اگر کارهای سختی هم‌چون طراحی کسب و کار جدید، ساخت تیم و توزیع محصول را پشت سر گذاشته‌اید، وقت آن رسیده که یک بیانیه مطبوعاتی برای معرفی کسب و کارتان بنویسید. برای موفقیت باید این استراتژی بازاریابی را در پوشش رسانه‌ای مدنظر قرار دهید.

 

توصیه اول در ایجاد بیانیه مطبوعاتی موثر این است که این محتوا نه تنها باید خوب نوشته شود، بلکه باید فریبنده نیز باشد. مطلب شما نباید صرفاً توضیحی در رابطه با محصول و برند شما باشد، این مطلب باید بتواند یک داستان را با مخاطبان درمیان بگذارد. شما ممکن است در طول مسیر به مشکلات متعددی برخورده باشید و گاهی حتی ناامید شوید. با استفاده از این‌ها و نوشتن آن و تبدیل محتوای خود به یک داستان موفقیت، برای شرکت خود هویت سازی کنید. بهتر است در نوشتن داستان کسب‌و‌کار موارد زیر را رعایت کنید.

 

زمان کافی برای نوشتن اطلاعیه‌تان صرف کنید

 

بعد از این‌که با یک داستان جذاب مخاطبان خود را تحت تاثیر قرار دادید، باید ویژگی های مرتبط با کسب و کار و محصولات خود را با جزئیات لازم توضیح دهید. نشان دهید که ارزش کار شما چقدر است و تا چه اندازه می توانید به آن‌ها در حل مشکلات روزمره کمک کنید. شما با کسب و کار خود قادر خواهید بود تا محتوا و نوشته‌های مطبوعاتی را در قالب تبلیغات منتشر کنید. این مرحله بسیار ضروری است، چرا که بوسیله آن می توان توجه افراد بیشتری را به محصولات جلب کرد و محصول خود را به اکثریت مردم شناساند.

 

شما باید بیاموزید که چگونه یک عنوان مناسب برای بیانیه خود انتخاب کنید تا به وسیله‌ی آن توجه مردم به آن جلب شود. عنوانی که شما می‌نویسید در صورتی‌که ارزشمند باشد مردم را کنجکاو خواهد کرد تا بیشتر راجع به کسب و کار شما بدانند. راز روابط عمومی صحیح، ایجاد محتوای خوب است.

این ظاهر کار شماست، و به همین دلیل است که باید به آرامی انجام شود. اصلاحات نگارشی و دستوری در این کار امری بسیار مهم است و خاص بودن نوشته‌ی شما تاثیر مستقیمی در حرفه‌ای جلوه دادن شما خواهد داشت.

 

رعایت ساختار استاندارد در نوشتن اطلاعیه امری ضروری است

 

کارشناسان معتقدند که نباید محتوای اطلاعیه‌ی شما بیش از یک صفحه باشد. در عین حال باید ساختار و چارچوب کلی درآن نیز رعایت شده باشد. مهم ترین بخش ساختار، عنوان است که باید توجه خواننده را در نگاه اول جلب کند. عنوان باید در بالای صفحه با حروف درشت و به صورت واضح نوشته شود. در عنوان و زیرعنوان‌ها همواره کلمات کلیدی را ترکیب کنید، چرا که این مسئله‌ روی سئوی مطلب اثرگذار خواهد بود. پاراگراف اول بسیار مهم است و با بهتر نوشتن آن می توانید خواننده را به خواندن ادامه مطلب علاقه‌مند کنید.

 

مانند یک خبرنگار فکر کنید

 

خود را جای مخاطب قرار دهید، مخاطبی که هیچ چیز راجع به محصولات شما نمی‌داند؛ سپس شروع به نوشتن محتوا کنید. مانند یک خبرنگار خبره اطلاعات مهم و جذاب را در ابتدای محتوای خود بیاورید و مخاطبان را برای خواندن سطر به سطر اطلاعیه‌تان مشتاق کنید. کسب و کار شما هیچ‌گاه رشد نخواهد کرد، مگر این‌که بدانید چگونه با مخاطبان و مشتریان خود ارتباط برقرار کنید.

