هشتگ‌ها هم‌اکنون دنیای شبکه‌های اجتماعی را احاطه کرده‌اند. اولین بار بعنوان علامت پوند شناخته شد و امروزه به یک نماد جهانی تبدیل شده است و نوشته‌ها و مطالبی که محتوایی شبیه به هم دارند را توسط یک عبارت یا کلمه‌ی مشخص گرد هم می‌آورد.

 

اهمیت هشتگ‌گذاری

به شکل سنتی، بازاریابی و محتوای مربوط به آن، مجموعه‌ای از فعالیت‌های آفلاین و آژانس‌های تبلیغاتی بودند. اما با ظهور رسانه‌های اجتماعی، برای صاحبان کسب‌وکارها این امکان فراهم شده است که با مشتریان خود مستقیماً به تعامل بپردازند.

هشتگ به شما کمک خواهد کرد که برای افراد بیشتری دیده شوید و در عین حال هویت خود را حفظ کنید. هشتگ به مخاطبان شما نیز کمک خواهد کرد که پیغام‌ها را با یک تم و محتوای مشخص به راحتی بیابند. برای اولین‌بار کریس مسینا (Chris Messina)، یکی از بنیان‌گذاران شرکت سیتیزن (citizen)، شرکتی که خود را به عنوان مشاور اینترنتی، متخصص توسعه‌ی استراتژی‌های جامعه-محور در حوزه‌ی تحقیقات محصول، طراحی، توسعه و بازاریابی معرفی می‌کند، هشتگ را به دنیای رسانه‌های اجتماعی عرضه کرد. با وجود این‌که هشتگ برای توییتر ارائه شده بود، کم کم وارد رسانه‌های اجتماعی بزرگ دیگری همچون فیس‌بوک، اینستاگرام و گوگل‌پلاس نیز شد.

 

چگونه از یک هشتگ به درستی استفاده کنیم؟

هشتگ‌ها به راحتی قابل جستجو هستند و به روش‌های مختلف می‌توان از آن‌ها برای ارتقاء یک برند استفاده کرد. برای استفاده‌ی بهینه از هشتگ‌‌ها بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

  • یک هشتگ مشخص برای شناسایی برندتان ایجاد کنید و آن را به صفحه‌ی اول پروفایل خود اضافه کنید. هشتگ واحدی ایجاد کنید که برای طرفداران و فالوورهای شما این امکان را فراهم آورد که وقتی راجع به برند شما بحث می‌کردند از این هشتگ‌ استفاده کنند.
  • به شکل مداوم از این هشتگ در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید تا خود را در سراسر شبکه‌های اجتماعی بشناسانید. هرچه بیشتر از یک سری هشتگ‌های نسبتا ثابت استفاده کنید، شانس بیشتری برای مشاهده‌ی پست‌های‌تان توسط کاربران، بین پست‌های دیگر خواهید داشت. در این‌صورت کاربران بیشتری با شما و برندتان آشنا خواهند شد. تداوم پست‌گذاری و در عین حال استفاده‌ی دقیق هشتگ‌ها، جزو اصول مهم فعالیت در شبکه‌های اجتماعی محسوب می‌شوند.
  • بیش از حد از این هشتگ‌ها استفاده نکنید. نیازی نیست بعد از هر کلمه‌ای که می‌نویسید هشتگ بیاورید. این کار ممکن است نوشته‌های شما را شلوغ و درهم نشان دهد. از طرفی دقت داشته باشید که هنگام استفاده از هشتگ‌ها فاصله نگذارید و کلمات یک عبارت مشخص را تا جایی که ممکن است چسبیده به هم استفاده کنید. اعداد هم در هشتگ‌گذاری قابل استفاده‌اند و می‌توانید با کلمات خود آنها را نیز ترکیب کنید.
  • به  ترندها و روندهایی که تا حدودی به برند و کسب‌وکار شما مربوط می‌شوند، بپیوندید. این کار باعث می‌شود که با کاربران بیشتری آشنا شده و اطلاعات برند خود را دست به دست بچرخانید. برای مثال موضوعات خاصی در بازه‌ای از زمان خبرساز و داغ می‌شوند، سعی کنید از هشتگ‌های مربوط به آنان نیز استفاده کنید، اما سعی کنید کاربرد این هشتگ‌ها در حالتی باشند که نامربوط با موضوع ترند شده نباشند تا اینکه پست شما به شکل اسپم و به مخاطبانی نامناسب نمایش داده نشود.
  • از هشتگ‌های مشابه نیز استفاده کنید، تنها به یک یا دو هشتگ نیز اکتفا نکنید. از هشتگ‌های مرتبط با موضوع پست شما، محصولات و خدمت‌‍تان نیز استفاده کنید تا برند خود را در شاخه‌های مختلفی به کاربران بشناسانید. در این‌صورت مخاطبان هدف شما نیز افزایش خواهند یافت.
  • با استراتژی‌ درست پیش بروید و از کلمات کلیدی آشنای سئو استفاده کنید. استفاده از هر هشتگی ممکن است چندان مفید نباشد. سعی کنید هشتگ‌هایی به کار ببرید که بیشتر استفاده می‌شوند، و کاربران بیشتری آن‌ها را دنبال خواهند کرد.
  • دقیق باشید و تحقیقات لازم را برای استفاده درست از هشتگ‌ها انجام دهید.

 

شروع به هشتگ‌گذاری کنید!

اگر تا به حال موقعیت آن پیش نیامده که از هشتگ در مطالب و پست‌های خود استفاده کنید، بهتر است از همین حالا شروع کنید و با جادوی هشتگ‌ها آشنا شوید. بزودی خواهید دید که این کار نه تنها تعاملات شما را در شبکه‌های اجتماعی چندبرابر خواهد کرد بلکه این امکان را برای مخاطبانی که نیاز به محصولات و خدماتی مشابه محصولات و خدمات شما دارند، فراهم می‌کند که شما را به راحتی بیابند. در این صورت بدون این که شما تلاش زیادی کرده باشید مخاطبان هدف بسیاری  شما را خواهند یافت.