نقل قول‌ها می‌توانند ابزاری قدرتمند برای نویسندگان خبر رسمی باشند. با استفاده از نقل قول‌ها می‌توان علاوه بر اعتبار بخشی به خبر رسمی منتشر شده، موجب شد مخاطب با روح و شخصیت مجموعه آشنا شود و ارتباطی مستقیم برقرار کند. در ادامه به نکاتی برای استفاده از نقل قول در خبر رسمی می پردازیم.

نقل قول کردن از رهبران شرکت‌تان در یک خبر رسمی می‌تواند نگاهی کلی به شخصیت سازمان تان به رسانه ها و مشتریانتان بدهد، تصور و احساسی قوی در آن‌ها ایجاد کند و الهام بخش تصمیم و عمل شان باشد.

البته به راحتی ممکن است استفاده نادرستی از نقل قول ها صورت گیرد.

 

"لوری بریگز" مسئول ارتباطات و بازاریابی دانشگاه فلوریدا، در طی یک سیمنار اینترنتی اخیر برای موسسه The Poynter گفت: «هیچ وقت خبر رسمی را با یک نقل قول شروع نکنید، مگر اینکه جمله‌ای از ملکه انگلیس در حال خواندن به سبک رپ باشد».

منظور از جمله بالا این است که حتی بیاد ماندنی ترین نقل قول ها هم نمی توانند مانند یک لید که به خوبی نوشته شده باشد به قلب داستان نفوذ کنند.

بهتر است که نقل قول ها در پاراگراف های بعدی خبر رسمی آورده شوند. به گفته بریگز، حتی تا پایان پاراگراف دوم نباید به چشم بخورند.

نقل قول هایی که در خبر رسمی استفاده می کنید به جای اینکه یک لید مکمل باشند یا فقط فضای خالی را پر کند، باید هوشمندانه بکار برده شوند وخوانندگان را بیشتر به داستان جلب کنند. باید تخصص و مهارت سازمان تان را بازتاب کنند و گفتگویی را جرقه بزنند.

 

ابتدا یک تعریف: «خبر رسمی» چیست؟

منظور از خبر رسمی یا همان Press Release، خبری است که شرکت شما آن را با هدف اطلاع رسانی مخاطبان منتشر می کند و در اختبار رسانه ها و خبرنگاران قرار می دهد. خبرنگاران و رسانه‌ها با توجه به حوزه خبری خود و جذابیت این خبر برای مخاطبان خود، تصمیم می‌گیرند که این خبر را در رسانه خود منتشر کنند یا نکنند. در واقع برای درک آن بهتر است ببینیم «خبر رسمی» چه چیزی نیست؟ خبری که یک رسانه و یا خبرنگار در مورد شما نوشته و آن را منتشر کرده است، خبر رسمی نیست و در واقع الزاما ممکن است مورد تایید شما هم نباشد. برای اینکه بتوانید به سادگی این گونه اخبار را خودتان به دست رسانه‌ها برسانید و بازتاب‌های خبری آن را ببینید، می‌توانید از پلتفرم «اخبار رسمی»، که اولین سیستم هدفمند توزیع خبر رسمی در ایران است، استفاده کنید. (ثبت‌نام رایگان) (مشاهده نمونه خبرهای رسمی)

 

در اینجا به ارائه 5 نکته بیان شده توسط بریگز می پردازیم که می تواند در نوشتن نقل قول های موثرتر به شما کمک کند.

1- نقل قول ها را هدفمند بکار ببرید:

نقل قول ها باید با فراهم کردن دیدگاهی منحصر به فرد یا حکایت وار برای رسانه ها کاربردی و مفید باشند. اگرچه نقل قول هایی که بکار می‌برید باید با اهداف سازمان‌تان همخوانی داشته باشند، اما پیش از هر چیز باید بیان کننده چیزی باشند که خوانندگان را علاقمند کند.

2- طبیعی باشند:

نقل قول ها نباید از روی اجبار، ریاکارانه و یا پیچیده به نظر برسند. نقل قول ها هم همانند محتوای خبر رسمی‌تان باید به شکل محاوره ای باشند و از اصطلاحات تخصصی که ممکن است ترجمه شان مفهوم دقیق و صحیح را نرساند دوری کنید. نقل قول ها باید شفاف بوده و به راحتی خوانده شوند تا بتوانند برای طیف وسیعی از خوانندگان جالب و آگاهی دهنده باشند.

3- از جملات قوی برای ایجاد واکنش و بازخورد استفاده کنید:

نقل قول‌های استفاده شده در یک خبر رسمی باید مانند یک قطعه صوتی (sound bite) عمل کنند، عبارتی یک خطی که محکم و بایدماندنی است. بعنوان مثال «جان دئو تغییرات انقلابی در سازمان ما را رهبری خواهد کرد» از جمله «از پیوستن جان دئو به سازمان مان مفتخریم» تاثیرگذارتر است. نقل قول هایتان باید کاری کنند که خواننده از جای خود بلند شود و با دقت محتوای خبرتان را بخواند.

4- آن‌ها را به شکلی مناسب نسبت دهید:

نسبت دادن به شکلی مناسب برای نقل قول ها ضروری است. هر نقل قولی باید به یک فرد نسبت داده شود، نه به سازمان‌تان. همچنین لطفا سعی نکنید در انتخاب اصطلاحات و برچسب های سخنرانی خلاقیت به خرج دهید. یک «گفت» یا «می گوید» ساده بهتر است.

5- همیشه اجازه بگیرید:

در خبر رسمی ، مقداری آزادی عمل دارید که به مدیر یا رهبر فکری مذکور کمک کنید تا بیانیه قوی تری بنویسد. در اینکار چه بخواهید که کمی به پیام شان شکل بدهید و یا اصلا به همان شکلی که هستند بکار ببرید، ضروری است که قبل از انتشار خبر رسمی از آنها اجازه بگیرید.

 

نویسندگان خبر رسمی در تصمیم گیری اینکه از کدام نقل قول استفاده کنند باید بدنبال جملاتی باشند که ماهیت پیام اصلی را در بر داشته باشند؛ درست همانطور که روزنامه نگاران مهم ترین جملات را از داخل یک مصاحبه برای داستان شان انتخاب می کنند.

استفاده از صفات قوی، زمینه های کاربردی و کمی شخصیت می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد. این موارد می توانند تعیین کننده تفاوت بین یک خبر رسمی که عملکرد مورد انتظار را ندارد و خبر رسمی که اطلاعاتی معنی دار به خوانندگان‌تان ارائه می کند باشند، که به تعامل بیشتر و انتخاب شدن توسط رسانه ها منجر می‌شود.