بنابر تحقیقاتی که در موسسه بازاریابی محتوا صورت گرفته، 62 درصد از بازاریابان شرکتی (بی تو بی) می‌گویند استراتژی که در سال جاری در مورد بازاریابی محتوا در پیش گرفته‌اند نسبت به سال گذشته تاثیر و کارکرد بسیار بهتری داشته است. دلیل این اتفاق هم رویکردها و مطالبی بود که با توجه به برنامه بازاریابی جامع سازمان تولید و گسترش داده شده است. برای کسب موفقیت در ادامه راه باید بازاریابی محتوایی را با دیدی بهتر و استراتژیک نگاه کرد و برنامه آن را جامع و استوار طراحی نمود تا بتوان موفقیت‌های بیشتری با استفاده از این ابزار کسب کرد. برای این کار بهتر است به رویکردهای زیر توجه کنید:

 

رویکرد اول

اطلاعات بدست آمده از بازاریابی محتوای خود که تا به الان کسب کرده‌اید را تحلیل کنید. در این تحلیل ببینید کدام یک از کانال‌های ارتباطی شما بیشترین بازخورد را داشته‌اند. همچنین در این تحلیل‌ها ببینید که کدام مطالب اقبال بیشتری در جلب توجه دیگران داشته‌اند و بازخورد بهتری کسب کرده‌اند.

 

رویکرد دوم

ابزارهای روبه رشد را دریابید. در حال حاضر ممکن است شما کانال‌های ارتباطی را به خوبی بشناسید و از آنها در برنامه بازاریابی خود استفاده کنید. از این کانال‌های دم دست می توان به ایمیل، تلفن، شبکه‌های اجتماعی و ارسال خبرهای رسمی اشاره کرد. با تحلیل اطلاعات گذشته می‌توانید ببینید که کدام یک از این کانال‌ها بیشترین بازخوردها را در مورد مطالب شما دریافت کرده‌اند. حال باید به فکر ابزارها و راه‌های ارتباطی بیشتر را مد نظر داشته باشید. به عنوان مثال یکی از کانال‌هایی که در سال جاری با رشد چشمگیری روبه رو بوده اینفلونسرها و یا همان تاثیرگذاران شبکه‌های اجتماعی هستند. این افراد با طرفداران زیادی که در شبکه‌های مختلف دارند می‌توانند همانند سفیر برند شما عمل کرده و محتوای شما را به جمع کثیری از حاضران در شبکه‌های اجتماعی برسانند. استفاده از ابزاری از این دست می‌تواند به بیشتر دیده شدن و رونق به کسب و کارتان کمک کند.

 

رویکرد سوم

به فکر روزها و ماه‌های آینده باشید. برای خود یک تقویم محتوایی درست کنید و استراتژی بازاریابی خود را درون آن پیاده کنید تا بتوانید محتوا را با استراتژی درست تولید کرده و به دست مخاطب برسانید. این کار باعث خواهد شد طبق برنامه حرکت کرده و در برنامه بازاریابی محتوایی خود با کمترین خطا به پیش بروید. در این تقویم با توجه به مراحل مختلف بازاریابی و فروش مطالب را به فراخور نیاز تولید کنید.

 

رویکرد چهارم

سرعت عمل بالایی داشته باشید. شما می‌توانید برنامه و تقویم تولید محتوای خود را به صورت ماهانه و یا سالانه برنامه ریزی کنید اما همیشه اتفاقاتی رخ خواهد داد که پیش‌تر در تقویم جای داده نشده اند. به همین دلیل برای حضور پر رنگ در شبکه‌ها و کانال‌های مختلف، باید بتوانید با سرعت و عکس العمل بالایی نسبت به وقایع از پیش تعیین نشده عکس العمل نشان داده و در جاهای مختلف خودنمایی کنید.

 

رویکرد پنجم

حواستان به اشکال جدید محتوایی باشد و از آنها استفاده کنید. اگر هنوز استفاده از محتواهای جدید را امتحان نکرده‌اید، بجنبید که دیر شده است. به حرکات و کارهای رقبای خود توجه کنید و اَشکال و کارهای جدیدی که انجام می‌دهند را بومی سازی کنید و برای خود مورد استفاده قرار دهید. البته منظور ما کپی کاری نیست. شما باید بتوانید طرح‌های خود را بصورت خلاقانه‌ای ایجاد کنید. در این مسیر می‌توانید از ایده‌های دیگر رقبا هم استفاده کنید اما نباید عینا طرح آنها را پیاده کنید چرا که در دید مخاطب تاثیر منفی خواهد گذاشت.

از انواع جدید محتوایی که امروزه باب شده و رشد چمگیری هم در بین کسب و کارهای مختلف داشته، می‌توان به فایل‌های گیف اشاره کرد. این نوع عکس‌های متحرک بدون صورت، تعامل خوبی با کاربر ایجاد کرده و توانسته نظر آنها را به خود جلب کند.

استفاده از این راهکارها می‌تواند برنامه بازاریابی محتوایی شما را با یک دید درست و ساختاری منسجم رو به جلو برده و به شما در حصول نتیجه مورد نظر کمک کند.