هیچ کسب و کاری بدون مشتری نمی‌تواند دوام بیاورد. در حالی که حفظ مشتری بسیار مهم است، جذب مشتریان جدید برای رشد کسب و کار شما ضروری است. به همین دلیل، جذب مشتری باید در اولویت اول برای صاحبان مشاغل باشد. این سؤال پیش می‌آید که چگونه می‌توانید مشتریان جدیدی را در درب واقعی یا مجازی به دست آورید؟

به طور سنتی، تیم فروش شما با مشتریان بالقوه شما درگیر می‌ شود و بسته به ماهیت کسب و کار شما، ایمیل می فرستد، تماس تلفنی برقرار می کند و از آنها بازدید می کند. اگرچه این رویکرد اغلب مؤثر است، اما آیا این کارآمدترین روش استفاده از زمان کارمندان شما است؟

بسیاری از کسب و کارهای موفق متوجه شده اند که بهتر است کاری کنند تا به جای اینکه آن ها به دنبال مشتریان روند کاری کنند تا مشتریان به سمتشان بیایند. یکی از راه‌های انجام این کار، اتخاذ رویکرد درون‌گرا و اجرای استراتژی بازاریابی محتوا است.

این یک حرکت عالی برای اکثر مشاغل است، با این حال، هنگامی که یک کمپین بازاریابی محتوا را در استراتژی کلی خود قرار می دهید، باید مطمئن شوید که بازگشت سرمایه خود را مشاهده می کنید.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا نوعی بازاریابی است که در آن محتوای آنلاین ایجاد می‌کنید و به اشتراک می‌گذارید تا آگاهی خود را در مورد کاری که انجام می‌دهید گسترش دهید و علاقه به کار یا خرید از شرکت خود را ایجاد کنید.

بسیاری از فروشندگان در روش‌های بازاریابی خود چندین بار با مشتریان بالقوه تعامل ایجاد می کنند تا جایی که زمانی که مشتریان بالقوه می خواهند خرید انجام دهند، کسب و کار آن‌ها را در درجه اول قرار می دهند.

بازاریابی محتوا هم به دنبال انجام همین کار، اما کارآمدتر است. با ایجاد محتوا در قالب وبلاگ ها، ویدئوها یا پست های رسانه های اجتماعی، می توانید کسب و کار خود را به عنوان "متخصص پیشرو" در زمینه خود قرار دهید. اساسا، شما تبدیل به برندی می‌شوید که مردم در هنگام بروز مشکل به آن فکر می‌کنند.

به همان اندازه که این مهم است، بازاریابی محتوا به روش مهم دیگری نیز کار می کند. به عنوان یک مصرف کننده، وقتی مشکلی دارید چه می کنید؟ اگر مانند میلیون‌ها نفر دیگر هستید، از گوگل می‌پرسید که چگونه آن مشکل را برطرف کند. شما حتی ممکن است ندانید که چگونه اشتباه را بیان کنید، اما گوگل به شکلی جادویی می‌داند و شما را به پاسخ‌هایی که نیاز دارید راهنمایی می‌کند.

وقتی در بازاریابی محتوا شرکت می کنید، به پاسخی تبدیل می شوید که مشتری بالقوه شما به دنبال آن است.

اما آیا این روش موثر است؟ طبق گزارش موسسه بازاریابی محتوا، رهبران بازاریابی محتوا تقریباً هشت برابر بیشتر از افراد غیر رهبر، ترافیک سایت را تجربه می کنند.

آیا نیاز به قانع کننده بیشتری دارید؟ Demand Metric می گوید که بازاریابی محتوا 62 درصد کمتر از بازاریابی خارجی هزینه دارد و سه برابر بیشتر سرنخ ایجاد می کند.

معیارهای بازاریابی محتوا چیست؟

آیا بازاریابی محتوا استراتژی خوبی برای گنجاندن در کسب و کار شماست؟ شاید. اما، زمان و انرژی برای برنامه ریزی و منابع برای اجرا نیاز دارد. درست مانند هر استراتژی دیگری، که فکر می‌کنید شامل آن می‌شوید، باید مطمئن شوید که بازده سرمایه‌گذاری سالمی را برای تلاش خود مشاهده می‌کنید.

معیارهای موفقیت بازاریابی محتوا

در حالی که صدها معیار خاص وجود دارد که می‌توانید از آنها برای تعیین اینکه آیا تلاش‌های بازاریابی محتوای شما تأثیر کافی برای توجیه هزینه‌هایشان دارد یا خیر، استفاده کنید، تعداد انگشت شماری از معیارها ضروری هستند. گنجاندن اعداد زیر در داشبورد معیارهای بازاریابی محتوا به شما درک خوبی از عملکرد و اثربخشی شما می‌دهد.

  1. منابع ترافیک

کشف اینکه مردم محتوای شما را مصرف می کنند فوق العاده است. اما، چگونه از آن مطلع شدند؟ یک برنامه بازاریابی محتوای واقعا موفق، مشتریان بالقوه جدیدی را از طریق محتوای جذاب جذب می کند.

