یکی از عواملی انتخاب محصولات و خدمات شما توسط مشتریان، ارزیابی و قضاوت آنها نسبت به شما و برندتان است که این روزها اینترنت نقش مهمی در ایجاد این قضاوت دارد. اخبار و محتوایی که از شما در اینترنت وجود دارد و اشاراتی که به نام شما در آن هست، به عنوان یک ابراز قدرتمند در راستای رسیدن به این هدف عمل می کند. در این مقاله با ۵ تکنیک و روش اجرایی برندسازی از طریق خبرسازی در فضای آنلاین آشنا می شوید.

یکی از عواملی که باعث می شود افراد، محصولات و خدمات شما را انتخاب و خریداری کنند، ارزیابی و قضاوتی است که نسبت به شما و برندتان دارند که این روزها اینترنت نقش مهمی در ایجاد این قضاوت دارد.

اخبار و محتوایی که از شما در اینترنت وجود دارد و اشاراتی که به نام شما در آن هست، به عنوان یک ابراز قدرتمند در راستای رسیدن به این هدف عمل می کند و اخبار و محتوای مرتبط با شما می تواند تصویر مثبتی از کسب و کار شما در ذهن مخاطب ایجاد کند.

یکی از مهم ترین انواع محتوا، که یک شرکت می تواند تولید کند «خبر رسمی» یا «پرس ریلیز» (Press Release)‌ است. «خبر رسمی» به خبری گفته می شود که مستقیما توسط شرکت، یا سازمان تهیه و ارسال شود و هدف آن اطلاع رسانی در مورد اخبار شرکت خطاب به رسانه ها، خبرنگاران و سایر مخاطبان است.
حال باید دید «خبر رسمی» یا «پرس ریلیز» در زمینه برندسازی آنلاین چطور عمل می کند؟

 

«خبر رسمی»آنلاین، با اين ۵ روش كمك مي كند برند خود را در فضای مجازی بسازید:

 

۱- دیده شدن بیشتر

رسانه های سنتی ایران به طور عمومی، در برابر انتشار اخبار شرکت های کوچک و متوسط مقاومت می کنند. بخشی از آن به دلیل ضعف شرکت ها در ایجاد اخبار با ارزش خبری یا News Value‌ بالاست (در این زمینه به مقاله «دلایلی که اخبار شرکت ها راهی سطل زباله می شوند» مراجعه کنید)، ولی بخشی از آن به ماهیت اقتصاد رسانه در ایران باز می گردد که اکثر رسانه ها، بخصوص رسانه های چاپی، به علت تیراژ کم و هزینه های بالا، عمده درآمد خود را نه از طریق فروش، بلکه از طریق جذب آگهی تامین می کنند.
اگر تنها عامل دیده نشدن اخبار شما در رسانه های سنتی، مقاومت آنها در برابر انعکاس رایگان اخبار شما باشد، این روزها، اينترنت این موانع رسانه اي را حذف كرده است.
فرض کنید شرکت شما توانسته خبری تولید کند که دارای ارزش خبری است و تمام عوامل و عناصر یک خبر کامل را در خود دارد و همینطور قالب استاندارد یک خبر رسمی در آن لحاظ شده است، اما به دلیل سیاست های رسانه و یا سابقه ارتباط شرکت شما با رسانه ها، آنها حاضر نیستند، این خبر را به جز در قالب رپورتاژ آگهی چاپ کنند و درخواست هزینه آگهی برای چاپ آن می کنند. در این جا فضای آنلاین فرصت بی نظیری برای کسب و کار شما فراهم می کند تا اخبارتان را منعکس کنید و حتی در مواقعی انعکاس اخبار شما در آنها می تواند اثرگذاری بیشتری نسبت به رسانه های سنتی و آفلاین داشته باشد.
در واقع «خبر رسمی» آنلاين اين امكان را به وجود مي آورد كه حتی اگر دسترسی به رسانه های سنتی ندارید، مستقيما با مخاطب خود صحبت كنيد، حتي اگر آنها با برند شما آشنا نباشند.
این، بدان معناست که اگر خبر رسمی حتی در وبلاگ و سایت شرکت شما و یا سرویس دهنده تخصصی همچون سایت «اخبار رسمی» منتشر شود، مي تواند به دست مشتريان احتمالي شما برسد.
البته این بدان معنا نیست که اگر خبر شما در یک روزنامه چاپی معتبر به چاپ برسد دارای ارزش نیست، بلکه اگر دسترسی به اینگونه رسانه ها برای شما سخت و یا با هزینه های بالا همراه است، انرژی و پول خود را در جایی که موثرتر و زودبازده تر است به کار گیرید.

 

۲- راحت تر پیدا شوید

آیا تا به حال پيش آمده است كه در موتورهاي جست وجو به دنبال نام شركتي بگرديد و تمام پروفايل هاي عمومی آن را در نتيجه جست وجو بررسی کنید؟
در دنیای امروز، مردم، در وهله نخست به سراغ رسانه هاي سنتي نمي روند. آنها براي پيدا كردن اطلاعات خود در مورد هر موضوعی، از موتورهاي جست وجو استفاده مي كنند. آیا برایتان مهم است که در نتیجه جست و جوی نام شرکت شما در گوگل چه مطالبی نمایش داده می شود؟
مسلما هر شرکتی دوست دارد در نتیجه جست و جوی نامش، اطلاعات مثبتی نمایش داده شود و نمایش اخبار شرکت در سایت رسمی خود شرکت و یا سایر سایت ها یکی از مطلوب ترین نتایج است.
به همین دلیل باید در تولید اخبار و محتوا و توزیع آن در انواع رسانه های آنلاین، از سایت های خبری گرفته تا رسانه های اجتماعی بسیار فعال باشید.

