همگام با موج جهانی بازاریابی نوین و مطرح شدن محتوا به عنوان «پادشاه بازاریابی»، آژانس رسانه اخبار رسمی، ارائه کننده اولین پلتفرم توزیع، انتشار و توزیع خبر و محتوا در ایران، کارگاهی فشرده با عنوان «بازاریابی محتوایی، اصول و ابزار کاربردی آن»، در ۳۰ مرداد ۱۳۹۳ در محل این آژانس برگزار نمود و اصول این رویکرد جدید بازاریابی و همچنین تجربیات کسب شده در این زمینه را به صورت کاربردی توسط مجید کثیری و ابراهیم اسکندری پور ارائه داد که در این مطلب گزارشی از برگزاری این کارگاه را می خوانید.

پس از طی شدن فاز معرفی کارگاه بازاریابی محتوایی و نهایی شدن ثبت نام علاقه مندان این حوزه و انجام هماهنگی های لازم، بعد از ظهر روز پنج شنبه ۳۰ مردادماه ۱۳۹۳ گذشته، «اخبار رسمی» میزبان 14 نفر از علاقه مندان این حوزه بود.
کارگاه در ساعت 13 در جوی صمیمی و حرفه ای آغاز شد. حسن آغاز کارگاه، معرفی اجمالی مدرسین و سرفصل های کارگاه و نیز معرفی حرفه ای شرکت کنندگان توسط خودشان بود.

بخش اول: بازاریابی محتوایی یا Content Marketing و ضرورت های آن

در این کارگاه که در شش بخش تقسیم بندی شده بود، ابتدا مجیدکثیری، مشاور روابط عمومی و برند و از بنیانگذاران آژانس رسانه اخباررسمی به معرفی مفهوم بازاریابی محتوایی، ضرورت ها و رویکرد های مختلف آن پرداخت. وی در این سرفصل به روندهای جهانی بازاریابی، نقش بازاریابی محتوا یا Content Marketing، در آینده تجارت و ضرورت های بکارگیری بازاریابی محتوا در دهه دوم قرن ۲۱ اشاره کرد. نشان دادن روندهای جهانی سوق یافتن شرکت های بزرگ دنیا به سمت این نوع بازاریابی و اهمیت و ضرورت آن به این جمله ختم شد که برای موفقیت در بازاریابی توین و عصر دیجیتال، «منتشر کن و یا از بین برو» یا به عبارت انگلیسی آن: Publish or Perish.

در ادامه این بخش به نقش محتوا در مفاهیم مرتبط اشاره شد و ارتباط آن با روابط عمومی، برندینگ و نیز خود بازاریابی مورد بحث قرار گرفت. در ادامه نیز بر مبنای حوزه فعالیت افراد شرکت کننده در کارگاه، به پاسخ این سوال که بازاریابی محتوایی چگونه به کسب و کار و سازمان شما کمک می کند؟ پرداخته شد.

بخش ۲: طراحی استراتژی بازاریابی محتوایی 

بخش دوم کارگاه با عنوان «طراحی استراتژی بازاریابی محتوایی»، پس از استراحتی کوتاه پی گرفته شد. در این بخش طراحی استراتژی محتوا متناسب با کسب کار و مخاطبین آن مورد بحث قرار گرفت. همچنین در همین رابطه شیوه استخراج استراتژی محتوا از اسناد بالادستی و نقش سند برند و کمپین یکپارچه ارتباطات و برند در طراحی آن مورد موشکافی قرار گرفت.
مجید کثیری در ادامه مفهوم به مفهوم قیف فروش یا Lead & Sales Funnel اشاره کرد و طراحی گام های استراتژی محتوا بر مبنای آن را توضیح داد. در ادمه نیز مفهوم جدید «سفر محتوایی» یا Content Journey بحث شد و چگونگی حرکت و همراه سازی مخاطب در استراتژی محتوایی با طراحی یک سفر محتوایی برای وی، از مرحله جذب علاقه مخاطب تا مرحله فروش و سپس ایجاد وفاداری، مورد تاکید قرار گرفت.

در ادامه کارگاه، نقش و اهمیت تحلیل کلمات کلیدی هر صنعت یا Keyword Analysis در طراحی استراتژی محتوایی، رقابت پذیری و برجسته شدن بیشتر مورد تاکید قرار گرفت و مجید با امتحان کردن کلمات در سرویس های گوگل ترند (Google Trends) و گوگل ادوردز (Google Adwords)، به نمایش عینی نقش انتخاب درست کلمات کلیدی در عمل پرداخت.

در ادامه این بخش نیز انواع محتوا از لحاظ زمان و مدیوم انتشار آن آموزش داده شد و محتوای سبز یا Green Content، محتوای روز و مفهوم موج سواری خبری یا Newsjacking معرفی شد و شیوه های عملی موج سواری خبری نیز آموزش داده شد. همچنین انواع محتوا از نظر مدیوم یعنی؛ مقاله، خبر رسمی یا Press Release، تحلیل، ویدیو، اینفوگرافیک و پادکست نیز معرفی و کارکرد و نقش هرکدام تشریح شد. در پایان این بخش نیز انواع منابع محتوا از سه دسته؛ تولیدی، ترجمه و نکته نویسی و جایگاه و ویژگی هرکدام در برنامه محتوا مورد بحث قرار گرفت.

