جذب گردشگر و صنعت توریسم این‌روزها به یکی از صنایع پردرآمد کشور ما تبدیل شده. بسیاری از شرکت‌ها توانسته‌اند به‌خوبی از فرصت ارزان شدن سفر به ایران استفاده کنند. رونق این صنعت هم برای شرکت‌های فعال در این حوزه و هم برای جذب سرمایه‌ی کشور بسیار مفید است.

معمولا شرکت‌های حوزه‌ی گردشگری از ابزارهای زیادی برای معرفی خود به گردشگران خارجی استفاده می‌کنند. تبلیغات در سایت‌های بین‌المللی، دعوت از خبرنگاران و اینفلوئنسرهای گردشگری (همان‌طور که ماه‌های پیش هم شاهدش بودیم حضور اینفلوئنسرهای گردشگری به ایران بود.) و همچنین فعالیت و تولید محتوا منظم در شبکه‌های اجتماعی می‌توانند راه‌های برای جذب گردشگر خارجی به داخل کشور شود.

 

اما روابط عمومی چه نقشی در افزایش گردشگر دارد؟

از روابط عمومی به‌عنوان تبلیغات غیر مستقیم یاد می‌شود اما نباید از آن توقع کوتاه مدت بازاریابی داشت. شرکت‌های داخلی باید برای حضور گردشگر خارجی در ایران فراتر از تبلیغات و بازاریابی عمل کنند.

روابط عمومی فاکتورهای اندازه‌گیری خاص خود را دارد و معمولا هدف از اجرای یک کمپین روابط عمومی تاثیر در تصمیم‌گیری و افکار مخاطبان است.

مزیت اصلی کمپین‌های روابط عمومی و رسانه‌ای اینست که برخلاف تبلیغات با قطع بودجه و ایست کمپین، آثار مثبت آن قطع نمی‌شود. آثار یک کمپین روابط عمومی تا سالیان سال می‌تواند در ذهن مخاطبان و حتی صفحات گوگل جای داشته باشد.

هدف اصلی ما از فعالیت روابط عمومی، انتقال پیام به مخاطب است. این‌که ما بتوانیم به‌درستی پیامی برای گردشگر خارجی بفرستیم و او را ترقیب به حضور در ایران کنیم. این انتقال پیام ابزارهای زیادی دارد که در ادامه به ۴ مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 

روابط عمومی برای افزایش گردشگر چه ابزارهایی دارد؟

همان‌طور که قبل‌تر گفته شد، برای انتقال پیام می‌توانیم از ابزارها زیادی استفاده کنیم. البته استفاده از آن‌ها خیلی بستگی به میزان بودجه‌ای دارد که برای روابط عمومی سازمان خود در نظر گرفته‌ایم. در زیر به ۴ ابزار و راه‌کار انتقال پیام به مخاطبان پرداخته‌ایم:

اینفلوئنسرها

اینفلوئنسر همان‌طور که از نامش پیداست به شخصی گفته می‌شود که می‌تواند بر دنبال‌کنندگان خودش در شبکه‌های اجتماعی اثر بگذارد. بیشتر این اینفلوئنسرها دنبال کنندگان زیادی دارند که می‌توانیم برای انتقال پیام خود به آن‌ها از طریق شخص اینفلوئنسر اقدام کنیم.

رسانه‌های خارجی داخل ایران

خبرگزاری‌های خارجی زبان (انگلیسی و عربی) ایرانی مخاطبان مناسبی در خارج از ایران دارند. اعتبار و بازدیدکنندگان بالای این رسانه‌ها باعث ایجاد حس اعتماد در خوانندگان خبر در آن رسانه‌ها باشد.

انتشار محتوا در این رسانه‌ها علاوه‌بر تاثیر بر مخاطبان آن رسانه، می‌تواند باعث ایجاد ترافیک (از طریق لینک گرفتن از آن سایت) برای وب‌سایت کسب‌وکارهای حوزه‌ی گردشگری شود.

این مطلب را حتما بخوانید: اجرای کمپین در رسانه‌های عربی و انگلیسی زبان

 

رسانه‌های بین‌المللی معتبر

مردم به رسانه‌های محلی کشورشان اعتماد دارند و معمولا اخبار را از آن‌ها دنبال می‌کنند. کمپین رسانه‌ای در رسانه‌های بین‌المللی یکی از هدف‌مندترین راه‌های انتقال پیام به یک بخش مشخص از مخاطبان است.

