اگر آگاهی کافی از بازاریابی محتوا دارید بهتر است این مطلب را با دقت مطالعه کنید تا بتوانید فعالیت‌های بازاریابی محتوای خود را حرفه‌ای‌تر از قبل انجام دهید.

محتوا به چند دلیل تولید می‌شود. از این دلایل می‌توان به تعامل با مصرف کنندگان و ایجاد وجه‌ی خوب از برند در ذهن مشتریان، آشنایی مشتری با حوزه کاری، افزایش دانش مشتری در مورد محصول و در نهایت هدایت به سمت خرید محصول اشاره کرد. از این رو کسب و کارها سعی می‌کنند بودجه قابل توجهی را برای بازاریابی محتوا در نظر بگیرند. اما در این بین کسب وکارهای بسیاری هستند که نتوانسته‌اند بازخورد بالایی از آن دریافت کنند و در آخر فعالیت‌های بازاریابی محتوای خود را متوقف می‌کنند چون معتقدند که تکنیک بازاریابی محتوا مناسب کسب وکار آنها نیست. در حالی که این تکنیک به هر کسب وکاری می‌تواند اعتبار ببخشد.

روند بازاریابی محتوا مراحل مشخصی دارد و در هر کدام نکات بسیاری نهفته که با رعایت آنها می‌توان به موفقیت دست یافت. تولید محتوا یکی از روندهای اصلی بازاریابی محتواست چون محتوای کپی و تکراری ناقض قانون اول بازاریابی محتوا است. این قانون گویای این مسئله است که محتوا باید اصیل و نوین باشد. پس بهتر است محتوای ارائه شده از یک کسب وکار، نماینده‌ی آن کسب وکار باشد تا تبلیغی برای کسب وکاری دیگر که این محتوا را ایجاد کرده. همچنین در نظر داشته باشید با قرار دادن مطالب سایت‌های دیگر و عدم ذکر منبع آنها، اعتبار کسب وکار خود را در مخاطره خواهید انداخت، زیرا مشاهده‌ی اینگونه تخلف‌ها به سادگی برند را از چشم مخاطبان انداخته و اعتبار آن را تخریب می‌کند. 

 یکی از عمده‌ترین علل شکست شرکت‌ها در بازاریابی محتوا عدم توجه به اهمیت توزیع محتواست. در بازاریابی محتوا توزیع محتوا همچون ایجاد محتوا از اهمیت بالایی برخوردار است، به‌طوری‌که کسب وکارهایی که درآمد عمده‌ی آنها از طریق فروش آنلاین است و مشتریان را از اعماق دریای پرتلاطم اینترنت به تور می‌اندازند، بودجه ایجاد و توزیع محتوا را برابر با هم قرار می‌دهند تا محتوای قوی خود را هدفمند توزیع کرده و با ردیابی محتوای خود به لایه‌های درونی اینترنت نفوذ کرده و مشتریان تازه‌ای را جذب برند کنند.

  

توزیع روی شبکه‌های اجتماعی

ساده‌ترین راه برای توزیع محتوا ارسال آنها روی شبکه های اجتماعی و همچنین ساخت وبلاگ در سایت خود و انتشار مطالب مفید برای جلب مشتری است. این تکنیک برای کسب وکارهای نوپا که بودجه‌ی اندکی برای بازاریابی خود در نظر گرفته‌اند مناسب است.

اما برای توزیع محتوا به صورت حرفه‌ای باید کمی سر کیسه را شل کنید و از ابزارهای قوی تری برای رساندن محتوا به دست مشتریان استفاده کنید. برای مدیریت هدفمند و برنامه ریزی شده شبکه‌های اجتماعی می‌توانید از ابزار هایی نظیر HootSuite- SproutSocial- IFTTT-  Buffer و ... کمک بگیرید. بدیهی است که این ابزارهای مبتنی بر وب، خدمات ویژه و کارامد خود را با پلن‌های پولی مختلف ارائه می‌دهند.

 با استفاده از این پلتفرم ها می‌توانید محتوای خود را با برنامه‌ریزی منتشر کرده و از طریق آنها بازخورد محتوای خود را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید تا مشخض شود کدام محتوا بیشتر از بقیه مورد استقبال خوانندگان قرار گرفته است.

 

توزیع روی بستر وب

برای توزیع حرفه‌ای محتوای خود در سطح وب می‌توانید به نیوزوایرها رجوع کنید. نیوزوایرها یک پل ارتباطی بین کسب وکارها و رسانه‌ها هستند. شما با قرار دادن اخبار کسب وکار خود در دست  نیوزوایرها می‌توانید محتوا را با برنامه ریزی دقیق در هر نقطه از جهان بازتاب دهید. نیوزوایر این اطمینان را می‌دهد که محتوای شما را در قالب یک خبر رسمی به نقل از روابط عمومی کسب وکار شما به هر نقطه‌ای که شما تعیین کنید برساند و بازخورد آنرا به شما گزارش دهد. شما با تحلیل این گزارشات می‌توانید مشتریان احتمالی خود را براحتی پیدا کرده و با رساندن اخبار کسب و کار، برند خود را مطرح کنید.

