در دنیای کنونی که شمار سایت های موجود در اینترنت به حدود 1 میلیارد رسیده، چالشی که هر استارتاپ جدیدی با آن روبرو می‌شود، یافته شدن و دیده شدن است. از آن مهم تر این که اگر هم فردی سایت شما را پیدا کرد، محتوای آن برایش به قدر کافی گیرا باشد تا باز هم به آن سر بزند. بلاگ نویسی یکی از بهترین روش‌ها برای این کار و ساختن یک برند است، حتی قبل از اینکه محصول یا خدماتی داشته باشید.

امروزه در عصر ارتباطات، شما که کارآفرین هستید یک عنصر بسیار مهم برند جدیدتان محسوب می‌شوید. هیچ وقت برای بازاریابی ارزش، تخصص، دیدگاه‌ها و ایده‌هایتان زود نیست. برای ساختن یک استارتاپ خوب وجود یک راه حل خوب هم ضروری است و صد البته کافی نخواهد بود.

 

پیشنهاد ما این است که هر کارآفرین باید همزمان با توسعه راه حل‌ها، بلاگ نویسی را هم شروع کند تا بتواند به منافع زیر دست یابد:

 

1. قبل از تخصیص منابع بتواند بازخورد مشتریان را داشته باشید:

هر کارآفرین باید انتظار حداقل چند بار تلاش مجدد را داشته باشد تا بتواند حالت ایده آل را پیدا کند.

چالش پیش رو این است که در راه یادگیری، تا جایی که می‌توان در صرف هزینه و زمان صرفه جویی کرد. بعد از نوشتن چند بلاگ در مورد ایده ای که دارید، باید نظرات خوانندگان هم با تفکرات و عقاید شما هماهنگ باشد. در غیر اینصورت به این معنی است که باید بررسی دوباره روی ایده تان داشته باشید.

 

2. رتبه سایت تان را در نتایج موتورهای جستجو بالا ببرید:

قرار دادن محتوای جدید و مرتبط بصورت منظم و همچنین لینک هایی به داخل یا خارج از سایت که در نظرات پایین هر بلاگ ایجاد می شود،  از بهترین عوامل در بهینه سازی وضعیت در نتایج موتورهای جستجو هستند. 

اگر پست‌هایتان در سایت‌های صنعتی منتشر و یا بلاگتان به سایت های محبوب متصل شود، تعداد بازدیدها و امکان دیده شدنتان از این هم بیشتر می‌شود.

 

3. یک سبک نوشتاری مناسب و موثر ایجاد کنید:

یک بلاگ خوب، بلاگی است که پیامش را بصورت مفید و مختصر بیان کنید، که عاملی کلیدی در هر ارتباط تجاری است.

بسیاری از فایل های ارائه کسب و کار (pitch deck) برای جذب سرمایه گذار و یا حتی چکیده های اجرایی را می بینیم که بدون اینکه پیام خاصی داشته باشند، چندین صفحه ادامه دارند. با تمرین می توان آنها را بهتر کرد و بازخوردها می توانند فورا به شما نشان دهند که آیا مورد توجه و بازدید قرار می گیرد یا خیر.

 

4. اجازه دهید که یک شریک ایده آل شما را پیدا کند:

بلاگ ها روشی عالی برای شرکای تجاری بالقوه هستند تا یکدیگر را پیدا کرده و بتوانند قبل از ورود به مذاکرات جدی بر سر اینکه هر کدام چقدر سهم می‌گیرند، ارتباطی از طریق رسانه های اجتماعی با هم برقرار کنند.

امکان دسترسی که با یک بلاگ خواهید داشت، بسیار وسیع تر از کانال های ارتباط تجاری سنتی و کنفرانس های صنعتی است.

 

5. رهبری عقاید را به کارمندان بالقوه نمایش دهید:

در شرکت ها و استارتاپ های کوچک، مردم بدنبال رهبرانی می گردند که بخواهند برایشان در یک شرکت بزرگ با امنیت شغلی بالا کار کنند. از دید شما، اعضای تیمی را می خواهید که اولین گام برای حضور فعال و بروز را با جستجو بدنبال ایده ها و رهبران جدید از طریق بلاگ های موجود در اینترنت برمی‌دارند.

 

6. جامعه مشتریان خود را به سرعت ایجاد کنید:

چیزی را که نمی توانید ارائه کنید، وعده ندهید. بلکه بازاریابی درباره ایجاد علاقه و تمایل است.

هیچ وقت برای جمع آوری سرنخ و ساختن یک برند زود نیست. حتی می توانید جریان های درآمدی همزمان دیگری مانند مشارکت در سخنرانی ها و مشورت دهی را هم پیدا کرده تا بتوانید فاصله ای که با عرضه محصول دارید، پر کنید.

 

7. اولین گام را برای استفاده کامل از بازاریابی توسط رسانه های اجتماعی بردارید:

هر مطلب بلاگ نیاز دارد تا از طریق رسانه ها اجتماعی توزیع و ترویج داده شود. پس نحوه استفاده از توییتر، فیسبوک، لینکدین و دیگر وب سایت ها را بیاموزید.

بعد از آن براحتی می توانید به توزیع پیام های صوتی، ویدیوهای یوتیوب و اینستاگرام بپردازید. امروزه مشتریان انتظار دارند که اطلاعاتتان را در جایی که اطلاعات وجود دارند بیابند، نه در جایی که شما هستید.

 

8. برای دیده شدن و جذب منابع سرمایه تلاش کنید:

باید بدایند که بهترین سرمایه گذاران همواره بطور فعال تمام بلاگ ها را زیر نظر دارند تا کارآفرینان و ایده های جدید را شکار کنند.

مطمئنا اگر بجای اینکه به فهرستی از افرادی که تا بحال اسم تان را نشنیده اند با ناامیدی تماس بگیرید، بتوانید کاری کنید که سرمایه گذران باالقوه به سراغتان بیاییند، بسیار راضی کننده تر و البته کارآمدتر خواهد بود. سرمایه گذاران به اندازه عقاید و ایده ها در افراد سرمایه گذاری می کنند.

 

همه این کارها برای هر کارآفرین با هر بودجه ای امکان پذیر است، زیرا پلتفرم های برتر در بلاگ نویسی از جمله Tumblr ،WordPress و Blogger گوگل همگی رایگان هستند.

برای اینکه حداکثر تاثیر بهینه سازی رتبه بندی نتایج موتور جستجو (SEO) را بدست آوریم، هر کدام از آنها می توانند مستقیما به نام دامین سایت شما لینک داده شوند. همچنین WordPress می تواند یک وب سایت اولیه با چند صفحه در اختیارتان بگذارد، که این کار شما را از هزینه های فضای دامین سایت های استاندارد خلاص می کند.

 

هرگز فراموش نکنید که بلاگ نویسی بیش از هر چیز برای بازاریابی کششی (Pull Marketing) موثر است و هیچ وقت نباید برای تحمیل محصول تان استفاده شود. اگر برای مخاطبین خود ارزش ایجاد کنید، به سوی شما کشیده خواهند شد و برای راه حل های مربوط به سایت شما می آیند. این حالت، یک وضعیت برد-برد برای شما و مشتریانتان خواهد بود و شما را یک سر و گردن بالاتر از دیگران قرار می دهد. همین امروز شروع کنید!