تیتر مهمترین بخش خبر است که وظیفه اصلی جذب مخاطب را به عهده دارد. یک تیتر خوب باید کوتاه، رسا و جذاب باشد. تیتر به خواننده یک دید کلی از خبر داده و وی را به سوی خبر اصلی سوق می‌دهد. در یک خبر رسمی اهمیت تیتر بسیار بیشتر است زیرا که تیتر باید اهالی رسانه، مشتریان و صاحبان صنایع را با سلایق مختلف جذب خود و خبر کند.

منظور از تیتر خبر رسمی چیست؟
تیتر یک خبر رسمی در بالاترین قسمت خبر قرار می‌گیرد و بعنوان یک راهنما برای محتوای آن استفاده می‌شود. تیتر باید به گونه‌ای نوشته شود که خواننده را جذب کرده و کاری کند که آنها به دنبال اطلاعات بیشتری درباره محصولات و خدمات سازمان شما بگردند. تیترها باید مختصر بوده و به اصل موضوع بپردازد.

 

چرا تیتر خبر رسمی مهم است؟
تیتر، قسمتی از مطلب شماست که چه بصورت آنلاین و یا چاپ شده، بیشتر از همه در معرض دید است. تیتر شما ، همان چیزی است که در سایت‌های خبری و نتایج موتورهای جستجو نمایش داده می‌شود و باید بتواند خواننده را مجاب کند که روی آن کلیک کند. اولین ذهنیتی که در مورد بقیه خبر شکل می‌گیرد، توسط تیتر ایجاد شده و می تواند یک داستان را جذاب یا ویران کند.

 

از تیتر خبر رسمی در کجا استفاده می‌شود؟
• در وب سایت‌ها همراه با لینکی به نسخه کامل مطلب نمایش داده می‌شود.
• در خبر خوان‌ها (RSS Feed) همراه با لینکی به نسخه کامل مطلب شما نمایش داده می شود.
• در استفاده از سرویس "ایمیل کردن خبر"، در قسمت موضوع ایمیل فرستاده شده نمایش داده می شود.
• در کد HTML که توسط موتورهای جستجو برای فهرست کردن محتوای مطلب شما استفاده می شود.

 

چطور یک تیتر خبری اثرگذار و جذاب بنویسیم؟
• تیتر خبر رسمی را به زمان حال بنویسید و از بکار بردن کلمات اضافه رایج مانند حروف اشاره، و، که و ... خودداری کنید. این کلمات ارزش چندانی ندارند و می توانند فضای با ارزشی از نوشته تیتر را که در موتورهای جستجو نمایش داده می شود اشغال کنند.
• از بکار بردن اصطلاحات یا صفات عالی برای افزایش اثر بخشی تیتر‌تان خودداری کنید. به حقایقی در مورد اینکه چرا محصول یا خدمات شما به نفع مشتریان و یا مورد توجه گزارشگر است بپردازید.
• همیشه اصلی ترین کلیدواژه خود را در تیتر خبر رسمی بگنجانید، و اگر خوانش تیتر بر هم نمی خورد می توانید کلیدواژه های دیگری را هم در آن قرار دهید.
• هیچ ویرایش اضافه دیگری روی تیتر تان انجام ندهید (مانند پررنگ کردن و یا مورب نوشتن حروف). اکثر وب سایت ها و موتورهای جستجو، استانداردهای فرمت نوشتاری خودشان را روی عناوین اعمال می‌کنند.
• هدف از تیتر این است که خواننده را به سوی متن خبر رسمی هدایت کند. لازم نیست همه 6 سوال اصلی (چه کسی، چه چیزی، چه زمانی، کجا، چرا و چگونه) در تیتر پاسخ یابد، این کار وظیفه متن خبر رسمی است.