سیستم اخبار رسمی این قابلیت را دارد که اخبار شرکت‌های ایرانی را با توجه به حوزه جغرافیای موردنظرشان به تفکیک قاره، منطقه و کشور و به 12 زبان زنده دنیا ترجمه و در بین رسانه‌های آنها توزیع کند و سپس گزارش کاملی از بازخورد آن در رسانه‌های جهانی ارائه کند. در واقع این سرویس می‌تواند اخبار شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف را در کل دنیا به دست 400 هزار رسانه بین‌المللی که با آنها در تعامل مستقیم است برساند. در خبرهای توزیعی، منبع خبری خود شرکت و سازمان مربوطه است که اعتبار آن از طریق اخبار رسمی احراز شده است و به دلیل این مکانیزم احراز هویت از شرکت و تضمین اصالت منبع خبر به رسانه‌ها، مورد اعتماد و وثوق رسانه‌های داخلی و بین‌المللی قرار گرفته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر از کمپین‌های بین‌المللی توزیع محتوا اینجا کلیک کنید.

 

تولید محتوای بین‌المللی و توزیع در بلاگ شرکت

مردم معمولا برای پیدا کردن چیزی که دنبالش هستند اول از جست‌وجو در گوگل شروع می‌کنند. تولید محتوای مناسب که در مکان‌ها مناسبی مانند وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی شرکت منتشر می‌شود می‌تواند با جست‌وجوی مخاطب در معرض دید او قرار بگیرند.

 

چه پیام‌هایی برای افزایش گردشگر می‌توانیم منتشر کنیم؟

قبل از این‌که قرار باشد درباره‌ی راه انتقال و نوع پیام برای جذب گردشگر  فکر کنیم، باید ابتدا به این نتیجه برسیم که هدف از انتقال این پیام چیست؟ مسلما فروش تور یا رزرو هتل نمی‌تواند به‌تنهایی هدف مناسبی برای کسب‌وکارها باشد.

نباید با انتقال پیام از طریق روابط عمومی توقع فروش مستقیم داشت، کمپین‌های روابط عمومی دید بلند مدت دارند، برای تاثیر بر افکار عمومی مناسب هستند. این تاثیر با فروش در کوتاه‌مدت قابل سنجش نیست.

نوع و کیفیت این پیام‌ها بسیار مهم است، پیام‌ها باید به‌شکلی باشد که برای مخاطب جذاب بوده، نقاط درد و هیجان را تشخیص داده تا مخاطب مایل به خواندن ادامه‌ی مطلب در آن رسانه باشد. تعدادی از این ایده‌ها در زیر به‌آن‌ها اشاره شده است:

 

ایران کشوری امن برای گردشگریست

بحث امنیت ایران این روزها یکی از مهم‌ترین نکاتیست که گردشگران خارجی را درگیر خود کرده. این مورد تا جایی اهمیت پیدا کرده که می‌تواند اثر زیادی بر تصمیم‌گیری آن‌ها برای ورود به ایران داشته باشد.

انتشار محتواها با این موضوع که ایران کشوری امن برای مسافرت است، می‌تواند تا حدی بر افکار گردشگران اثر بگذارد.

 

مسافرت ارزان اما خاطره‌انگیز

قیمت ارزان پول رایج ایران برای گردشگران خارجی یکی از شگفت‌انگیزترین نکات برای سفر به ‌ایران است. این موضوع که آن‌ها می‌توانند با ۱ دلار غذا بخرند و یا حتی با ۵ دلار به یک شهر دیگر سفر کنند یک عامل مهم برای جذاب بودن سفر به ایران است.

انتشار و توزیع محتوا با محوریت «ایران، کشوری ارزان برای مسافرت» یک ایده خبری جذاب برای مخاطبان خارج از کشور است.

 

طبیعت بی‌نظیر ایران

ایران طبیعت بی‌نظیر و بکری دارد از طبیعت سرسبز شما تا کویر مرکز ایران و ساحل جنوب کشور. بسیاری از مردم کشورهای خارجی ایران را کشوری کویری تصور می‌کنند در حالی‌که علاوه‌بر کویر (که خودش یک جاذبه‌ی توریستیست). این طبیعت بکر و جذاب می‌تواند مقصد طبیعت گردان و علاقه‌مندان طبیعت در سراسر دنیا باشد.