 

قبل از این‌که شروع به نوشتن کنید، چرایی پوشش رسانه‎‌‌ای خبر خود را تعیین کرده و ویژگی‌های مهم خود را برجسته کنید. اما در نوشتن صادق باشید چرا که این ویژگی بیش از هر چیزی برای خوانندگان‌تان اهمیت خواهد داشت.

 

از نقل قول‌ها نترسید و از مشتریان بخواهید در رابطه با تجربه‌ای که با شما داشته‌اند صحبت کنند. مشتریان دائمی برای نشان دادن اعتبار شما و جلب اعتماد خوانندگان و مشتریان بالقوه می‌توانند تاثیرگذار باشند.

 

استفاده از تصاویر را فراموش نکنید!

 

نمی‌خواهیم روی این موضوع کلیشه‌ای تاکید کنیم که باید از تصاویر و ویژگی‌های بصری در اطلاعیه‌تان استفاده کنید. اما در این نوشته تاکید می‌کنیم که با استفاده از رنگ‌های درست، تصاویر و ساختار مناسب، می‌توانید توجه بیشتری را به سمت مطالب خود جلب کنید و حرفه‌ای‌تر به نظر برسید. اگر خلاقیت به خرج دهید، با کمک تصاویر می‌توانید خواننده را کنجکاو کرده و او را به خواندن محتوا علاقه‌مند کنید.

 

به خاطر داشته باشید که محتوایی که بیش از حد طولانی باشد از حوصله ی خوانندگان خارج است، آن را کوتاه و مختصر بنویسید، زیرا اگر مطلب در دید اول طولانی‌ به نظر برسد ممکن است خوانندگان علاقه‌ای به خواندن آن نداشته باشند.

 تصاویر به شما کمک خواهند کرد تا مطلب‌تان خسته‌کننده و طولانی دیده نشود. اما این تصاویر باید با مطلب سازگار باشند و وقتی مخاطب آن‌ها را می‌بیند سازگاری بین محتوا و تصویر را درک کند. بنابراین از تصاویر مناسب جهت درک بهتر مطلب کمک بگیرید.

 

منطق و احساس را ترکیب کنید

 

در اطلاعیه‌ی کسب و کار جدید خود صرفا روی محصول و شرکت‌تان تمرکز نکنید، بلکه احساس را نیز در آن بگنجانید. چه چیزی برای مشتریان بالقوه که به‌تازگی با شما آشنا می‌شوند مهم است؟ اعتماد، آن‌ها باید در همان ابتدای آشنایی به شما اعتماد کنند. روی جلب اعتماد تک تک افرادی که چیزی راجع به شما نمی‌دانند سرمایه‌گذاری کنید. اگر بتوانید فرهنگ کسب‌وکار مثبتی برای خود ایجاد کنید، آن را با خوانندگان در میان بگذارید و با آن‌ها همدل باشید، مشتریان‌تان شما را شریک و دوست خود خواهند دانست.

 

اما نباید در این باره بیش از حد صحبت کنید، چرا که مشتریان می‌خواهند با شما و نیت کارتان آشنا شوند و صحبت بیش از حد ممکن است در نظرشان اغراق آمیز جلوه کند و نتوانند به راحتی به شما اعتماد کنند. هنگامی‌که صادقانه با مردم در مورد کسب‌وکار و نیت‌تان صحبت کنید خواهید دید که خیلی سریع به شما اعتماد می‌کنند.

 

اگر برای معرفی کسب و کار جدید خود بتوانید محتوای تاثیرگذاری تولید کنید، کسب وکار شما به کسب وکاری فراموش‌نشدنی تبدیل خواهد شد. شناخت اولیه از شما و کسب‌وکارتان بسیار مهم است و هنگامی که بتوانید به صورت صحیح آرمان و نیت خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید، پس از آن رشد و پیشرفت همواره با شما خواهد بود.