قسمت دوم مقاله «آگاهی از برند» را بخوانید:‌

آگاهی از برند یا brand awareness در بین مخاطبان شما و عموم مردم یک شبه اتفاق نمی‌افتد. همچنین اگر صرفا یک تبلیغات ساده یا کمپین بازاریابی راه اندازی کردید، انتظار رسیدن به آگاهی از برند نداشته باشید. آگاهی قوی از برند نتیجه تلاش‌های چندگانه همزمان است که فراتر از تلاش برای جلب مشتریان صرفا پولی است. در پست قبلی، قسمت اول این مقاله را که درباره «آگاهی از برند» یا برند اورنس، بود مطالعه کردید. در قسمت دوم این مقاله، در نظر داریم به بررسی کلی چندین راهکار جهت رسیدن به آگاهی از برند بپردازیم.

یک شخص باشید نه یک شرکت

وقتی با یک دوست جدید آشنا می‌شوید، انتظار دارید چه چیزی در مورد او کشف کنید؟ اغلب افراد دوست دارند در مورد سرگرمی‌ها، علایق، دوست داشتن‌ها و دوست نداشتن‌ها و موارد دیگر شخص مورد نظر، اطلاعات بیشتری کسب کنند.

همچنین افراد، در نخستین آشنایی‌ها به نحوه صحبت کردن طرف مقابل خود توجه می‌کنند، به اینکه شخص مورد نظر علاقه مند است در مورد چه چیزی صحبت کند و چه چیزهایی او را هیجان زده می‌کند.

مواردی که اشاره شد، تقریبا همان چیزهایی هستند که شما باید در مورد برندتان مشخص کنید و درباره آن‌ها تبلیغ کنید. یعنی برای تأثیرگذاری بیشتر بر مخاطب، باید برند خود را چیزی بیش از شرکتی که کالا می‌فروشد یا خدماتی ارائه می‌دهد تعریف کنید. پس، ببینید که چگونه خودتان را تعریف می‌کنید؟ اگر بخواهید نام تجاری خود را به یک دوست جدید (مخاطب یا مشتری جدید) معرفی کنید از چه کلماتی استفاده می‌کنید؟

اجتماعی شدن

درونگرا یا برونگرا، برونگرا یا ساکت، همه انسانها از برقرار ی ارتباطات اجتماعی و گذراندن وقت با یکدیگر سود می‌برند. این گونه است که در روند ارتباط باقی می‌مانیم، چیزهای جدیدی یاد می‌گیریم و توسط دیگران شناخته می‌شویم.

در مورد برند شما هم همین مساله مصداق دارد. اگر فقط هنگام تلاش برای فروش یا دریافت پشتیبانی سعی کنید با دیگران ارتباط برقرار کنید، به عنوان چیزی فراتر از یک کسب و کار با قصد منحصر به فرد شناخته نخواهید شد، این همان امری است که درباره اشخاص حقیقی نیز صدق می‌کند.

برای افزایش آگاهی از برند خود، باید اجتماعی باشید. در رسانه‌های اجتماعی در مورد مسائلی غیر مرتبط با محصول یا خدمات خود مطالبی را پست کنید. با پرسیدن سوال، نظر دادن در مورد پست‌ها، یا بازتوییت یا اشتراک گذاری محتوایی که دوست دارید، با مخاطبان خود در تعامل باشید. با حساب‌های اجتماعی خود به گونه ای رفتار کنید که گویی فردی هستید که سعی می‌کند دوستان جدیدی پیدا کند، نه کسب و کاری که سعی در کسب درآمد دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد که بیش از 50 درصد از شهرت برندها ناشی از جامعه پذیری آنلاین آن‌ها بوده است. اجتماعی بودن منجر به آگاهی بیشتر و شناخته شدن برند شما به ساده ترین شکل ممکن می‌شود.

یک داستان نقل کنید

داستان سرایی یک تاکتیک بازاریابی فوق العاده قدرتمند است، چه در حال بازاریابی محصولات باشید چه درحال تبلیغ برند خود. چرا؟ زیرا چیزی واقعی را در اختیار مخاطبان شما قرار می‌دهد تا به آن بچسبند.

ایجاد یک روایت در مورد برند شما آن را انسان گونه نشان می‌دهد که به این عمل در ژانرهای ادبی personification می‌گویند. این مساله به برند شما هویت و عمق متفاوتی می‌بخشد. در هم تنیدن این روایت در بازاریابی خود، برند شما را در کنار محصولات یا خدمات شما بازاریابی می‌کند.

روایت شما باید در مورد چه چیزی باشد؟ جواب این است که: «هر چیزی، تا زمانی که حقیقت داشته باشد». این روایت می‌تواند داستان بنیانگذار شما باشد، داستان این که چگونه کسب و کار شما اولین ایده محصول خود را خلق کرد، یا داستان موتور محرکه کوچکی که کسب و کار کوچک شما در این دنیای بزرگ به موفقیت رساند.

مردم دوست دارند داستان‌هایی درباره یکدیگر بشنوند. اصالت تاثیرگذار است و می‌تواند منجر به افزایش آگاهی برند شود.

اشتراک گذاری را آسان کنید

صنعت شما، ارائه محصول شما یا استراتژی‌های بازاریابی شما؛ هرچه که هست، اشتراک گذاری محتوایتان را برای مخاطب آسان کنید.

این می‌تواند پست‌های وبلاگ، محتوای حمایت شده، ویدیوها، پست‌های رسانه‌های اجتماعی یا صفحات محصول باشد. مهم نیست که محتوا درباره چیست، تا زمانی که قابل اشتراک گذاری باشد، می‌توان آن را به اشتراک گذاشت.

بازاریابی دهان به دهان موثرترین راه برای ایجاد اعتماد و آشنایی در بین مشتریان است. اگر کسی ببیند که یکی از دوستان یا اعضای خانواده محصول یا خدماتی را توصیه می‌کند، متوجه آن محصول و برند می‌شود. آیا این برند ارزش بررسی دارد؟ آیا آنها محصولات عالی دیگری هم دارند که بتوانم به آن‌ها اعتماد کنم؟ حساب‌های اجتماعی آنها چگونه است و در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند؟

اگر پست کردن در مورد موارد مختلف خود را آسان کنید، مصرف کنندگان با کلیک روی دکمه «اشتراک گذاری» آگاهی برند را برای شما افزایش می‌دهند.

آگاهی از برند در مورد تاثیرگذاری است. این تاثیرگذاری به معنای تعامل با مخاطبان، با اتکا به روش‌هایی است که فقط به درخواست پول، مشارکت یا وفاداری نمی‌کنند و به چیزی فراتر از همه این‌ها نظر دارند.

تصور کنید با یک فرد جدید آشنا شده اید که می‌خواهد دوست شما باشد. اگر آنها هر یک از موارد بالا را بخواهند، احتمالا می‌خندید و به راه خود می‌روید، درست است؟ این رویکرد نه تنها یک رویکرد سطحی در زمینه دوستی است، بلکه هیچ تأثیر ماندگاری بر شما نمی‌گذارد. همین امر در مورد ایجاد آگاهی از برند در بین مخاطبان شما نیز صدق می‌کند.

با اجرایی کردن این 4 مورد حتما در مسیر درست کسب آگاهی از برند قرار خواهید گرفت.

قسمت اول این مقاله را در این جا مطالعه کنید:

https://b2n.ir/p15653