گوگل ترند یکی از ابزارهای منحصربه‌‎فرد گوگل است که خوشبختانه در کشور ما هم قابل استفاده است. بسیاری از روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان از گوگل ترند برای پیگیری جستجوها و خواسته‌های مردم استفاده می‌کنند و از طریق آن متوجه می‌شوند که افراد مختلف در جستجوهای خود چگونه عمل می‌کنند و بیشتر دنبال چه چیزهایی هستند. از طرف دیگر، گوگل ترند ابزار ارزشمندی برای برندها است تا از طریق آن منافع مصرف‌کنندگان را تجزیه و تحلیل کنند و از این تحلیل‌ها به منظور ایجاد محتوای بهتر بهره گیرند. با این حال، بسیاری از کاربران اطلاعات اندکی از گوگل ترند در اختیار دارند.

 

میزان جستجوی یک کلمه در سال‌های مختلف

 

در قسمت بالای صفحه‌ی گوگل‌ترند فضایی قرار دارد که با نوشتن کلمه‌ی مدنظرتان در آن می‌توانید میزان جستجوهای انجام شده‌ی آن کلمه در سال‌های مختلف را ببینید. در واقع گوگل ترند به شما نموداری نشان می‌دهد که با آن می‌تواند تحلیل‌های خود را انجام دهید. 

جستجوی کلمه در گوگل ترند

بازاریابی در عصر امروز تفاوت بسیاری با قدیم پیدا کرده است، در عصر جدید شما با پیش‌بینی ذهن مخاطبان سعی می کنید تا پیش روی آن‌ها قرار بگیرید. این ویژگی گوگل ترند به شما می‌گوید که به عنوان مثال واژه‌ی خبر رفته رفته بیشتر از گذشته جستجو می‌شود. شما می‌توانید در محتوای آنلاین خود از واژه‌هایی که به نظر می‌رسد بهتر از بقیه هستند استفاده کنید.

 

جستجو براساس منطقه جغرافیایی

 

 وقتی که کلمه‌ای را جستجو کردید، در بخش‌های بعدی مشاهده خواهید کرد که این واژه در کدام کشورها و یا شهرهای کشور خودتان بیشتر جستجو شده است. به عنوان مثال ما واژه‌ی ماشین را جستجو کردیم و مشاهده کردیم که شهرهایی مثل سنندج و بیرجند بیشترین میزان جستجوی این واژه را دارند.

جستجو براساس منطقه

 

جستجوهای مرتبط

 

در بخش جستجوهای مرتبط شما با واژه‎‌های جدیدتری روبرو می‌شوید که از ترکیب واژه‌ی واردشده توسط شما و واژه‌های دیگر به وجود آمده‌اند. به عنوان مثال، ما واژه‌ی خبر را جستجو کرده‌ایم و در ادامه گوگل ترند، کلمات جدیدتری را به ما پیشنهاد کرد.

 

بخش جستجوهای مرتبط

 

هم‌فکری برای پیدا کردن کلمات کلیدی بیشتر

 

یکی از سرویس‌‎های ویژه‌ی گوگل‌ترند correlate - کورلیت است که به وسیله‌ی آن می‌توانید موضوعاتی که را که مردم به دنبال خواندن آن‌ها هستند را پیدا کنید. این مهم‌ترین ابزار گوگل هست که اطلاعاتش را از اینترنت و جستجوها به دست می‌آورد. به عبارت ساده‌تر، این ابزار جستجوها را بررسی می‌کند زمانی‌که شما کلمه‌ای را وارد می‌کنید، کورلیت بررسی می‌کند تا ببیند قبلا همراه با این کلمه چه اصطلاحاتی جستجو شده و از بیشترین به کمترین آن‌ها را به شما نشان می‌دهد.

ابزار طوفان فکری گوگل

این ابزار گوگل‌ترند تقریبا برعکس خود گوگل‌ترند عمل می‌کند. در واقع، در گوگل‌ترند شما الگویی را وارد می‌کنید و گوگل‌ترند براساس آن اطلاعاتی را به شما ارائه می‌دهد. اما ابزار کورلیت خودش به شما الگوهای بیشتری نشان می‌دهد.

 

مقایسه‌ی میزان جستجوی واژه‌های مختلف

 

یکی از بهترین ویژگی‌های گوگل ترند امکان جستجوی کلمات و بررسی میزان جستجوی آن‌ها است. ممکن است شما بین استفاده از دو واژه در تردید باشید و نتوانید تشخیص دهید که کدام دو واژه بیشتر توسط مردم مورد استفاده قرار می‎‌گیرند؛ لذا این ابزار می‌تواند بیشترین کمک را به شما بکند.

مقایسه میزان جستجوی کلمات

به عنوان مثال، ما دو واژه‌ی خبر و اخبار را در گوگل ترند وارد کردیم و مشاهده کردیم که برعکس تصور ما اخبار بیشتر از واژه‌ی خبر جستجو می‌شود. لذا می‌توانیم در محتواهای خود بیشتر از این واژه و کلمه‌ی کلیدی بهره بگیریم. شما حتی می‌توانید واژه‌های بیشتری را به این لیست اضافه کنید و میزان استفاده از آن‌ها را با هم مقایسه کنید.

 

یافتن موضوعات پرطرفدار

 

اگر صفحه‌ی اصلی گوگل ترند را ببینید، قبل از این‌که شما چیزی را وارد کنید تعدادی کلمه دیده می‌شود. این کلمات همان‌هایی هستند که طی چند ساعت گذشته پرجستجو بوده‌اند و کاربران اینترنتی این کلمات را بیش از هر چیز دیگری جستجو کرده‌اند.

در قسمت بالای این کلمات، شما می‌توانید نام کشور خود را انتخاب کرده و بیشترین کلمات جستجو شده را در کشور خود پیدا کنید. حتی می‌توانید دسته‌ی موردنظر را مشخص کنید و ببینید در دسته‌ی موردنظر کدام موضوع در چند ساعت گذشته بیشتر موردبحث قرار گرفته شده است.

 

نتیجه‌گیری

 

همان‌طور که گفتیم امروزه بازاریابی با گذشته تفاوت‌های بسیاری کرده و راه‌های هوشمندانه‌تری برای پیدا کردن مخاطبان هدف به وجود آمده است. گوگل ترند یکی از ابزارهای هوشمند است که می‌تواند تاثیر بی‌نظیری روی کمپین‌های بازاریابی شما و هم‌چنین پیام بازاریابی شما داشته باشد. اما این ابزار هنوز برای زبان فارسی به صورت پیشرفته جوابگو نیست. گزارش‌ها نشان می‌دهد گوگل‌ترند در تلاش است تا این سرویس را برای کاربران پارسی‌زبان بهبود بخشد و با توسعه‎‌ی آن بهترین ویژگی‌ها را به آن اضافه کند.