با نشر خبر از طریق نیوزوایرها یا همان رابط رسمی خبر قادر خواهید بود صدای برند خود را به مخاطبان بسیاری، از جمله خبرنگاران، صاحبان کسب وکار، سرمایه‌گذاران، تحلیلگران اقتصادی و در آخر مصرف کنندگان و مشتری‌های احتمالی برسانید. همچنین با این ابزار کارا خواهید توانست اخبار شرکت خود را در سطح بین اللمل نشر داده و مخاطبان خود را در دور دست ترین نقاط جهان از خبرهای شرکتتان مطلع کنید.

شما با بهره گیری از خدمات رابط های رسمی خبر، خواهید تواست روابط عمومی شرکت خود را تقویت کرده و در زمان‌های بحرانی که برند شما دچار آشوب رسانه‌ای شده سریعا با نشر خبر جواب‌گوی مخاطبان ناراضی و شایعات پراکنده شده باشید. در نظر داشته باشید آشوب‌های رسانه‌ای باعث تخریب چهره برند خواهد شد اما با پاسخ به موقع و درست می‌توان این آشوب را براحتی کنترل کرد و اعتبار از دست رفته را برگرداند.

البته اگر فکر می‌کنید ایجاد یک خبر رسمی و توزیع آن جوابگوی تمام فعالیت‌های بازاریابی محتوای شماست اشتباه می‌کنید. در واقع شما با این کار تازه وارد میدان رقابت بین تمامی کسب وکارهایی که از تکنیک بازاریابی محتوا استفاده می‌کنند شده‌اید. در این میدان رقابت باید سعی داشته باشید که خبرهای رسمی خود را با یک برنامه ریزی دقیق و کاملا هدفمند ایجاد و توزیع کنید. 

 

برای ایجاد و توزیع حرفه‌ای یک خبررسمی به نکات زیر توجه کنید:

مخاطبان خود را بشناسید: با تحلیل بازار نسبت به محصول، وضعیت اقتصادی، رقبای هم صنف و توانایی کسب وکارتان دریابید مخاطبان و مشتری‌های احتمالی چه کسانی هستند و در چه نقطه جغرافیایی سکونت می‌کنند تا تمرکز خود را روی این افراد معطوف کرده و همینطور با تحلیل رفتار آنها و بررسی گزارشات بازخورد، از خواسته‌های مخاطبان و علایق آنها مطلع شوید تا محتوای خود را مطابق با خواسته آنها تولید کنید.

خبر خود را گیرا و جذاب تهیه کنید: با توجه به حجم بالای محتوا در وب و رقابت بالای کسب وکارها با یکدیگر بر سر مشتری، مشتری ناخودآگاه زمان تصمیم گیری خود را بسیار پایین می‌آورد. پس در نظر داشته باشید که محتوای خود را طوری تهیه کنید که جذاب و دارای ارزش خبری باشد تا مشتری با خواندن خبر به سمت کسب وکارتان جذب شود.

از محتوای بصری استفاده کنید: در مواقعی که ممکن است خبرتان موارد مبهم داشته باشد و یا در آن تحلیل‌های آماری و اقتصادی پیچیده درج شده، می‌توانید با استفاده از تصاویر مختلف مانند چارت، گراف، اینفوگرافیک و یا ویدئو درک و فهم مطلب را برای مخاطب آسان کنید. توجه داشته باشید که خبررسمی‌تان یک تصویر مرتبط با محتوا داشته باشد تا بازدهی بالاتری دریافت کنید. 

از فراخوان به عمل (Call-to-Action) استفاده کنید: با استفاده از هایپرلینک کردن یک و یا دو کلمه‌ی کلیدی از خبررسمی خود به وب‌سایتتان خوانندگان را به سوی وب‌سایت خود هدایت کنید. برای بازدهی بیشتر می‌توانید از فرخوان به عمل استفاده کنید و از مخاطبان خود بخواهید تا عملی را انجام دهند. این خواسته می‌تواند کلیک کردن روی کلمه‌ی هایپر لینک شده باشد و یا به اشتراک گذاری مطلب. 

دیگر نوبت شماست که برای آینده‌ کسب وکار خود نقشه‌هایی ترتیب دهید. پس اگر شروع و یا گسترش بازاریابی محتوا مد نظر شماست نکات ذکر شده را کاملا مورد بررسی قرار دهید و هر چه سریعتر دست به کار شوید.