از سوی دیگر، ممکن است تعامل بیشتری با مشتریان قبلی یا مشتریان بالقوه در حصار ایجاد کنید. این هنوز هم خوب است زیرا می تواند کسب و کار تکراری ایجاد کند و به شما کمک کند در ذهن خود بمانید. در هر صورت، مهم است که بدانید خوانندگان چگونه به محتوای شما راه یافته اند. برای یافتن منابع ترافیک وبلاگ یا وب سایت خود، می توانید از پلتفرمی مانند Google Analytics استفاده کنید.

  1. اثرگذاری

محتوای شما چگونه است؟ آیا گوگل تشخیص می دهد که شما پاسخی برای مشکلات جستجوگر هستید؟ با استفاده از Google Search Console، می‌توانید تعیین کنید که محتوای شما چه تعداد بازدید دریافت کرده است. هرچه تأثیرات بیشتر باشد، افراد بیشتری را جذب کرده اید.

  1. نرخ کلیک (CTR)

برداشت یا بازدید از محتوای شما مهم است، با این حال، بدون تایید CTR یا نرخ کلیک، نمی توانید به طور کامل بفهمید که آیا محتوای شما موثر است یا خیر.

ممکن است افراد بیشتری محتوای شما را ببینند یا مصرف کنند، اما آیا این کار آنها را به سمت عمل سوق می دهد؟ آیا آنها از وب سایت شما بازدید می کنند؟ آیا آنها در مورد محصولات شما بیشتر یاد می گیرند؟ درک نرخ کلیک شما این بینش را فراهم می کند.

  1. اشتراک گذاری محتوا و بک لینک ها

تصور کنید که شما در حال انتشار محتوای خوبی هستید اما آیا به این محتوا به اندازه‌ای خوب است گه مردم آن را به اشتراک بگذارند؟

آزمون واقعی محتوای شما این است که آیا مردم آن را به اندازه کافی مفید یا جالب می دانند تا با مخاطبان خود به اشتراک بگذارند یا خیر.

هرچه محتوای شما بیشتر به اشتراک گذاشته شود، گوگل بیشتر آن را به عنوان "راه حل" می بیند و به افراد بیشتری نشان می دهد.

اگر در رسانه‌های اجتماعی محتوا منتشر می‌کنید، تعیین اشتراک‌ها آسان است. اگر به محتوای وبلاگ نگاه می کنید، می توانید از ابزاری مانند BuzzSumo یا Ahrefs استفاده کنید.

  1. نرخ انتخاب ایمیل

نرخ کلیک برای دانستن اینکه آیا خوانندگان شما با بازدید از وب سایت شما در مورد محتوای شما اقدام می کنند یا خیر، مهم است. با این حال، اگر فوراً خرید نکنند، آیا به شما این فرصت را می‌دهند که اطلاعات آنها را به دست آورید و در آینده با آنها ارتباط برقرار کنید؟

زمانی که بازاریابی محتوای شما به خوبی انجام می‌شود و واقعاً کار خود را انجام می‌دهد، خوانندگان به راحتی اطلاعات تماس خود را با شما به اشتراک می‌گذارند و مشتاق شنیدن بیشتر از آنچه شما برای گفتن هستید، خواهند بود و احتمالاً محصول یا خدمات شما را در آینده خریداری می‌کنند. نرم افزار بازاریابی ایمیلی شما می تواند این معیار را به شما بدهد.

  1. نرخ پرش

در حالت ایده‌آل، زمانی که افراد وارد وب‌سایت شما شدند، زمانی را برای کاوش، هضم بخشی از محتوای شما و خرید اختصاص می‌دهند. با این حال، گاهی اوقات، نرخ پرش بالایی را مشاهده خواهید کرد زیرا افراد بلافاصله پس از هدایت وب سایت شما، از وب سایت شما خارج شده اند. این می تواند به دلیل بارگذاری کند، تجربه کاربری ضعیف یا محتوای متفاوت با آنچه انتظار می رفت باشد. مهم است که نرخ پرش خود را بدانید و سپس بفهمید که چه چیزی باعث آن شده است. این به شما کمک می کند تا از صرف تمام وقت و تلاش برای ایجاد محتوای با کیفیت اجتناب کنید، فقط متوجه می شوید که چیزی در وب سایت شما مشتریان بالقوه را از بین می برد.

  1. رتبه بندی کلمات کلیدی

بخش بزرگی از بازاریابی محتوا، انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای مخاطبان مورد نظر شما است. در نهایت، سوال این است که "مشتریان بالقوه شما در گوگل به دنبال چه چیزی هستند؟" هنگامی که متوجه شدید، می توانید آن کلمات را در محتوای خود بگنجانید و در حالت ایده آل، راحت تر پیدا خواهید شد. با این حال، کلمات کلیدی در طول زمان تغییر می کنند و شما باید مطمئن شوید که در تلاش های خود موفق هستید. رتبه بندی کلمات کلیدی را با استفاده از SEMRush یا Google Search Console مرور کنید و کلمات کلیدی یا محتوای خود را زمانی که عملکرد خوبی ندارند تغییر دهید.