متن خبر راوی اصلی داستان یک خبر است و حاوی همه آن چیزی است که خواننده خبر نیاز به دانستن آن دارد. متن خبر باید کامل باشد و هیچ سوالی برای خواننده خود باقی نگذارد. باید پاسخگوی شش سوال اصلی بوده و مخاطب را تا پایان جذب خود کند. متن خبر باید ضمن داشتن ساختاری منظم، مسیری جذاب را برای خواننده خود طراحی کند.

 

منظور از متن خبر رسمی چیست؟

متن خبر رسمی شامل بیشترین حجم از اطلاعات داستانی است که می‌خواهید از طریق خبرتان منتقل کنید. پارگراف اول متن خبر رسمی، نمایشگر قسمت اول داستان شما است، و باید به شش سوال اصلی (چه کسی، چه چیزی، چه زمانی، کجا، چرا و چگونه ) داستان پاسخ دهد. پاراگراف های اول نباید بیشتر از دو جمله باشند. شما نمی خواهید خواننده را از دست بدهید.

گنجاندن کلیدواژه های اصلی تان در 100 کلمه اول متن خبر رسمی بسیار مهم است. این قسمت نوشته بیشتر توسط موتورهای جستجو مورد توجه قرار می گیرد، و همچنین خوانندگان بیشتری هم آن را می بینند. بقیه متن خبر رسمی نیز باید به توضیح قسمت اول بپردازد و به سوی موضوعاتی که به آن مرتبط نیست کشیده نشود.

 

چگونه یک متن خبری حرفه ای بنویسیم؟

• کل متن خبری تان باید حدود 400 تا 700 کلمه باشد، پس هنگام نوشتن متن این موضوع را به خاطر داشته باشید.
• از پاراگراف های طولانی بپرهیزید. 3 تا 4 خط برای یک پاراگراف، اندازه ای ایده آل است. اگر پاراگراف هایی بسیار طولانی تر از این مقدار داشتید، قسمت مناسبی از آن را بیابید که تفکیکش کنید.
• از ساختارهای زبانی و دستوری تکراری استفاده نکنید. استفاده از کلیدواژه هایی برای SEO (بهینه سازی موتور جستجو) عالی است، اما متن باید قابل خواندن باشد.
• در هنگام نوشتن متن، همیشه مخاطبین خود را مد نظر داشته باشید. تنها جزئیات مرتبطی را در آن بگنجانید که به آن دسته مخاطبین مربوط است. آیا برای گزارشگران می نویسید یا برای مشتریان موجود؟
• هدف خبر رسمی شما چیست؟ اگر سعی دارید که کار جدیدی دست و پا کنید، یک فراخوان مشارکت در آن قرار دهید. اگر می خواهید محصول جدیدی را معرفی کنید، لینکی به یک صفحه وب قرار دهید که گزارشی از محصول یا مشخصات آن ارائه می کند.
• توجه کنید که محتوای خبر رسمی شما ، شامل خبر است یا خیر . اگر می‌بینید که توضیحات رسمی و اطلاعات تماس شما از متن خبر رسمی‌تان طولانی‌تر است، شاید نیاز باشد که اطلاعات مرتبط بیشتری به آن اضافه کنید، و یا انتشار خبر رسمی‌تان را تا زمانی که چیز بیشتری برای اعلام کردن داشه باشید به تعویق بیاندازید.
• نقل قول هایی مرتبط از افراد ذکر شده در خبر رسمی تان بیاورید. از نقل قول هایی که کلی گویی می کنند و یا بر لغات محدودی تکیه دارند استفاده نکنید. نقل قول هایی را بکار ببرید که بطور خاص به موضوع بیاینه خبری شما مرتبط هستند و جذابیت بیشتری برای سازمان شما و محصولات و خدماتش ایجاد می‌کنند.