تنها چند دهه از زمانی گذشته که اینترنت در دسترس عموم قرار گرفته است. سرعت‌های اتصال کم‌سرعت و چت‌روم‌های قدیمی جای خود را به رسانه‌های اجتماعی و تلفن‌های همراه پرسرعت داده‌اند. کسانی که امروزه در بازارهای آنلاین فعالیت می‌کنند مجبورند خود را با محیط آن و تغییراتش هماهنگ کنند؛ تغییراتی که توسط الگوسازان و کارشناسان هر حوزه ایجاد می‌شود. در این مطلب قصد داریم اتفاقات اخیری که کارشناسان سئو منجر به ایجاد آن شده‌اند و به سبب آن بازاریابی آنلاین دچار تغییرات شده و همچنین ترفندهای عصر کنونی برای موفقیت در بازاریابی آنلاین را مورد بررسی قرار دهیم.

 

هیچ معلوم نیست! شاید به زودی ترفندهای جدیدتری کشف شوند، اما چیزی که همیشه به آن ایمان داریم این است: تلاش برای ارائه‌ی ارزش به مشتری هیچ‌گاه منسوخ نخواهد شد.

 

بازاریابی محتوایی

 

بازاریابی محتوایی روح بازاریابی آنلاین است. اکثر کسب‌وکارها این روزها اشتباه بزرگی نسبت به این مورد مرتکب می‌شوند. آن‌ها بازاریابی محتوایی را تولید تعداد زیادی محتوا و انتشار آن در سایت می‌دانند؛ اما بازاریابی محتوایی بسیار فراتر از تولید محتوا است. ما تولید محتوا را تنها بخشی از بازاریابی محتوایی می‌دانیم، ایجاد استراتژی محتوا، ارزشمند بودن و مرتبط بودن محتوا، تجزیه و تحلیل محتوا و توزیع آن بخش‌های دیگری از بازاریابی محتوایی است که باید به آ‌ن‌‌ها نیز توجه کافی داشت تا بتوان رتبه‌ی بهتری در گوگل داشت و مشتریان بیشتری جذب کرد.

اگر یک متخصص بازاریابی آنلاین باتجربه باشید، باید بدانید امروزه بدون بازاریابی محتوایی قادر به سرانجام رساندن هیچ کمپین بازاریابی نخواهید بود.

 

محتوای باکیفیت کلید موفقیت بازاریابی محتوایی

 

اگر بیش از ۳ سال در حوزه‌ی بازاریابی آنلاین فعالیت کرده باشید، حتما یادتان می‌آید که چند سال پیش با تکرار بیشتر کلمه‌ی کلیدی در مطالب سایت همه قادر بودند رتبه‌ی خود را بالا برند، همین موضوع سبب بالا آمدن رتبه‌ی سایت‌های زرد و تقلبی شده بود. امروزه موتورهای جستجو پیشرفته‌تر شده و فاکتورهای بیشتر و ارزشمندتری را برای رتبه‌بندی و سئو در نظر می‌گیرند، فاکتورها و معیارهایی مثل زمان ماندن کاربر در سایت، سرعت سایت، تعداد صفحاتی که کاربر در یک بازدید مشاهده می‌کند و ... .

بنابراین بازی در این سیستم رفته رفته سخت و سخت‌تر شده است. به همین دلیل بهترین راه برای بهینه‌سازی سایت‌ و بهبود رتبه‌ی آن تهیه‌ی محتواهای باکیفیت است که بازدیدکنندگان را در سایت نگه دارد.

 

به تنهایی روی چمن خود بازی نکنید

 

در مورد بازاریابی محتوایی و تولید محتوای باکیفیت صحبت کردیم، اما بازاریابی محتوایی به شما نمی‌گوید فقط در چمن خودتان بازی کنید. بهترین کارشناسان بازاریابی محتوایی و سئو معتقدند در رتبه‌بندی‌های جدید موتورهای جستجو پست‌های مهمان از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردارند.

  • سایت‌هایی را که به حوزه‌ی فعالیت شما مرتبط می‌شوند را بیابید.
  • پست‌ها و محتواهایی تهیه کنید و برای آن سایت‌ها ارسال کنید.
  • با لینک‌دهی این سایت‌ها به وب‌سایت خود علاوه بر افزایش مشتریان بالقوه، رتبه‌ی گوگل سایت را هم افزایش خواهید داد.

 

همه‌جا دیده شوید

 

این‌که بازاریابان از کانال‌های مختلف برای گسترش فعالیت‌ها و تلاش‌های خود استفاده کنند، کاملاً طبیعی و بدیهی به نظر می‌رسد. اما بهترین بازاریابان نه تنها مناسب‌ترین کانال‌ها را برای محتوای خود انتخاب می‌کنند، بلکه بهترین راه برای استفاده از آن را نیز کشف می‌کنند. شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید با داشتن تنها یک وب‌سایت به خوبی بازاریابی کنید. موفق‌ترین بازاریابان کانال اصلی که بیشتر مخاطبان هدف‌شان در آن حضور دارند را کشف می‌کنند و از طریق این کانال به ترویج کانال‌های دیگر می‌پردازند. در واقع تنها قوی بودن در یک کانال بازاریابی کافی نیست، بلکه باید همه جا دیده شوید.

 

با تغییرات جدید همگام شوید

 

همان‌طور که در ابتدای مطلب هم اشاره کردیم، سئو طی سالیان گذشته تحت تاثیر تغییرات بسیاری قرار گرفته است. این تغییرات اغلب وابسته به طرز تفکر کارشناسان جستجوگرها بوده است، چرا که آن‌ها تصمیم می‌گیرند چه معیارهایی را در رتبه‌بندی به کار گیرند. بسیاری از بازاریابان از شیوه‌های جدید بهره نمی‌گیرند و در همان ابتدا از صحنه‌ی رقابت خارج می‌شوند، اما آن‌هایی که فهم و درک کافی دارند شیوه‌های جدید را کشف کرده و سازگار و همگام با آن‌ها حرکت می‌کنند. سازگاری و همگام بودن با تغییرات باید جزو ویژگی‌های بازاریابان اینترنتی باشد.

همه‌ی ما می‌خواهیم سرمایه‌گذاری‌های آنلاین‌مان با بازدهی همراه باشد، اما برای رسیدن به این هدف می‎بایست روش‌های مختلف را مورد آزمایش قرار دهیم، الگوهایی که برترین بازاریابان استفاده می‌کنند را کشف کنیم و موثرترین عملکرد را داشته باشیم.