اشتراک در مجله رایگان روابط عمومی و برند اخبار رسمی

اشتراک در مجله روابط عمومی و برند اخبار رسمی

 

۳- اخبار خود را برای موتورهای جست و جو بهینه سازی کنید
بسیاری از افراد ممکن است در جست و جوی اینترنتی خود، نام شرکت شما را جست و جو نکنند ولی کلمات مورد جست و جو یا Keyword های آنها باید بتواند آنها را به سمت شرکت شما هدایت کند.
این جاست که انتشار خبرهایی از شرکت شما که آن کلمات کلیدی را در خود دارند باعث دیده شدن برند شما می گردد و باعث مي شود در صفحات اينترنتي و در نتايج جست وجوها، لینک های بيشتري نصيبتان گردد و شركت شما این امكان را داشته باشد از كليد واژه هاي مربوط به برند خود نهایت بهره برداری را بنماید.
برای استفاده از این قابلیت موتورهای جست و جو باید اخبار خود را با توجه به کلیدواژه ها و الگوریتم های جست و جوی مخاطبان بهینه سازی یا SEO کنید. برای این امر در موقع تنظیم خبرتان به این فکر کنید که مخاطب شما چه کلمات و یا عبارات مرتبط با کار شما را ممکن است جست و جو کند و آنها را به طور مناسب در تیتر و متن خبرتان قرار دهید.
اگر با مفاهیم بهینه سازی یا SEO آشنایی ندارید می توانید از کمک افراد متخصص این کار استفاده کنید. البته گفتنی است که تحریریه سایت «اخبار رسمی»، این بهینه سازی را به طور پیش فرض برای شرکت هایی که به آن سفارش تنظیم و نگارش خبر می دهند صورت می دهد.

 

۴- لینک سازی کنید و ترافیک ایجاد کنید
یکی دیگر از کاربردهای خبرهای شرکت شما و انتشار آن در سایت های مختلف، ایجاد لینک به سایت شماست. این امر در افزایش رتبه و جایگاه سایت شما در بین رقبا از دید موتورهای جست و جو مهم است و باعث می شود سایت شما بالاتر از رقبا در نتیجه جست و جوها نمایش داده شود و بالطبع ترافیک بالاتری برای شما ایجاد نماید.
درواقع یکی از فاکتورهایی که موتورهای جست و جو همچون گوگل برای ارزیابی و رتبه بندی سایت شما به کار می برند، تعداد و اعتبار سایت هایی است که از داخل خود به سایت شما لینک ایجاد کرده اند.
برای استفاده از این امر، می توانید از داخل اخبار خود در سایت «اخبار رسمی» و یا سایر سایت هایی که خبر شما را منتشر کرده اند، به سایت خود لینک دهید و یا لینک سایت خود را در انتهای خبر قرار دهید.
مزیت لینک های داخل اخبار نسبت به بنرهای تبلیغاتی شما در سایر سایت ها این است که معمولا موتورهای جست و جو اعتبار چندانی به لینک های از داخل بنرهای تبلیغاتی نمی دهند و در عوض، اعتبار بالایی برای لینک های از داخل محتوای مرتبط همچون خبر و مقاله قائلند.
در ضمن معمولا اخبار منتشر شده در اکثر سایت های خبری، دارای لینک های دائمی یا Permanent Link هستند و به عبارتی هیچ گاه از بین نمی روند، در حالی که بنرهای تبلیغاتی شما در هر سایتی، برای مدت محدودی در آن سایت قرار دارند.

 

۵- اخبار خود را در رسانه های اجتماعی به اشتراك بگذاريد
هدف خبر رسمی فراهم كردن محتوايي هدفمند و اطلاع رسانی در مورد شرکت است که البته داراي ارزش خبري برای رسانه ها و مخاطبان آن است. اگر خبرتان دارای ارزش خبری بالا باشد و آن را مطابق با استانداردهای روزنامه نگاری و خبرنویسی از جمله تیتر، لید و سوتیتر تهیه کرده باشید، ارسال آن از طریق سرویس دهنده توزیع اخباری همچون «اخبار رسمی»، به طور قطع می تواند ضریبی از انعکاس خبر را در سایر رسانه ها ایجاد نماید، اما قبل از اینکه منتظر بازتاب های خبرتان در سایر رسانه ها باشید، خودتان می توانید دست به کار شوید و تا جای ممکن بازدید بیشتری برای خبرتان ایجاد نمایید.
رسانه های اجتماعی این روزها بهترین ابزار برای این امر هستند. می توانید به سادگی خبرتان را که در سایت خودتان یا سایت اخبار رسمی منتشر شده، در هر رسانه اجتماعی که به آن دسترسی دارید به اشتراک بگذارید، می توانید خبر و یا لینک آن را به لیست ایمیلی مشتریان بالقوه و یا فعلی تان ارسال کنید و یا حتی لینک آن را پیامک بزنید.
مهم است که به هر نحو ممکن توجه مخاطبان را به خبرتان جلب کنید. خوشبختانه رسانه های آنلاین این روزها بهترین امکانات را برای این امر در اختیار شما قرار می دهند.

خوشحال می شوم نظرات شما را در مورد نقش اخبار و محتوا در فضای آنلاین بدانم و آیا از تکنیک ها و روش های خاصی برای این امر در شرکت خود استفاده می کنید یا خیر. همچنین می توانید با کلیک بر روی لینک زیر، مقالات ما را در این وبلاگ به صورت هفتگی در ایمیلتان دریافت کنید.

اشتراک در مجله روابط عمومی و برند اخبار رسمی: به سادگی ثبت نام کنید

اشتراک در مجله روابط عمومی و برند اخبار رسمی

لینک کوتاه شده این خبر برای به اشتراک گذاری:

  http://bit.ly/1mEmEeS