سرعت و سهولت در دیده شدن مطالب و اخبار شما توسط موتورهای جست و جو از اهمیت بسیاری برخوردار است، لذا تکنیک‌های مختلفی به منظور بهینه سازی استخراج آن‌ها توسط موتورهای جستجو استفاده می‌شود که عموما به SEO معروف هستند. اما علاوه بر این تکنیک‌ها، تیتر مطالب نیز باید ویژگی‌هایی داشته باشد که بتوانند به عملکرد بهتر این تکنیک‌ها کمک کند. 

تیتر مطلب در یک خبر رسمی از اهمیت و وظیفه‌ای دو برابر حالت عادی برخوردار است. به همین دلیل آن را مهمترین عامل جذب جستجوگرها و خوانندگان به مطالب شما می‌دانند. در اینجا به 5 نکته از ویژگی‌های تیترهایی که موتورهای جستجو بیشتر به آن‌ها توجه می‌کنند، می‌پردازیم:

 

1. آنچه را که می‌خواهند برایشان ارائه دهید:

وقتی در حال نوشتن خبر رسمی و تیتر آن هستید، بسیار مهم است که از دید یک جستجوگر به آن نگاه کنید و همانند او فکر کنید. به خبرهای رسمی پیشین و یا آمار و ارزیابی‌های وب سایت‌تان نگاه کنید و ببینید کدام کلید واژه‌ها توانستند خوانندگان را به سوی مطالب شما جذب کنند، سپس کار خود را با توجه به آن ادامه دهید. اگر به آمار وب سایت شرکتتان دسترسی ندارید، از تیم مدیریت وب سایت بخواهید که گزارشی از آن و مواردی که بیش از همه جستجو شده‌اند را در اختیارتان بگذارند.

 

2. روی مهمترین کلیدواژه‌هایتان تاکید کنید:

اگر چند کلیدواژه خوب و اصلی دارید که از میان‌شان انتخاب کنید، یک یا دو عدد از مهم ترین‌هایشان را انتخاب کنید و تیتر را روی آن‌ها متمرکز کنید. تیتر فضای خیلی زیادی برای استفاده به شما نمی‌دهد پس تلاش نکنید همه کلمات را در آن بگنجانید.

 

3. خلاصه بگویید:

در مورد فضایی که برای کار در اختیار دارید باید بدانید گوگل تنها 63 کاراکتر اول تیتر خبرهای رسمی را در نتایج جستجوی خود نمایش می‌دهد (فواصل بین حروف نیز یک کاراکتر شمرده می شوند) پس بهتر است اطلاعات اصلی مورد نظر خود را تا حد ممکن مختصر بیان کنید. اما اگر به هر حال مجبور به استفاده از تیتری طولانی‌تر از 63 کاراکتر هستید، دقت کنید که کوتاه شده آن، که در گوگل نمایش داده می شود، به خوبی و درستی خوانده شود و 63 کاراکتر اول دارای اطلاعاتی درست و کامل باشند. زیرا جستجوگران از این طریق است که اخبار شما را می خوانند. اگر برایشان بی معنی و ناقص باشد احتمال کمی وجود دارد که روی آن کلیک کنند و بخواهند ادامه مطلب شما را بخوانند.

 

4. انتخاب کنید، می خواهید جذاب باشد یا توصیفی؟:

خیلی سخت است که یک تیتر در عین حال هم جذاب باشد و هم به توصیف موضوع بپردازد. هر دو نوع مزایای خود را دارند. تیترها توصیفی برای تعداد بیشتری از مردم مناسب هستند و برای SEO می توانند کلیدواژه‌های بیشتری را شامل شوند. از سوی دیگر، تیترها جذاب می توانند "تله"‌های بهتری برای کلیک کردن باشند و احتمال اینکه در شبکه های اجتماعی و بلاگ ها به اشتراک گذاشته شوند بیشتر است.

 

5. موقعیت خود را حفظ کنید:

موتورهای جستجو از قبیل گوگل و بینگ همیشه وجود خواهند داشت. تثبیت موقعیت‌تان در میان نتایج جستجوی آن‌ها، فعالیت و تلاشی مستمر و مداوم است. اجرا و بهره گیری از تکنیک‌های SEO مربوط به خبر رسمی هم مزایای کوتاه مدتی را به همراه دارد و هم به عنوان بخشی از استراتژی بلند مدتی است که جایگاه شما و حضورتان در نتایج جستجو را مشخص می کند.