یک برند باید تلفیقی از لوگو، لغات، نوع نگارش فونت، طراحی، رنگ، شخصیت، قیمت و خدمات یک سازمان باشد. این تلفیق‌ها حسی از ایجاد یک ذهنیت در مورد نام و خود برند می‌کند. برندها تلفیقی از ویزگی‌ها هم هستند. به عنوان مثال به یک برند همچون ولوو فکر کنید، افکاری که به ذهنتان خطور می‌کند چیزهایی شبیه به اینها هستند: یک خودروی خوش ساخت، امن و سوئدی.

شکل و شمایل، شخصیت و ویژگی‌های یک برند مجموعه‌ای را تشکیل می‌دهد که در نهایت می‌تواند تعریفی از شخص خریدار آن هم باشد. این تعریف برای خریداران بسیاری از برندها صادق است. مثلا همه آنهایی که طرفدار اپل هستند با خلق و خوی اپل آمیخته شده و به آن برند وفادارند.

با این تفاسیر تمام این روند و وفاداری به برند، به دیگر محصولات آن برند سوق داده شده و همان احساسی را می‌توان از آنها دریافت کرد که از خود برند گرفته می‌شود، همچون حسی که به آیفون وآیپد و یا دیگر محصولات اپل داریم. رسیدن به این مهم و حفظ آن نیازمند صرف زمان زیاد، هزینه‌های هنگفت و تلاش بسیار دارد تا بتوان حرف‌های زیاد و حجم سنگین یک برند را در چند کلمه ادا کرد.

برند شما مرکز تمرکز تمام تلاش‌های بازاریابی شما است به همین دلیل: باید گویای نام شرکت و ذات کار شما باشد، با بازار هدفتان در ارتباط باشد، انگیزشی باشد و باعث ایجاد وفاداری شود.

در کل برند درکی است که مشتری از شما پیدا می‌کند. به همین دلیل مشتری باید بتواند آن را درک کند. به همین دلیل باید از حس تجربه مشتری از برند خود آگاه بوده و پلنی برای ایجاد حس خوبی که می‌خواهید از شما داشته باشند، بسازید. بسیاری از استارتاپ ها و شرکت‌های کوچک از توجه به برند خود غافل می‌شوند، به همین دلیل تاثیرات شگرف برندسازی در کسب و کار خود را نمی‌بینند.

 

برندها مهم هستند چون:

  • برند و برندسازی باعث افزایش شناخت کسب و کار در افکار مخاطبان و مشتریان می‌شود.
  • توسعه برند کمک می‌کند تا درهجمه وجود نشان‌های تجاری متعدد، متمایز و شناخته شده باشید.
  • برند شما ذات و شناسنامه کسب و کارتان است، پس ارائه کننده شخصیت کاری شماست.
  • یک برند قوی می‌تواند باعث بازگشت کاربران و وفادارای آنها شود.
  • برندها می‌توانند ارتباط عاطفی با مخاطبان برقرار کرده و حس خوبی را به آنها القا کنند.
  • یک برند خوب نمایانگر ارزش‌هایی است که به مشتری می‌بخشید.

 

بهترین برند، برندی است که نشات گرفته از یک ایده خوب باشد، ایده‌ای که شما و پرسنل شرکت به آن واقف و متعهد هستید تا بتوانید اصل ماموریت آن را به انجام برسانید. اگر مفهوم برند خود را آنگونه که باید و شاید به سمع و نظر مخاطبان برسانید، شاهد به ثمر نشستن درخت پر میوه آن خواهید بود.