محصولات گاهی فراتر از صرفا یک محصول هستند، برای مثال کوکاکولا چیزی فراتر از نوشابه است. استارباکس چیزی فراتر از یک قهوه است. ری بن چیزی بیش از یک عینک آفتابی است. تعامل با این محصولات تجربیاتی را فراهم می کند و ما با در نظر گرفتن این تجربه آن ها را خریداری می کنیم. بهتر از این، شرکت هایی که آنها را ایجاد و به بازار عرضه می کنند، دقیقاً تجربه ای را که می خواهند هنگام خرید داشته باشید، می دانند. به همین دلیل است که آنها یک برند ایجاد می کنند.

برند چیست؟

قبل از اینکه به اهمیت برندسازی و نحوه ساختن یک برند بپردازیم، اجازه دهید به اصول اولیه بازگردیم، سوال اولیه این است که اصلا برند چیست؟

برند یک ویژگی یا مجموعه ای از ویژگی هایی است که یک سازمان را از سازمان دیگر متمایز می کند. یک برند معمولاً از یک نام، شعار، لوگو یا نماد، طرح، صدای برند و موارد دیگر تشکیل شده است. همچنین به تجربه کلی مشتری در هنگام تعامل با یک تجارت - به عنوان یک خریدار، مشتری، دنبال کننده رسانه های اجتماعی یا صرفاً رهگذر اشاره دارد.

برندسازی چیست؟

برندسازی فرآیند تحقیق، توسعه و به کارگیری یک ویژگی متمایز یا مجموعه ای از ویژگی ها در سازمان شما است تا مصرف کنندگان بتوانند برند شما را با محصولات یا خدمات شما مرتبط کنند.

برندسازی فرآیندی تکراری است و نیازمند ارتباط با قلب مشتریان و کسب و کارتان است و به دلایل مختلفی مهم است که در ادامه به این موارد می پردازیم.

اهمیت برندسازی

نام تجاری شما بدون شک یکی از مهم ترین دارایی های سازمان شما است. این به سازمان شما هویت می بخشد، کسب و کار شما را به یاد ماندنی می کند، مصرف کنندگان را تشویق می کند از شما خرید کنند، از بازاریابی و تبلیغات شما حمایت می کند و باعث افتخار کارمندان شما می شود.

رتبه بندی می تواند عامل تعیین کننده برای مصرف کنندگان در هنگام تصمیم گیری برای خرید باشد. در یک نظرسنجی جهانی نیلسن در سال 2015، تقریباً 60 درصد از خریداران گفتند که فعالانه از مارک هایی که می شناسند خرید می کنند و 21 درصد گفتند که محصولی را خریده اند زیرا آن برند را دوست دارند.

  • برندسازی به کسب و کار شما هویتی فراتر از محصول یا خدماتش می دهد و به مصرف کنندگان چیزی برای ارتباط با آنها می دهد.
  • برندسازی کسب و کار شما را به یاد ماندنی می کند. این چهره شرکت شما است که به مصرف کنندگان کمک می کند تا کسب و کار شما را در هر رسانه تشخیص دهند.
  • برندسازی از تلاش‌های بازاریابی و تبلیغاتی شما پشتیبانی می‌کند. این به تبلیغ شما کمک می کند تا آن ضربه اضافی را با تشخیص و تأثیر بیشتر انجام دهد.
  • برندسازی باعث غرور کارمندان شما می شود. وقتی شرکت خود را برند می کنید، نه تنها هویت کسب و کار خود را می دهید، بلکه یک محل کار معتبر و بسیار مورد توجه ایجاد می کنید. برندسازی قوی کارکنان قوی را به همراه می آورد.

اصطلاحاتی در برندینگ که باید بشناسید

در اینجا برخی دیگر از کلمات کلیدی مرتبط با برند وجود دارد که باید بدانید. آنها اهمیت و ارزش برندسازی کسب و کار شما را بیشتر نشان می دهند.

آگاهی از برند به میزان آشنایی عموم و مخاطبان هدف شما با برند شما اشاره دارد. آگاهی از برند بالا منجر به این می‌شود که از برندها به عنوان «پرطرفدار»، «پرسروصدا، یا «محبوب» یاد شود. آگاهی از برند مهم است زیرا مصرف کنندگان اگر از برند شما آگاه نباشند نمی توانند خرید از برند شما را در نظر بگیرند.

 برندسازی قوی باعث شناخته شدن
کسب و کار شما می شود.

  • توسعه برند

توسعه برند زمانی است که شرکت‌ها نام تجاری خود را برای توسعه محصولات جدید در صنایع و بازارهای جدید گسترش می‌دهند. گسترش نام تجاری به شرکت ها (یا افراد) اجازه می دهد تا از آگاهی و ارزش ویژه برند برای ایجاد جریان های درآمد بیشتر و تنوع بخشیدن به خطوط تولید استفاده کنند.

برندسازی قوی پول بیشتری
به همراه می‌آورد.

هویت برند یا شخصیت کسب و کار شما، قولی است که به مشتریان خود می دهید. این همان چیزی است که شما می خواهید مشتریانتان پس از تعامل با برند شما از آن کنار بروند. هویت برند شما معمولاً از ارزش‌های شما، نحوه ارتباط شما با محصول یا خدمات و آنچه می‌خواهید مردم هنگام تعامل با آن احساس کنند، تشکیل می‌شود.

برندسازی قوی بیش از یک نام
به کسب و کار شما می دهد.

  • مدیریت برند

مدیریت برند به فرآیند ایجاد و حفظ برند شما اشاره دارد. این شامل مدیریت عناصر ملموس برند شما (راهنمای سبک، بسته بندی، پالت رنگ) و عناصر نامشهود (چگونه توسط مخاطبان هدف و پایگاه مشتری شما درک می شود) است. برند شما یک دارایی زنده است و باید آن را مدیریت کرد.

برندسازی قوی نیاز به
نگهداری مداوم دارد.

  • شناخت برند

شناخت برند به این معناست که مصرف‌کننده (به طور ایده‌آل در بین مخاطبان هدف شما) چگونه می‌تواند برند شما را بدون دیدن نام کسب‌وکارتان شناسایی و شناسایی کند - از طریق لوگو، برچسب‌ها، جینگل، بسته‌بندی یا تبلیغات شما. این مفهوم همراه با یادآوری برند است، که توانایی فکر کردن به یک نام تجاری بدون هیچ شناسه دیداری یا شنیداری است.

 برندسازی قوی، کسب و کار
شما را در اولویت نگه می دارد.

  • اعتماد به برند

اعتماد به برند به این اشاره دارد که مشتریان و مصرف کنندگان چقدر به برند شما اعتقاد دارند. آیا به وعده های بازاریابی خود عمل می کنید؟ آیا فروشندگان و خدمات مشتریان شما فراتر از آن هستند؟ این چیزها می تواند باعث ایجاد اعتماد در بین مشتریان شما شود، که در دنیایی که تنها 25٪ از مردم در کسب و کارهای بزرگ احساس اطمینان می کنند، مهم است.

برندسازی قوی باعث ایجاد اعتماد
در مشتریان شما می شود.

  • ارزش گذاری برند

ارزش گذاری برند، ارزش گذاری تجاری برند شما است که برگرفته از ادراک، شناخت و اعتماد مصرف کننده است. این مفهوم با ارزش ویژه برند همراه است. یک برند قدرتمند می تواند کسب و کار شما را برای سرمایه گذاران، سهامداران و خریداران بالقوه ارزشمند کند.

 برندسازی قوی ارزش کسب و کار
شما را افزایش می دهد.

همچنین بخوانید:‌