتر می‌شود.

ارتباطات یکپارچه بازاریابی شامل استراتژی‌ها و تاکتیک‌های مختلفی می‌شود که اهَم آن در زیر آورده می‌شوند:

  • تبلیغات اعم از تبلیغات چاپی و آنلاین
  • استفاده از تکنیک‌های روابط عمومی همانند ارتباط با رسانه‌ها. می‌توانید برای این کار از خدمات اخباررسمی استفاده کنید.
  • استفاده از بسترهای آنلاین همانند شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی، شبکه‌های تجارت الکترونیک، بازاریابی موبایلی، سئو و بازاریابی محتوا
  • پشتیبانی فروش همچون ترویج آگاهی از محصول و ارائه تخفیفات، خدمات پس از فروش و برنامه‌های تجاری

 

در ارتباطات یکپارچه بهتر است در ابتدا سازمان‌ها امکانات قابل دسترس خود را شناخته و بعد از آن استراتژی‌های مربوط به یکپارچه سازی را پیاده کنند. این استراتژی‌ها را با یک برنامه درست شروع کنید. این مرحله بنیادین باید با یک تجزیه و تحلیل دقیق در مورد برند/محصول/شرکت و بازار هدف صورت می‌پذیرد. شما باید از نیازها، ویژگی‌ها و توقعات مشتری‌های خود مطلع باشید تا بتوانید یک طرح و پلن کارآمد برای آنها ایجاد کنید.

با این فعالیت‌ها می‌توان مطمئن بود که هزینه‌های مرتبط با بازاریابی کاهش چشمگیری خواهد کرد و قدرت بیشتری در ایجاد آگاهی از برند بوجود می‌آید. این روش نه تنها باعث جذب مشتریان جدید شده بلکه ارتباط با مشتریان سابق و وفادار را بیش از پیش محکمتر می‌کند.