این روزها همه جا صحبت از بازی پوکمن‌ گو است، بازی رایگانی که دنیای واقعی و مجازی را با هم ادغام می‌کند و می‌تواند تجربه‌ی واقعیت افزوده را به شکل ملموسی برای کاربران فراهم آورد. به کمک این بازی می‌توانید فضای بازی را به دلخواه خود انتخاب کرده و یا تغییر دهید. در حقیقت با این بازی به سادگی می‌توان به کمک گوشی هوشمند خود به نقشه‌برداری از محیط پرداخت و بازی را در محیط اطراف خود انجام داد و کاراکترهای آن را وارد زندگی واقعی خود کرد.

در کنار تمام ویژگی‌های ذکر شده این بازی نکات آموزنده بسیاری دارد که می‌تواند برای کسب وکارهای آنلاین مفید باشد که در ادامه به بررسی این نکات می‌پردازیم.

 

۱) طراحی یک استراتژی همه‌جانبه

 

یکی از قابلیت‌های منحصربه‌فرد بازی پوکمن‌ گو ، تجربه‌ی کاربری خاص آن است. اتفاقاتی که در این بازی رخ می‌دهد به طور مستقیم با اتفاقاتی که در دنیای واقعی می‌افتند ارتباط دارند. همان‌طور که شما در دنیای واقعی حرکت می‌کنید فرصت این را دارید که پوکمن‌ ها را بیابید و به سطوح بالاتری از بازی دسترسی پیدا کنید.

کسب‌ و کارها نیز با تمرکز بر استراتژی‌های همه‌جانبه می‌بایست حضور قوی در فضای آنلاین داشته باشند. شما باید فاکتورهای بازاریابی سنتی را با فاکتورهای بازاریابی آنلاین ادغام کرده و قادر به بهبود استراتژی‌های خود باشید. به عنوان مثال، اگر شما صاحب کسب‌ و کار مرتبط با تجارت الکترونیک هستید می‌توانید از فرصت‌های تبلیغاتی سنتی (مانند تابلو اعلانات) در فروشگاه‌های سنتی استفاده کنید. 

 

۲) استفاده ترکیبی از تعامل و بازی در کسب و کار

 

بازی‌ها فوق‌العاده جذاب هستند، گرچه می‌توان آن‌ها را از قوی تا ضعیف درجه‌بندی کرد، اما اگر کمی خلاقانه توسعه داده شوند، مردم دوست خواهند داشت که آن‎‌ها را بارها و بارها تکرار کنند.

توسعه‌دهندگان بازی‌ها می‌دانند که چگونه باید نقش‌های اعتیادآور به شخصیت‌های بازی اضافه کنند زیرا آن‌ها غالبا به طراحی شخصیت‌هایی می‌پردازند که به مرور زمان پیشرفت کرده و توانایی‌های جدیدی به دست می‌آورند. بازی پوکمن‌ گو نیز از این امر مستثنی نیست. ارتباط با دوستان و به طور کلی ارتباط با اعضای جامعه جهانی یکی دیگر از جنبه‌های مثبت این بازی است.

آیا می‌توانید جنبه‌های بازی‌گونه و یا تعاملی به کسب‌وکار خود اضافه کنید؟ این ترفند گیمیفیکیشن نامیده می‌شود. ساده‌ترین تعریفی که می‌توانیم از گیمیفیکیشن ارائه کنیم بدین صورت است:

گیمیفیکیشن روش قدرتمندی است که از علم مکانیک بازی و طراحی آن کمک می‌گیرد تا در یک زمینه‌ی غیربازی حالت سرگرم‌کننده‌ای ایجاد کرد و اشتیاق لازم را در کاربر برای انجام کاری که تمایل ندارد، به وجود آورد. امروزه بسیاری از کسب‌وکارها از چنین ترفندهایی استفاده می‌کنند تا تعاملات خود را با کاربران‌شان به حداکثر برسانند.

 

۳) استفاده از تصاویر و شخصیت‌های نمادین در کسب و کارها

 

بدون شک یکی از دلایلی که پوکمن گو به موفقیت‌های بزرگی دست یافته این است که برند پایداری را برای خود ایجاد کرده است. همچنین استفاده از تصاویر مناسب و باکیفیت یکی دیگر از دلایل موفقیت این برند است که نقش بسزایی در شهرت آن دارد.

به عنوان یک بازاریاب آنلاین می‌توانید از تصاویر افراد برجسته و سرشناس و کاراکترهای کارتونی برای تاثیرگذاری بیشتر برند خود استفاده کنید چرا که سرمایه‌گذاری روی این شخصیت‌های نمادین می‌تواند به کسب و کار شما رونق بخشیده و به توسعه آن کمک کند.

برای موفقیت در کسب و کار خود می‌توانید با استخدام یک تصویرگر یا طراح، به راحتی به تصویر شخصیت یا کاراکتر نمادین مورد نظر خود دسترسی داشته باشید تا برند شما در میان رقبا برای مردم شناخته‌تر باشند.

 

۴) پذیرش همکاری و رقابت

 

برقراری ارتباط با دوستان نیز یکی دیگر از ویژگی‌های پوکمن‌گو است. به عنوان مثال، پس از طی مرحله‌ای خاص از این بازی می‌توانید با دوستان خود هم‌گروه شده و با هم بازی را ادامه دهید. این امر خود می‌تواند همکاری و رقابت را به عنوان یک بازاریاب آنلاین در شما تقویت کند.

صاحبان کسب‌ و کارها و بازاریابان آنلاین باید همواره به یاد داشته باشند که همکاری و رقابت، فرصت‌های بزرگی را برای موفقیت در اختیارشان قرار می‌دهد. همکاری فرصت‌های جدیدی برای شما ایجاد می‌کند و کمک می‌کند روی پای خودتان بایستید و با راه‌حل‌های نوآورانه و خلاقانه از رقبا پیشی بگیرید.

بنابراین یک سرمایه‌گذاری مشترک بر روی همکاری و رقابت می‌تواند سبب بهبود کسب و کار شما شود.

 

نتیجه‌گیری

 

پوکمن گو یکی از بازی‌های آموزنده است که می‌تواند به صورت کاملا نوستالژیک به بهبود روابط اجتماعی و موفقیت کسب و کارها کمک کند. در حالت کلی ارتباط بین دنیای واقعی و مجازی و به بیان روشن‌تر ارتباط بین دنیای آنلاین و آفلاین یکی از نکات مثبت این بازی است که توجه به آن برای تمام صاحبان کسب و کار و بازاریابان آنلاین توصیه می‌شود.