انتقال پیام با هدف معرفی طبیعت ایران یک ایده بسیاری عالی برای کمپین خبری-رسانه‌ایست.

 

ایران باستان، یکی از کهن‌ترین تمدن‌های تاریخ

دیدن بناهای تاریخی همواره یکی از مهم‌ترین دلایل سفرهای خرجیست. ایران با داشتن بناهای تاریخی زیاد مانند شهر سوخته، تخت جمشید، قلعه‌ها و خانه‌های کاشان و همچنین کاروان‌سراهای مربوط به دوران صفویه با نوع معماری خاص خودش جذابیت زیادی را برای گردشگران خارجی دارد.

معرفی بناهای تاریخی با تولید و توزیع یک محتوای مناسب می‌تواند به جذب گردشگران خارجی زیادی منجر شود.

 

ایران کشوری ارزان برای درمان

با پیشرفت مراکز درمانی و بیمارستان‌ها، ایران این‌روزها یکی از مقاصد عالی برای گردشگران درمانیست. گردشگران خارجی (به‌ویژه کشورهای عربی حاشیه‌ی خلیج فارس) برای درمان‌ بیماری‌هایی مانند درمان سرطان، بیماری‌های چشمی و دندان‌پزشکی و حتی جراحی‌های زیبایی وارد کشور می‌شوند.

درمان ارزان و پزشکان حرفه‌ای در بسیاری از کشورهای دیگر به‌راحتی قابل دسترسی نیست. با توجه به ارزان بودن هزینه‌ی سفر به‌ایران، کشور ما می‌تواند مقصد مناسبی برای توریست درمانی باشد.

شاید بسیاری از مردم در سرتاسر دنیا از این پتانسیل داخل ایران برای درمان خبر نداشته باشند. انتشار یک محتوا در جایی که آن‌ها حضور دارند می‌تواند به آن‌ها درباره‌ی این پتانسیل آگاهی بدهد.

 

مراکز خرید و تفریحی

شاید این باور این موضوع سخت باشد اما بسیاری از گردشگران خارجی قبل ورود به‌ایران اصلا فکر نمی‌کنند که ایران هم مانند کشور‌های بزرگ و پیشرفته‌ی دنیا دارای مراکز خرید، پاساژ و حتی مجتمع‌های تفریحی مانند استخر‌های بزرگ و ورزشگاه دارد. اطلاع رسانی در این حوزه باعث جلب توجه کسانی می‌شود که علاقه‌ی زیادی به تفریح و خرید از مراکز نجاری بزرگ دارند.

 

 

غذاهای ایرانی برای گردشگران شکموی خارجی

غذاهای ایرانی یکی از جاذبه‌های توریستی ایران است. با الگو گرفتن از کشورهایی مثل ترکیه (ترکیه را می‌توان به‌عنوان یک الگوی مناسب برای این کار در نظر گرفت) می‌توان برای اطلاع‌رسانی درباره‌ی غذاهای ایرانی مخصوصا برای رستوران‌ها و هتل، برنامه‌ریزی داشت و محتوایی را منتشر کرد که از تنوع غذایی ایران به گردشگران خارجی اطلاع داد.

 

تجربه‌نگاری گردشگران قبلی

وقتی کسی هم‌زبان خودمان به ما پیشنهادی می‌دهد معمولا برای ما قابل پذیرش‌تر از وقتیست که یک شرکت با هدف تبلیغات به ما چیزی را پیشنهاد می‌کند. صحبت دهان به دهان معمولا اثر بسیار بیشتری از کمپین‌های خبری خواهد داشت.

اگر شرکت توریستی دارید سعی کنید از گفته‌های گردشگران، محتوا تولید کنید و از خودشان نیز بخواهید این محتوا را در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کنند.

 

برای گرفتن مشاوره جهت راه‌اندازی یک کمپین روابط عمومی موثر با ما تماس بگیرید.

تلفن: ۰۲۱۲۲۸۸۶۶۳۵

درخواست مشاوره