اخبار رسمی، کارگاه آموزش بازاریابی محتوایی توسط مجید کثیری و ابراهیم اسکندری پور، بخش دوم برنامه ریزی تولید و توزیع محتوا

بخش ۳: ابزار تولید محتوا

در ادآمه نیز پس از پذیرایی واستراحت و در قالب بخش سوم کارگاه، «ابزار تولید محتوا مور بررسی» قرار گرفت و چگونگی تدوین برنامه تولید محتوا با استفاده از نرم افزار اختصاصی تقویم محتوای اخبار رسمی که در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت، تشریح شد. همچنین مفاهیم ایده یابی و منبع یابی در تولید محتوا و برنامه ریزی درون سازمانی برای تولید محتوا نیز با استفاده از همین نرم افزار آموزش داده شد.

بخش ۴: روشهای بازاریابی و فروش توسط بازاریابی محتوایی

در این بخش به جنبه های عملیاتی و ملموس تجاری بازاریابی محتوایی پرداخته شد و مفاهیم و شیوه جمع آوری لید یا سرنخ های فروش (Lead Generation) از طریق بازاریابی محتوا آموزش داده شد. همچنین به نقش خبرنامه در این زمینه پرداخته شد و سرویس میل چیمپ و ویژگی های آن به عنوان نمونه معرفی شد. برای پیاده سازی کامل و جامع بازاریابی محتوایی به نقش تعیین کننده «فراخوان برای اقدام» یا CTA در جذب لید یا سرنخ های فروش و نمونه های عملیاتی آن اشاره شد و همچنین صفحات فرود و لندینگ پیج ها و متودهای موفق راه اندازی آنها مورد واکاوی قرار گرفت.

بخش ۵: محتوا و رسانه های اجتماعی

بخش پنجم کارگاه، ارائه ابراهیم اسکندری پور از متخصصین رسانه های اجتماعی با موضوع محتوا و رسانه های اجتماعی بود. در این قسمت ابتدا معرفی رسانه های اجتماعی و اقتضائات آنها برای حضور تجاری صورت گرفت، همچنین شیوه های طراحی استراتژی سوشال و برنامه ریزی درون و بیرون سازمانی برای رونق رسانه های اجتماعی نیز اشاره شد. همچنین در ادامه مبحث به استاندارد ها و اصول حضور تجاری و محتوا محور در سوشال ها پرداخته شد. در ادامه نیز نکات و استاندارد به اشتراک گذاری یک پست کامل و استاندارد در فیسبوک و گوگل پلاس آموزش داده شد و المان های لازم درآن از جمله هشتگ ها، کوتاه کننده لینک ها و تصویر و ویدیو، تک تک مورد بحث قرار گرفت. همچنین زمان های طلایی به اشتراک گذاری محتوا و شیوه های پیدا کردن آنها در راستای بیشترین اثرگذاری محتوا در جذب لید نیز در همین بخش آموزش داده شد. در انتهای این بخش چند سرویس مدیریت اشتراک گذاری آنلاین معرفی شدند و ویژگی ها و شیوه کار با سرویس بافر یا Buffer App تشریح شد.

اخباررسمی، کارگاه آموزشی بازاریابی محتوایی، رسانه های اجتماعی و محتوا توسط ابراهیم اسکندری پوربخش ۶: ابزار پایش و مانیتور برنامه بازاریابی محتوایی

بخش ششم و پایانی بخش های آموزشی کارگاه با عنوان «ابزار پایش و مانیتور بازاریابی محتوایی» نیز توسط اسکندری پور ارائه شد. در این بخش پارامترهای و شاخص های موفقیت در بازاریابی محتوا در دو بخش کمی و کیفی تعریف و بحث شد و فاکتورهای موفقیت یا KPI های مورد نیاز تشریح شد. حسن ختام کارگاه نیز با معرفی و آموزش سرویس های مورد نیاز در این بخش بود که در همین رابطه سرویس منشن (Mention) و سوشال منشن برای تعقیب بازخوردها معرفی شد و سرویس های سایفه و کلات (Klout) به ترتیب به عنوان داشبورد گزارش یکپارچه و روند بازخورد در سوشال آموزش داده شد.

بخش ویژه: معرفی یک کیس موفق بازاریابی محتوایی در ایران
به عنوان بخش ویژه و پایان بخش این کارگاه پنج ساعته نیز مسعود محمدی، مسئول سایت آی بازاریابی به بیان روند و تجربیات سایت خود به عنوان یک نمونه موفق بازاریابی محتوایی پرداخت که با استقبال مخاطبان همراه شد. وی در این قسمت، پس از موردکاوی سایت آی بازاریابی، به نقش آن در راستای ارتباط مداوم با مخاطبان خود اشاره کرد و اینکه چگونه توانسته است از آن برای اهداف بازاریابی خود استفاده کند را به طور عملی آموزش داد.

اخبار رسمی، کارگاه آموزش بازاریابی محتوایی و ابزار کاربردی آن

پایان کارگاه و نظرسنجی:

این کارگاه آموزشی پس از شبکه سازی مدرسین و شرکت کنندگان در ساعت 17:30 به پایان رسید. گفتنی است فرم های نظرسنجی شرکت کنندگان حاکی از رضایت بالای شرکت کنندگان از کاربردی بودن و سطح علمی کارگاه بوده است و از نقاط منفی در فرم های نظرسنجی در مورد مکان برگزاری آن در شرق تهران و دور از دسترس بسیاری از شرکت کنندگان بوده است که قرار شده است اینگونه کارگاه ها در آینده در مکانی در مرکز شهر برگزار شود.
گفتنی است به زودی اسلایدها و متریال های آموزشی این کارگاه در اختیار سایر علاقه مندان قرار می گیرد و برنامه ریزی اجرای دوباره این کارگاه به شکل وسیعتر در جریان است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد کارگاه های آموزشی آژانس رسانه اخبار رسمی می توانید از طریق ایمیل [email protected] در تماس باشید و یا در خبرنامه «اخبار رسمی» ثبت نام نمایید.